Veleba vrací úder Štěchovi za jeho výroky pro PL: Tohle byl alibismus!

13.03.2016 19:25

ROZHOVOR Návrh na zdrženlivější vystupování prezidenta Miloše Zemana v Senátu prošel především kvůli neúčasti senátorů sociální demokracie, nikoliv SPO, tvrdí senátor Jan Veleba a reaguje tak na rozhovor předsedy komory Milana Štěcha pro ParlamentníListy.cz. Štěch se v něm nechal slyšet, že naopak členové za SPO umožnili, aby usnesení prošlo.

Veleba vrací úder Štěchovi za jeho výroky pro PL: Tohle byl alibismus!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Veleba

Proč nesouhlasíte s výrokem Milana Štěcha, že jde o vinu senátorů SPO?

Schválením vznikl nebezpečný precedens, kdy se někdo usmyslí, začne kádrovat předsedu vlády nebo dolní komory. Tento bod neměl organizačním výborem vůbec projít, protože Senát tu není od toho, aby hodnotil práci ústavních činitelů. Je tu od toho, aby se vyjadřoval k zákonům, peticím a předkládal legislativní iniciativy, nikoliv dělal personální práci.

Předseda Senátu Štěch mimo jiné říká, že návrh prošel kvůli nepřítomnosti senátorů SPO. Zaujalo mne i to, že podle něj návrh prošel přes organizační výbor, aby se neřeklo, že nepouští návrhy opozice. Předsedové senátorských klubů KDU-ČSL a Starostů Petr Šilar a Jan Horník velmi těsně spolupracují a návrh na zařazení tohoto bodu podali už počtvrté během roku. Vždy předtím organizační výbor návrh zamítl. Tentokrát to probíhalo jinak. Šilar a Horník návrh předložili a já zařadil protinávrh nezařazovat tento bod na jednání. A pro můj protinávrh byla jediná ruka – moje.

Když se podíváte na složení organizačního výboru, tak je v něm převaha od středu do leva. Na tom konkrétním nás bylo osm, což je o jednoho více, abychom byli usnášeníschopní. Z toho pět z ČSSD, já, Sobotka a Horník. Nechci jít do mediálních sporů s Milanem Štěchem, ale jeho vyjádření mi připadá alibistické. Poté jsem svolal klub, kde jsme se rozhodli, že tomu necháme volný průběh. Neměli jsme důvod podle předchozích zkušeností předpokládat, co se stane. STAN a lidovci neustále opakovali návrhy na kádrování prezidenta, říkali jsme si, ať se Senát předvede. Jinými slovy jsme nepodali protinávrh.

Co se týká senátorů, má sice pan předseda Štěch pravdu, ale buď byli v zahraničí, na jednání se starosty a jeden byl po operaci očí, takže nevydržel do konce jednání. Ale chybělo také velké množství senátorů ČSSD. Překvapilo mne několik věcí. První postoj senátorů ODS a předsedy Kubery, který návrh nepodpořil a v rozpravě řekl, že nemá smysl proti prezidentovi nic projednávat. Za druhé mne překvapilo, a to se ještě nestalo, aby tam z vedení Senátu zbyl jediný místopředseda, který to řídí, to byl Škromach. Za třetí - předkladatelé nejen návrhu a autoři usnesení – Šilar a Horník vůbec nevystoupili. To mi připadá zvláštní. Skutečnost, že návrh prošel, umožnili senátoři ČSSD.

Jak vy sám tedy hodnotíte výroky a chování prezidenta Miloše Zemana?

Já osobně ho vnímám dobře stejně jako téměř sedmdesát procent lidí. Takovou podporu prezident už dlouho neměl, takže já s tím problém nemám. Miloš Zeman je svůj, všichni to vědí, všichni to znají. Lidé ho zvolili prezidentem a v podstatě je stav jeho odpůrců takový, že on může říct jakoukoliv větu a strhne se mela. Je v pozici, kdy ať řekne cokoliv, tak vždycky následuje mediální smršť.

Nemyslíte si, že toho také účinně využívá?

On toho samozřejmě využívá. Podle mého názoru si odpůrci neuvědomují - a myslím, že mu přehnanou kritikou nahrávají – jak tím roste jeho podpora.

Milan Štěch

  • ČSSD
  • "Slušně, ale důrazně."
  • předseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to jste věděli, že kvůli Únoru 1948 vzniklo NATO? Analytik nabízí globální pohled na události, při kterých se Masarykův duch bez boje vzdal typicky české národní nemoci

11:03 A to jste věděli, že kvůli Únoru 1948 vzniklo NATO? Analytik nabízí globální pohled na události, při kterých se Masarykův duch bez boje vzdal typicky české národní nemoci

ROZHOVOR Bojovný Masarykův duch byl v únoru 1948 stejně jako v roce 1938 a v srpnu 1968 poražen typi…