V Říši se fakt ti vítači naprosto zbláznili, Merkelová bude škodit Evropě dál. Bude lépe EU opustit. USA jsou světový dráb. Poslanec, který odešel z ČSSD, promlouvá

28.09.2017 16:11

ROZHOVOR „V Říši se fakt ti vítači naprosto zbláznili. Asi by si na hranicích měli vyvěsit hesla ‚Deutschland macht frei‘. Čímž se v nejmenším nechci dotknout těch, co trpěli pod heslem podobným. Ale je na čase Germány opět probudit. Nebo zase Evropu poničí. To nám to nestačilo? Nepůjde už jen o dotace. Bude lépe EU opustit. Ale budou mít naši politici odvahu?“ říká poslanec Jiří Koskuba, který před časem vystoupil z ČSSD.

V Říši se fakt ti vítači naprosto zbláznili, Merkelová bude škodit Evropě dál. Bude lépe EU opustit. USA jsou světový dráb. Poslanec, který odešel z ČSSD, promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ČSSD Jiří Koskuba

Angela Merkelová míří za obhajobou svého mandátu. Řekla, že „islám patří k Německu a je součástí jeho úspěchu“, zároveň potvrdila, že nelituje svého rozhodnutí z dob migrační krize. Je Merkelová vůdkyní svobodného světa, či je její politika nebezpečná? Máte radost,  že bude znovu kancléřkou?

V žádném případě. Ale ani v případě jejího soupeře bych rád nebyl. Ona každá volba mezi minimálně dvěma zly je děsivá. I když uznávám, že kdysi Turky si Němci na práci dovezli sami. Holt neměli věčně válčit.

V německých volbách do dolní komory parlamentu získala CDU/CSU Angely Merkelové „jen“ 33 procent a protiimigrační, euroskeptická AfD se umístila na třetím místě se ziskem 12,6 procenta hlasů…

Můžeme zde mít názor, jaký chceme. Podstatné je, že Mutti Angela může Evropě škodit dále.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere z CDU v rozhovoru pro německý deník Rheinische Post řekl, že bude po německých volbách prosazovat jednotnou azylovou politiku pro celou EU na základě německého modelu, protože tento model považuje za nejlepší. V celé EU by dle něj měl být stejný, sjednocený základ pro dávky pro imigranty...

Moudrý to soukmenovec Mutti Angely. Fajn, takže nejen u nás bude imigrant dostávat více, než jaký plat dostane poctivě pracující? Natož penzista? Nesmrdí to vedle tuposti i zjevnou diskriminací? V Říši se fakt ti vítači naprosto zbláznili. Asi by si na hranicích měli vyvěsit hesla „Deutschland macht frei“. Čímž se v nejmenším nechci dotknout těch, co trpěli pod heslem podobným. Ale je na čase Germány opět probudit. Nebo zase Evropu poničí. To nám to nestačilo? Nepůjde už jen o dotace. Bude lépe EU opustit. Ale budou mít naši politici odvahu?

Premiér Maďarska Viktor Orbán uvedl, že „islamizace Evropy je reálná“ a podle něj hrozí, že v roce 2030 budou muslimové v Evropě čítat až 20 procent populace, proto je prý třeba odmítat povinné kvóty. Je podle něj věcí každé členské země EU, komu dovolí se usadit a koho přes hranice nepustí. Evropský soudní dvůr ve věci kvót otevřel dveře „pokusům vytvořit z Evropy kontinent smíšených populací a kultur“ a otevřel dveře plánům George Sorose a zrychlí jejich zavedení. Kvóty podle něj nastolily otázku, zda je EU „svobodnou aliancí evropských národů“, nebo „říší řízenou z Bruselu“. Co o tom soudíte?

Je poněkud mrzuté, že ač český poslanec, opakovaně přikyvuji cizímu premiérovi. Jen ta procenta páně Orbánova odhadu mi, bohužel, připadají až příliš optimistická. Proč bychom jinak již nyní v EU vymazávali z jídelníčku některých škol vepřové? Ale je-li v té prý rakouské škole 60 procent muslimů, lze to pochopit. Jenom se ptejme, kde se tam vzali. Já si totiž myslel, že jsme to před 334 lety u Vídně vyhráli.

Prezident republiky Miloš Zeman v reakci na to, že Evropský soudní dvůr odmítl žalobu Maďarska a Slovenska proti kvótám EU na imigranty, řekl: „Evropská unie nás pod výhrůžkou sebrání dotací bude nutit, abychom přijali několik tisíc muslimských migrantů... Nesmíme se hrbit, neměli bychom si nechat vyhrožovat. Kdyby bylo nejhůř, je vždycky lepší vzdát se evropských dotací než sem pustit migranty.“

Souhlas s prezidentem. Pak je ale opravdu nejlepší EU opustit, nemyslíte? Budu se opakovat, pan prezident snad promine. Nebylo tedy zbytečné hned na Hradě vyvěšovat modrou fangli? A snažit se korunu vyměnit za euro?

Premiér Bohuslav Sobotka dle informací médií chce ještě v samém závěru svého mandátu přimknout Česko blíže k EU. Konkrétně zajistit naše volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je to správný krok ve světle úvah o tom, zda máme být součástí „tvrdého jádra EU“? Robert Fico sdělil, že životním prostorem Slovenska je EU a chce být v tvrdém jádru, a to i třeba na úkor spolupráce s Visegrádem…

To je názor a věcí obou pánů premiérů. Sám patřím do zcela opačného tábora, přiznávám. Dění v EU v posledních letech mne pak v tomto názoru ještě utvrzuje. Ale rozhodují o tom „ti tam nahoře“. Nu a ty si vybíráme ve volbách. A třeba právě u pana Babiše si však jeho postojem k uvedenému problému vůbec jistý nejsem. Šťastnou ruku, voliči.

Česko nedávno zasáhla vlna odporu k letáku obchodního řetězce Lidl, který v rámci politiky „žádné náboženské symboly“ odmazal z fotky řeckého kostela kříž. Má pravdu kardinál Dominik Duka, že umazáváním křížů to začíná a strháváním křížů končí? Šlo o správný krok, nebo jen o bouři ve sklenici vody? Lze připomenout, že mešity Lidl uvedl bez umazávání čehokoliv. Je správnou reakcí to, co učinili občané Prahy 8, když vylepili na Lidl kříže? Či to působí spíše komicky v zemi, kde do kostela chodí jen minimální procento lidí?

Již jsem se k tomu vyjadřoval. Tedy stručně. Striktně odmítám, aby sice ve vší slušnosti a při rozumné toleranci většina trvale, natož řízeně, podlézala, natož ustupovala menšině. Vyznávám „chceš-li u mne žít, musíš se podřídit mým zvyklostem, stylu“. Tak jako já u tebe. Jak prosté. Přitom si nemyslím, že jsem xenofob, nacionalista a tak dále.

„Ti lidé, kteří ve Španělsku organizovali demonstrace za přijímání imigrantů, nesou plnou odpovědnost za útoky, které se teď staly, nesou odpovědnost za ty mrtvé (…) Věděli, že to povede k těm vraždám a k těm útokům. To jsou amorální lidé, kteří vědí, že způsobují vraždy, vědí, že způsobují zabíjení malých dětí, vědí, že způsobují mučení, ale přesto ta jejich touha po grantech a po penězích je tak silná, že se nedají zastavit. Oni preferují tu cestu, aby tak, jako se teď zabíjelo v Barceloně, se zítra zabíjelo v Praze, Brně, Hradci, Teplicích či kdekoli v České republice,“ říká zakladatel České společnosti pro civilizační studia sociolog Petr Hampl. To jsou silná slova. Co o nich soudíte?

Má naprostou pravdu, bohužel. Uvažuji absolutně stejně. A je mi ze současné situace v Evropě neskonale smutno. Nejen to. 

Vědci již přes 70 let vizualizují míru nebezpečí jaderné katastrofy, tzv. odpočet soudného dne. Tento ukazatel se letos přiblížil o půl minuty k půlnoci, která znamená zničení světa jadernými zbraněmi. Pomyslný čas na hodinách tedy ukazuje hodnotu 23:58:30. Co dělat s napětím ve světě, které existuje zejména mezi Spojenými státy a Ruskem, jejichž vztahy jsou dle mnohých nebezpečnější a nepředvídatelnější než za studené války? A jak řešit problém Severní Koreje?

Pokud si pamatuji, z mnoha stran jsem před jeho zvolením slyšel, jak pozitivně se vztahy mezi Ruskem a USA za eventuálního prezidentování pana Trumpa změní. Bohužel, nenaplnilo se. Spíše naopak. Nu a teď navíc od světového drába slyším o „preventivním jaderném úderu“. Jsem jenom upřímně rád, že mi jako obyčejnému člověku osud určil narodit se uprostřed Evropy. Ne někde v Koreji, Vietnamu, Libanonu, Sýrii a tak dále. Ale budou-li světové mocnosti a jejich vůdci, zhusta postrkovaní po šachovnici osudu světa jistými silami v pozadí, i nadále takto blbnout, možná ani to mi nebude moc platné. To jsme fakt tak nepoučitelní a přelidnění?

Co je podle vás zásadní téma, které je ve veřejné debatě či mediálním prostoru opomíjeno?

Těch voliči jistě uslyší právě nyní v kampani moc a moc. Dokonce i některá rozumná. Dovolte mi proto, prosím, abych je jich alespoň z mé strany ušetřil. A popřál jim naplnění alespoň části jejich přání, tužeb. I slibů, které jim jako med kolem úst opět mnozí z politiků mažou. Je jenom škoda, že se nemohu rozloučit větou: „Bůh ochraňuj královnu.“ Aspoň v něčem mají Britové proti nám jistotu. Jelikož se nevolí…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

19:50 Vláda koalice trpaslíků, co si stojí na ramenou? Ústavní právník Kuba ukazuje jiný model. Nepotěší ani zastánce aktivace článku 66

Šlo koalicím o ochranu svobodné politické soutěže, nebo o účelové předvolební spojení? „Připomínám, …