Válka o ČT? Rána Hilšerovi a spol. A proč je Xaver nepohodlný? Jde o peníze, tuší Václav Krása. Došlo i na Witowskou

06.02.2020 16:48 | Zprávy

ROZHOVOR „Xavera Veselého rád sleduji. Líbí se mi jeho způsob rozhovorů, kdy pořád neskáče hostům do řeči, a vůbec nechápu, proč je na něj vyvíjen takový tlak z uměleckých kruhů. Myslím si, že jeho elegantní převzetí anticeny Kyselý citron od FITES bylo ukázkou toho, jak někdo může inteligentně říct těm ostatním, že jsou hlupáci, a přitom se může usmívat a nepoužívat silná slova,“ komentuje Václav Krása, předseda odborné komise Trikolóry pro práci a sociální věci a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. Vyjádřil se i k „slavnému“ starostovi Řeporyjí. „Skutečnost, že pana Novotného lidé volili, svědčí o hloubce naší společenské krize,“ myslí si.

Válka o ČT? Rána Hilšerovi a spol. A proč je Xaver nepohodlný? Jde o peníze, tuší Václav Krása. Došlo i na Witowskou
Foto: archiv V. Krása
Popisek: Václav Krása

Moderátorka ČT Světlana Witowská poskytla rozhovor serveru Neovlivní.cz. Zamyslela se nad společností, která tu bude za 30 let. „Byla bych ale hrozně ráda, aby za 30 let existoval nějaký algoritmus na rozpoznávání dezinformací. Abychom si ty informace jen hodili do počítače, a z něj pak vyjede, co je pravda a co ne,“ zasnila se Witowská. Je podle vás něco takového vůbec možné?

Představa paní Witowské mi připadá docela nerealistická a trochu i naivní. Nechtěl bych se dožít doby, kdy by stroje a počítače určovaly, co je pravda a co není pravda, protože do posuzování událostí, lidí či věcí je potřeba také vložit svoje životní zkušenosti a možná i emoce. Uvádím ještě dva důvody, proč si myslím, že taková věc nemůže nastat.

1. Je třeba si uvědomit, že jsou zde také rozličné vlivové skupiny, často disponující mnohem výraznějšími prostředky, které si takové řešení nepřejí, ať už proto, že jim informační zmatek vyhovuje, či proto, že jsou sami tvůrci dezinformací a stačí jen vhodně naprogramovat počítač.

2. Vše je pouze o morální odpovědnosti lidí. Musíme si uvědomit, že takový algoritmus vymyslí opět jen lidé – omylní, úplatní apod. A také to, že každý algoritmus lze přenastavit. Představte si situaci, že všichni lidé vstoupí do komfortní zóny, ve které věří, že jim počítač informace třídí a říká pouze pravdu. Kdybychom algoritmus otočili a označoval by pouze dezinformace za pravdu, jak by to celé dopadlo? To je jistě snem každého dezinformátora.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klimatické žebračenky, které zbídačí národ. Nakladatel Červenka řekl, jak to je s ETS 2

16:39 Klimatické žebračenky, které zbídačí národ. Nakladatel Červenka řekl, jak to je s ETS 2

„Kdo zruší tzv. emisní povolenky, vyhraje nikoli tyto, ale příští volby,“ říká ředitel nakladatelstv…