Vietnamské tržnice s padělky bych zavřel. Říká krajský lídr Soukromníků Karlovarského kraje Jurča

20.06.2016 14:12

ROZHOVOR V Karlovarském kraji vládne levice, protože sem kdysi přišli lidé, kteří ke kraji neměli vztah. Chybělo generační propojení na rodiče a prarodiče. Kraj využívá špatně dotace. Karlovarsku chybí univerzita. Mladí odcházejí studovat a již se do kraje nevrací. EET je vymyšlena špatně. Ti, co podvádějí, to stejně obejdou. Rusové přinesli do Karlových Varů peníze a investice. Ne všechno se jim ale povedlo. Thermal by se mohl zprivatizovat. Ve volbách budeme mít deset procent. Řekl PL Petr Jurča, vedoucí kandidát Soukromníků do krajských voleb v Karlovarském kraji.

Vietnamské tržnice s padělky bych zavřel. Říká krajský lídr Soukromníků Karlovarského kraje Jurča
Foto: Archiv PJ
Popisek: Petr Jurča, lídr v Karlovarském kraji za Soukromníky

Kdo je lídr Soukromníků v Karlovarském kraji? Můžete se představit? Co děláte?

Od roku 1993 jsem jednatelem a spolumajitelem firmy, která se zabývá průmyslovou automatizací a vážícími systémy.

Co vás oslovilo na SsČR, že jste na jejich nabídku kývl?

Program strany, kde je základem svoboda, volnost podnikání, omezení zbytečné byrokracie a různých regulací. Protože jsem členem strany, snažím se ho prosadit do reálného života, a to bez aktivní účasti nejde.

V roce 2012 krajské volby vyhrála KSČM se čtrnácti mandáty. Na rozdíl od sousedního Ústeckého kraje ale nemá hejtmana. Šéfem krajské vlády je sociální demokrat. Proč dosáhly v minulých volbách levicové strany  na Karlovarsku 27 mandátů? Máte na to odpověď?

Důvodů je několik. Karlovarský  a Ústecký kraj mají společnou minulost. Došlo k vystěhování původního obyvatelstva a nově příchozí lidé většinou neměli vztah k tomuto kraji. Chybělo generační propojení na rodiče a prarodiče. Šli sem hlavně za výdělkem, kde v dolech byly nadprůměrné platy a nebyla požadována vysoká kvalifikace. Dodnes jme se s touto minulostí nevypořádali a Karlovarský kraj zaostává ve vzdělanosti lidí.

Jakého největšího pochybení se dopustilo vedení kraje v uplynulých čtyřech letech? 

Pochybení je celá řada, ale hlavně je to celkové hospodaření. Když už je možnost využít dotace, tak by měly být využity efektivně, aby se investované peníze vrátily a nedávaly se do takových projektů, které jsou předražené a špatně vysoutěžené. Potom jsou projekty zastavené a na aktéry podávána trestní oznámení.

Podle vás je největším problémem Karlovarska dnes co?

Jak už jsem se zmínil, je to vzdělanost. Struktura a způsob řízení základních a středních škol a chybějící kvalitní univerzita. Studenti odcházejí na vysoké školy do jiných krajů a minimum se jich vrací.

Jak nahlížíte na působení vietnamské menšiny? Jejich tržnice v Chebu či v Potůčkách jsou centrem prodeje padělků cigaret, oblečení i obuvi. Víte, jak byste tuto situaci změnil?

Buď máme funkční státní správu, policii, celníky, hygienu, různé inspekce a podobně, kteří mají dohlížet na dodržování zákonů a pravidel, nebo, když to stát nezvládá, to zavřít.

Soukromníci bojovali velmi výrazně spolu se Svobodnými proti EET. Když jsme u Vietnamců. Co bude platné, když budou mít „kalkulačky“ a vlastně tím zlegalizují padělané zboží?

Tak, jak je EET vymyšlená a nastavená, bude komplikovat podnikání všem slušným živnostníkům a drobným podnikatelům. Bez rozdílu národnosti. Ti, co to šidí a obcházejí nyní, si najdou nové způsoby, jak to obejít.

Rusové, kteří si dlouhodobě oblíbili Karlovy Vary, je údajně opouštějí. Myslíte, že jde o trvalý trend?

Bylo to období, kdy bylo jednodušší se orientovat na ruské občany než jít cestou zlepšování a zkvalitňování služeb a lákat i jinou klientelu. Toto období asi skončilo, ale věřím, že si podnikatelé poradí. Jen stát jim nesmí házet klacky pod nohy.

Jak vidíte jejich vliv v Karlových Varech v uplynulých dvou desetiletích?

 Určitě přinesli do Karlových Varů investice a peníze. Některé projekty se povedly lépe, jiné méně.

Je v kraji bezpečno? 

Bezpečnostní situace v kraji se neliší oproti jiným krajům. Určitě si dovedu představit více policistů v ulicích a v problémových lokalitách. To ale musí změnit přístup stát, aby ubylo papírování a zbytečné byrokracie a policie mohla dělat svoji práci.

Zprivatizoval byste hotel Thermal? Stát vehementně stojí o to, aby si jej ponechal…

Když už Thermal privatizovat, tak určitě ne po částech, ale jako celek, a připravit kvalitní projekt, aby se z Thermalu nestala uzavřená oblast, ale sloužil návštěvníkům a občanům města.

Co je nosným společným tématem koalice Svobodných a Soukromníků v Karlovarském kraji?

Svoboda a podpora podnikání, zlepšení vzdělanosti v kraji.

Proč by tuto koalici měli lidé na Karlovarsku volit? Tipnete si váš podzimní volební výsledek?

Na kandidátce máme lidi, kteří se umějí o sebe postarat, dokázali vybudovat svoje živnosti a firmy, dát práci lidem, a když bylo potřeba, pomohli nejednou lidem v nouzi. Mají obrovskou zkušenost, jak podpořit dobré myšlenky a iniciativu lidí k rozvoji Karlovarského kraje. Minimálně 10 % bychom měli získat.


 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Petrů

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohrdání lidmi? Vadim Petrov k 17. listopadu: Fridrichová, pískání na Klause ml., Hrzánová. Je to vážné

4:35 Pohrdání lidmi? Vadim Petrov k 17. listopadu: Fridrichová, pískání na Klause ml., Hrzánová. Je to vážné

ROZHOVOR „Pokud se tihle hulváti snaží něco změnit, paradoxně změně škodí,“ říká k tomu, co se odehr…