V NATO máme stejný hlas jako USA. Vojsko na nás nepošlou, říká PL generál Šedivý

12.03.2019 10:10 | Zprávy

ROZHOVOR V době přijetí České republiky do Severoatlantické aliance před dvaceti lety byl generál Jiří Šedivý náčelníkem Generálního štábu Armády ČR. Je přesvědčen, že to bylo a je jediné možné a rozumné řešení, jak zajistit České republice a jejím občanům bezpečnost. „Severoatlantická aliance nerozhoduje většinou, rozhoduje absolutním konsensem, což nám dává úžasnou sílu a zároveň odpovědnost. Náš hlas v Severoatlantické alianci je stejně silný jako hlas Spojených států amerických,“ prohlásil generál Jiří Šedivý, který je dnes vedoucím bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut.

V NATO máme stejný hlas jako USA. Vojsko na nás nepošlou, říká PL generál Šedivý
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

Před dvaceti lety vstoupila Česká republika do Severoatlantické aliance. Jak s odstupem dvou dekád hodnotíte, zda a v čem je naše členství v Severoatlantické alianci přínosem pro Českou republiku? 

Těch dvacet let v NATO je pro nás určitě přínosem, Česká republika se stala součástí velmi silné a velmi stabilní organizace v oblasti bezpečnosti. A je vidět, že postupem doby, jak se v Evropě objevily různé krize, ať už to byly politické, ekonomické, nebo finanční, neměly v České republice takový dopad jako ve státech, které nejsou tak pevně zakotvené. Bylo to i proto, že stabilita v tomto regionu je zajištěna mimo jiné i Severoatlantickou aliancí. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…