Venkov se cítí Prahou podveden. Někdo se přimlouvá za metál pro strýce a pak se s tím obchoduje. Roman Šmucler o naší cestě do maléru

25.10.2016 20:40

ROZHOVOR Vynucování lásky k Číně dopadne jako kdysi vynucování lásky k Sovětskému svazu, myslí si známý lékař a moderátor Roman Šmucler. A k (ne)vyznamenávání strýce ministra kultury v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí: ‚Je to smutný příběh. Na jedné straně se někdo přimlouvá za metál pro svého strýce. Někdo mu ho slíbí a pak s ním obchoduje. Jsme už taková země. Padouch, nebo hrdina. My jsme jedna rodina.“

Venkov  se cítí Prahou podveden. Někdo se přimlouvá za metál pro strýce a pak se s tím obchoduje. Roman Šmucler o naší cestě do maléru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úspěšný podnikatel a lékař Roman Šmucler

V pátek 28. října opět oslavíme Den vzniku samostatného československého státu. Dá se říci, že jde o náš hlavní svátek (kdy například prezident uděluje vyznamenání). Vy jste nad tímto faktem na Facebooku vyjádřil podiv a navrhl jiné důležitější dny. Proč?

Ničemu jsem se nedivil, jen pro mě a spoustu dalších je větším svátkem 17. listopad či 28. září (česká státnost). Tyhle svátky spojují národní tradici a současnost. Pro někoho je hlavní vznik  Československa, Jan Hus či Cyril a Metoděj. Proto máme více svátků, neb jsme pestrý národ.

Hrad vyškrtl ze seznamu oceněných ke 28. říjnu Jiřího Bradyho, který přežil holocaust, protože se jeho strýc, ministr kultury Daniel Herman sešel s dalajlámou. K tomu jste uvedl, že „takové kroky tedy Číně ani lidem, kteří za spolupráci s ní stojí, moc nepomohou“. Jak vnímáte tento skandál?

Vynucování lásky k Číně dopadne jako kdysi vynucování lásky k Sovětskému svazu. Do Číny jezdím, obchoduji s ní, tam je každému jedno, co se děje v Česku, tedy když neusilujete vysloveně o státní zakázku. Jinak tohle je smutný příběh – na straně jedné se někdo přimlouvá pro metál za svého strýce. Někdo mu ho slíbí a pak s tím obchoduje… Jsme už taková země. Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Anketa

Myslíte, že problémy s vyznamenáním Jiřího Bradyho na Zemana někdo schválně ,,narafičil", třeba někdo z jeho vlastní kanceláře?

94%
6%
hlasovalo: 15753 lidí

Ještě předtím se v očích mnoha lidí ztrapnili svým pročínským prohlášením nejvyšší ústavní činitelé. Stála jim ta ostuda za to? Vždyť podle dostupných údajů k nám Čína mnohem více dováží své zboží, než my vyvážíme k nim...

Do Číny pošleme za zboží 450 miliard korun ročně, jsme pro ně důležitý a vážený zákazník. Nevím, proč bychom ještě museli být nějak vděční či třeba lobbovat za omezení cel pro Čínu na ocel, která chrání průmysl na severní Moravě. Chovejme se jako  ten, kdo platí!

Kromě Miloše Zemana jsou to všechno členové ČSSD (Sobotka, Hamáček, Štěch). Tímto způsobem asi městské liberály – jak o tom uvažují – sociální demokraté nezískají. Nečeká ČSSD osud ODS?

ČSSD potřebuje získat liberály v Praze. Takové voliče by jí získal někdo jako Matěj Stropnický nebo profesor Bělohradský. ČSSD by se ale musela naučit v sobě zvládnout spektrum od Zemana ke Stropnickému. Pak by to byla silná a prakticky nepominutelná strana jako SPD v Německu. Těžištěm jsou ale stále volitelé nalevo od premiéra.

Schvalujete krok například Mariana Jurečky, Petra Gazdíka a dalších, kteří odmítají přijít na státní oslavu 28. října a místo toho hodlají uspořádat vlastní akci na Staroměstském náměstí? Nebo je vám bližší postoj ministryně Karly Šlechtové, která ač si ministra Hermana váží a důvěřuje mu, na Hrad chce jít, protože je to podle ní svátek České republiky, což je nejdůležitější?

Je to výborný předvolební krok pro řadu politiků a hlavně pro Michala Horáčka. Prezident republiky udělal chybu a oni ji využili. Obě strany nadchnou své voliče. Dost možná prohrají ti vyznamenaní na Hradě… Nebudou vědět, zda tam vlastně smějí přijít.

Miloš Zeman prohlašuje, že kolem sebe sjednotil většinu české společnosti. Může ale ta koalice „prasknout“, kdyby například již nebyl výrazný problém s imigranty, který Zemanovi pomohl? Mohou se od Zemana trhnout někteří vzdělanější voliči? Anebo je to tak, že příznivci Zemana prostě „svého Miloše“ už neopustí, protože je chrání před těmi „zmetky z Prahy“ a před „kavárnou“ a „Bruselem“?

Naše země je přirozeně rozdělena a Miloš Zeman, kavárenský intelektuál z Prahy, výborně reprezentuje venkov, který se cítí Prahou podveden. Jsou to rozdíly ekonomické a je úplně jedno, co se zrovna řeší v televizi.

Petr Pithart ve svém nedávném projevu zmínil, že se mu nelíbí „obracení se k Východu“. Mluvil o příslušnosti k Západu jakožto o „náročném úkolu“, ze kterého se chceme vyvléct tím, že se račím krokem suneme k Východu, v jehož marasmu umíme žít. Je to správný výklad?

Je. Hlavně spousta lidí, když cinkala klíči, si myslela, že se budeme mít jako v Rakousku za rok. Teď se mají hůře než soused… Tak se otáčejí na Východ, ale to je cesta do maléru… Bohužel si to musíme odpracovat, řeči nepomohou…

Z hlediska praktické politiky – kdo z politiků naší zemi poslední dobou prospívá a kdo ne? Probíhá pád Miroslava Kalouska a nástup bloku KDU-ČSL a Starostů? Je Andrej Babiš nebezpečný oligarcha, jak se říká? Scvrkávají se komunisté? A co Okamura a další antiislamisté?

Podstatné věci se dějí mimo pohled kamer. Všichni se chystají na velké volby 2017, které mohou rozhodnout o osudu země na mnoho let. Vznikají nové strany a koalice. Celé se to tříští na mnohem menší strany a všichni chtějí mít hlavně 5 %. Skutečné volby se odehrají jako teď v krajích až po volbách při vyjednávání.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Cílek: Milion chvilek o Babišovi? Už mě to otravuje. Mládež může sáhnout ke zbraním

4:44 Václav Cílek: Milion chvilek o Babišovi? Už mě to otravuje. Mládež může sáhnout ke zbraním

HORKÝ ROK KONČÍ. CO DÁL? Aktivistka Greta Thunbergová a její počínání na mě moc zapůsobilo, říká Vác…