V demokracii se musíte občas podřídit vítězi. Totalita je snažší, s davem se dá manipulovat, ale je to nebezpečné. Hudební producent Trdla připomíná Francouzskou revoluci

18.11.2018 7:50

ROZHOVOR „Hlas lidu, hlas boží. Může se stát cokoli. Jen se bojím toho, že s davem je možné dost dobře manipulovat. A manipulace je vždycky nebezpečná,“ říká k současné atmosféře v zemi hudební producent Aleš Trdla. V rozhovoru promluvil nejen k 17. listopadu, ale také k situaci kolem Andreje Babiše. Zmínil také Václava Havla a Miloše Zemana a prozradil, jak vidí nezávislost českých médií.

V demokracii se musíte občas podřídit vítězi. Totalita je snažší, s davem se dá manipulovat, ale je to nebezpečné. Hudební producent Trdla připomíná Francouzskou revoluci
Foto: archiv A. Trdla
Popisek: Aleš Trdla s Andreou Kalivodovou
reklama

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43762 lidí

Tento týden tady máme výročí 17. listopadu. Když se ale podíváme, co se na politické scéně právě teď děje, je vůbec důvod k oslavám? Co se podle vás, i s ohledem na tyto věci, za těch 29 let od sametové revoluce povedlo, a co naopak ne? Kam náš stát směřuje?

Co se povedlo? Asi jsme se posunuli k demokracii, nebo se to aspoň učíme. Bohužel mám někdy pocit, že budujeme takový ten primitivní kapitalismus, který již na Západě dávno opustili. Takže jsme na cestě, ovšem správně nastavené hodnoty, priority ať již v sobě samých či ve státě, mnohdy stále nemáme. A to nás i limituje.

A co si tedy myslíte o tom, co se děje kolem Andreje Babiše a jeho syna? Měl by Babiš jako premiér skončit? Nebo mají pravdu ti, kteří celou tu věc označují za útok na premiéra a odsuzují novináře za tajné nahrávání duševně nemocného člověka?

Samozřejmě, že zde je politický boj, to je zcela legitimní a normální. Ale opravdu stav věcí okolo pana premiéra normální není. V jiných vyspělých zemích by dávno musel odstoupit. Bohužel u nás jako by lidé nechtěli vzory a pořádek. V politice to není jako v běžném životě, že dokud se neprokáže obvinění... Tady se musí odstupovat již i kvůli podezření, protože to pak má vliv na celou společnost a jako vizitka pro svět to jistě není také standardní. Pokud budu listovat historií v jiných zemích, potom najdu mnoho příkladů. Ale souhlasím, že od novinářů to někdy může být přesně účelově načasované, ale to se stalo i s americkým prezidentem Nixonem. Bohužel, politik s tím trochu musí počítat. Pokud ne, potom do politiky vlastně nepatří.

Na sobotu 17. listopadu je naplánována celá řada shromáždění, připomínkových akcí, demonstrací… Nakonec, ty se v Praze a například i v Českých Budějovicích, kde vy žijete, konají už tento čtvrtek. Je podle vás možné, že půjde tento týden do ulic tolik lidí, že situace v republice, která je už řadu měsíců velmi napjatá, nějakým způsobem vygraduje? Jak vy současnou atmosféru vnímáte?

Hlas lidu, hlas boží. Může se stát cokoli. Jen se bojím toho, že s davem je možné dost dobře manipulovat. A manipulace je vždycky nebezpečná. Historie nás v tom také poučuje. Například Francouzská revoluce, že? Nebo Hitler. Takže nevím, nevím. Těžko predikovat.

Padne, nebo nepadne, podle vás, nakonec vláda? Pokud by byly nové volby, kdo by, podle vás, nakonec zvítězil? A pokud by to byl opět Andrej Babiš, myslíte, že by se opakovala situace, která tady od výhry hnutí ANO vloni v říjnu je?

Tohle těžko předjímat. Myslím, že předčasné volby nebudou. Mnoho stran si je nepřeje, což dokladuje například ČSSD, jež má v průzkumech ještě méně nežli v posledních volbách. Takže mám za to, že k tomu nedojde. Spíš bych věřil tomu, že může dojít k výměně premiéra. Kdyby přesto byly volby, obávám se, že by asi stejně vyhrálo ANO. Možná však s menším rozdílem.

Už nějakou dobu se ozývají hlasy, že je namístě bát se o demokracii. Máte také ten pocit? Třeba právě i v souvislosti s tím, co se právě teď kolem Andreje Babiše děje? A jak, mimochodem, vidíte nezávislost českých médií?

Nebojím se říci, že úplná nezávislost českých médií není. Je to vidět v mnoha směrech. Vždycky se zprávy někam posouvají a mnohdy jsou tendenční. Například občanská válka v Jemenu. Máte pocit, že se o ní tady mluví a informuje? Takřka se nedozvíme vůbec nic. A přitom jsou tam dnes takové válečné důsledky, mnohdy horší nežli v Sýrii. Bát se o demokracií?

Jsou výroky mnohých, které boří základní principy demokracie. Ono totiž v demokracii je nutné se i občas jiné skupině, třeba té, co vítězí, podřídit. A to se každému nechce. Z určitého pohledu je totalita snazší. A pokud to tak v určitých lidech je, pak je to bohužel pro demokracii nebezpečné.

Když mluvíme o 17. listopadu, je namístě připomenout jednu z hlavních postav sametové revoluce, Václava Havla. Jak prvního porevolučního prezidenta s odstupem doby vnímáte? Co říci na to, že se na jeho hlavu, jak roky od revoluce plynou, snáší čím dál větší kritika? A myslíte si, že „postava“ Havla ještě nějakým výraznějším způsobem oslovuje dnešní mladou generaci?

Nevím, jestli Václav Havel hrál opravdu tu největší roli při tomto našem historickém mezníku. Bohužel je vidět, že v mnohém tu byly dohody vlivných politiků. Často si to nechceme přiznat, ale bohužel někdy na té politické šachovnici nehraje tu relevantní úlohu ani ten, kdo je v čele, ani ten, kdo je v pozadí. Mnohdy to jsou právě ti, o kterých totiž vůbec nevíme a jsou vlastně mimo tu šachovnici. Ale hodnotit to asi stále ještě plně neumíme. Všichni jsme však byli tehdy rádi, že se ledy pohnuly a vzhlíželi jsme k lepším zítřkům. A dnešní generace? Ta to určitě neřeší. Ona myslí totiž úplně jinak.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Stejně jako u příležitosti výročí okupace Československa, ani při vzpomínce 17. listopadu neplánuje prezident Zeman přednést proslov. Je to podle vás dobré rozhodnutí? Neměl by prezident ke „svému národu“ v takovýchto chvílích promluvit?

Ať se rozhodne jakkoli, mne to nijak neirituje. Je sice pravda, že mnohdy od něj očekávám jiný postoj, například i lepší projev při udělování státních vyznamenání u příležitosti 100. výročí založení republiky, kde mi chyběla vize do budoucna, ale jinak bych to asi neřešil. Pro mne je spíš důležité jasněji hovořit nyní při politické nestabilitě, kde příliš čeká, tedy v různých etapách současné společnosti, tam by měl být prezident více konkrétní a přednést jasné stanovisko.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestat za názor na covid? Takto ne. Doktor Rozehnal a řádky, které zaujmou Flegra, Šmuclera, Pirka a další

20:00 Trestat za názor na covid? Takto ne. Doktor Rozehnal a řádky, které zaujmou Flegra, Šmuclera, Pirka a další

ROZHOVOR Co dělat v čase vládních koronavirových omezení, abyste se nedostali do potíží? Zkušený adv…