Vladimír Železný: EU pošlapává demokratická pravidla a najednou zahajuje řízení s Polskem. Viděl jsem v Bruselu, jak se to dělá. A víte, že zaměstnanec EU má...

24. 1. 2016 16:48

ROZHOVOR Bývalý generální ředitel televize Nova, později europoslanec a nyní podnikatel Vladimír Železný se ve druhé části rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pokusil zamyslet nad příčinami nelegální masové migrace, která v posledních měsících sužuje Evropu. "Islámský stát je sice problém, ale pro Evropu zhruba tak desetkrát menší, než za jaký se považuje. Je to jeden ze způsobů řešení letitého problému mezi šíity a sunnity a je mnohem závažnějším problémem pro islám a pro muslimy, než kupříkladu pro celý izraelsko - palestinský konflikt," poznamenal k tomu mimo jiné.

Vladimír Železný: EU pošlapává demokratická pravidla a najednou zahajuje řízení s Polskem. Viděl jsem v Bruselu, jak se to dělá. A víte, že zaměstnanec EU má...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Železný
reklama

Rok 2015 byl prý nejsložitějším obdobím od sametové revoluce. Kromě jiného byl rokem masové nelegální migrace. V souvislosti s touto migrací se ale také hovoří o válce v Sýrii a o Islámském státu (IS, Daiš, Daeš). Jaké nebezpečí podle vás představuje pro Evropu Islámský stát?

Islámský stát je sice problém, ale pro Evropu zhruba tak desetkrát menší, než za jaký se považuje. Je to jeden ze způsobů řešení letitého problému mezi šíity a sunnity a je mnohem závažnějším problémem pro islám a pro muslimy, než je kupříkladu celý izraelsko - palestinský konflikt. Je to hlavně problém kacířství. Třeba Saúdská Arábie a okolní sunnitské země považují za kacíře hlavně šíity. To jsou totiž ti, kteří zradili Proroka a vlastně si vzali za Proroka nebo za téměř Proroka jeho příbuzného. Čili Islámský stát je touha po sunnitském chalífátu. To je ale samozřejmě dávná myšlenka a vychází i z toho, že nejsme schopni přesně rozlišit Araba, který je z Jordánska, který je z Egypta a který je z Gazy. Říká se, že podle přízvuku a podle některých slůvek, která používají jinak, se to rozlišit dá, ale v zásadě je to jeden velký arabský národ. A jeden arabský národ a jedno náboženství – tedy to správné sunnitské – no a výsledkem toho je pak Islámský stát. Ale oni nedělají nic jiného, nežli co jim předepisuje náboženské právo šaría. Jak třeba popravují zajatce, tak to je přece pouze súra Koránu 9:29 – bud´konvertuješ, nebo tě popravím, anebo máš-li majetek, tak na tebe uvalím obrovskou daň. My si tak vůbec neuvědomujeme, že IS je vlastně standardní islámský stát a že je předobrazem toho, jak by mohly vypadat všechny islámské státy. Co je ovšem pro ně standardní a normální věcí, tak nám připadá jako barbarství a jako návrat do hlubin středověku.

Dá se podle vás odhadnout, kde se dá s dalšími ataky IS počítat?

Já jsem překvapen tím, jak malý rozsah to má. Když se podíváte na území, které v současné době Islámský stát ovládá, tak je přibližně o jednu šestinu nižší, nežli tomu bylo před rokem. Víte, co mne fascinuje a co žádný novinář u nás nepíše? Jak je možné, že 1 600 bojovníků dobude dvoumiliónové město. No, protože se to město nebrání! Vždyť kdyby chtěli, tak by takovou hrstku udupali naráz! To město totiž zřejmě vnímá, že když tam bude IS, tak to tam bude jen o malinko tvrdší, než na co byli jeho obyvatelé zvyklí. Vždyť všichni vidíme, jak bojovníci IS projíždějí na obrněných vozech ulicemi měst a mávají islámskými vlajkami a kolem nich přitom chodí normální obyvatelé města a nakupují, čili žijí standardním životem. No a co? Když teď tady máme Islámský stát, tak tady vlastně máme opravdovou šaríu, ne takovou tu hodnější, opatrnou, která bere ohled na veřejné mínění Západu a USA. Teď tady budou chodit ženy pouze o malinko více zahaleny, čímž to končí a my dál budeme chodit do mešit a jíst halal jídlo. To ale pro standardního sunnitu není žádná změna, spíše jde o to, nakolik to odnesou příslušníci jiných "kacířských" okruhů, tedy křesťané, Drúzové, Jezídi, nebo Kurdové, či další skupiny, které nevyznávají tu původní, tedy tvrdou formu islámu. Před čím ale vlastně sunnita utíká? Možná před bombardováním americkými nebo ruskými letadly. Ono je ale ono bombardování přitom dnes už poměrně přesné, třeba je možné se bez problémů trefit do jedné banky a rozházet do vzduchu několik desítek tisíc dolarových bankovek.

Ruské a turecké zásahy v regionu – jak ty lze rozklíčovat?

Turecko tam hraje úplně jinou roli. Turecko totiž zneužívá situace kolem Islámského státu k tomu, aby si vyřídilo svoje účty s Kurdy, což je naprosto evidentní a jasné. O vlivu EU se nebudu bavit, ten je minimální, ovšem Rusko se chová racionálně. Ostatně na Středním východě si vždy jako velmoc udržovalo vliv, vždy bylo přítomno v tomto regionu, ostatně není legitimní, aby tam měly vliv jenom Spojené státy. Teď tam má Rusko svého člověka, tedy Bašára Asada, kterého podrželo. Prostě Rusko se chová – co se týče tohoto regionu – na rozdíl od Američanů jinak. Když totiž v Káhiře na Tahrír vyšlo několik tisíc lidí, tak Obama již šest dní po začátku tzv. arabského jara telefonoval Mubarakovi, aby odstoupil. Prostě Obama svého nejtěsnějšího spojence v celém regionu hodil přes palubu a to již po několika dnech, kdy pár lidí vyšlo do ulic. Oproti tomu Putin se chová v tomto mnohem solidněji, jeví se jako absolutně korektní spojenec.

Kam to všechno podle vás povede?

Povede to všechno k vyrovnání vlivu. Koneckonců nyní i Izrael zjišťuje, že Amerika není to nejspolehlivější rameno, o které by se mohl opírat, tedy dokud tam je Obama. V tomto regionu je tak nyní precizní koordinace jen mezi Izraelem a Ruskem. Netanjahu přesně ví, kdy a kam letí ruská letadla a Putin přesně ví, kdy a kam letí izraelská letadla.

Co se týče Středního, tedy Blízkého východu a IS, tak ovšem lidé často poznamenávají, jak je možné, že se tam nedaří spojencům stále udělat pořádek...

Tam ale pořádek je! Tam je šaría, a je tam i standardní islámský pořádek. Jak jsem již poznamenal, my si vůbec neuvědomujeme, že Islámský stát je jenom předobrazem skutečného islámského normálního státu. Vnímáme totiž jenom vrcholky, tedy když se tam objeví křesťané, které popraví. Vždyť my nevidíme normální a běžný život v těch městech, kde se pro ně de facto tak moc nemění... namísto Asada tam jen teď mají nějakého Bagdádího a pak tam občas někdo projede a zamává černou vlajkou.

Bašar Asad je často nazýván jedním z hlavních světových padouchů. Je prý jakýmsi ďáblem, řezníkem, který úmyslně vraždí své vlastní obyvatele a mučí oponenty režimu...

Asad má jiný velký problém, neboť nepatří ani k sunnitům a ani k šíitům. On je totiž alavita, což je někde mezi. Západ si ale vždycky vytvářel „ďábly“ a neuvědomoval si, že to jsou především „ďáblové“, kteří jsou schopni udržet na uzdě většího tygra a ďábla, což je radikální bojovný islám. Mezi ty ďábly ale patřil i Muammar Kaddáfí, který bez problémů Libyi udržel uvnitř. I v Iráku kdysi býval pořádek a nebyly tam problémy. Prostě v tomto regionu byl vždy pořádek tvrdé diktatury, chcete-li ďábelské diktatury, dokud tam nepřišel Západ a neřekl, že kdo se nám nelíbí, tak toho odstraníme. A tak ho odstranili a tím spustili stavidla. A teď najednou se to rozteklo a oni vyděšeně koukají a říkají: kéž by tu byl někdo, kdo to zase spoutá a dá dohromady, ale my mu budeme říkat ďábel a nebudeme ho mít rádi.

Jenže mezinárodní kritika vůči Asadovi vznikla proto, že jeho režim byl obviněn vládami některých členských států OSN ze zneužití mezinárodně zakázaných chemických zbraní.

Já si ale říkám nedej bože, aby chemické zbraně dostal do rukou bojovný islám! Prý ale byl proces likvidace chemických zbraní dokončen úspěšně, ovšem zda byly zlikvidovány všechny, tak to nevíme. Rusové tvrdí, že ano, Američané zase tvrdí, že ne. Problém je ale jinde. Když totiž odstraníte tyto „ďábly“, tak pak nastoupí „ďáblové“, kteří jsou ale o dva řády vyššími ďábly. Tohle jsou obyčejní ďáblíci a pak nastoupí lucifeři.

A co biologické zbraně? Vždyť se objevují zprávy, že Islámský stát vyrábí a používá v Iráku a Sýrii nejen chemické, ale patrně i biologické zbraně!

Tak to nevím. Nejsem na to odborník, ale četl jsem řadu velmi rozporuplných studií. Oni si ale uvědomují, že pokud v tak natěsnaném regionu jako je Střední východ použijí jakékoliv zbraně hromadného ničení, tak že je pak nebezpečí, že to „foukne“ i na ně. Je to tak kontraproduktivní. Ale Evropa a západní civilizace jako taková je velmi zranitelná už tím, že centrálně distribuuje vodu.

Chcete snad naznačit, že útok na Evropu a USA biologickými zbraněmi by mohl být reálný?

To opravdu nevím. Nerozumím tomu, takže bych se nerad pouštěl do nějakých panických předpovědí. Shledávám ale určité racionální jádro v tvrzení ať už Miloše Zemana, nebo několika dalších politiků, že minimálně významná část těch tzv. migrantů byla do Evropy svým způsobem poslána nebo vytlačena propagandou: běžte dobýt Evropu! To je ten bohatý a úžasně postavený prostor, který jednou ovládnete svou šaríou, tedy svým zákonem, konvertujete ho celý na islám a kdo nebude konvertovaný, tak bude popravený, nebo na něj uvalíte daň, čímž pak bude postaráno o velmi bohatý chalífát. To je teze, v níž shledávám podstatné jádro. Jenže kdybyste to napsala vy, tak hned vystoupí nějaký humanistický novinář s interview s nějakou rodinou, která tam opravdu trpěla, byla pronásledována, jelikož byla křesťanská. Jenže my se asi nikdy nedopátráme toho, kolik bojovníků je do Evropy přímo vysláno, aby konali teroristické činy, a kolik jich je potenciálních, tedy spících bojovníků, kteří jenom čekají na povel, aby jednou ovládli Evropu, a kolik jich je standardních uprchlíků, kteří se ještě rozdělují na dvě skupiny. Jedni, kteří opravdu prchají před nebezpečím, a pak je tam obrovské pole ekonomické imigrace.

Jaké nebezpečí číhá v jednotlivých menších teroristických útocích?

Z hlediska rozsahu je to malý počet. Je to „jenom“ – a ty uvozovky zdůrazňuji – 130 lidí v Paříži. Tolik lidí zahyne na silnicích při dopravních nehodách možná v řádu týdnů. Problémem je ale něco jiného a totiž to, že jedna takováto viditelná akce zablokuje život Evropy a Evropanů. Lidé přestanou chodit kupříkladu do kaváren a budou se bát chodit venku, protože neví, zda ten, co vedle nich kráčí po chodníku, nevytáhne třeba samopal. Prostě tato situace změní postupně způsob života, kdy se Evropa uzavře do svých domů a bytů a začne budovat obrněné dveře na své byty. Evropa se začne více věnovat svým zámkům, nežli příjemnému životu a vínu. To je momentálně největší nebezpečí terorismu. Současný terorismus v rozsahu, v jakém je, ale nerozkutá státy a nepovalí Německo a ani Francii, nicméně způsobí, že se lidem nebude už žít zdaleka tak konformně, protože je ovládne strach.

A pak ten strach ovlivní třeba (ne)rozsvěcování stromečku na Staroměstském náměstí...

Tohle vidím jako skandál. To, že se pod záminkou strachu, který ještě ani nepřišel, konalo předem. To ale byl jeden z cílů. A až nás jednou zavřou do bytů, tak pak budou pochodovat těmi ulicemi a my se jen opatrně budeme dívat škvírkou zpod poodrhnuté záclonky na to, co že se to tam venku, v Evropě děje.

Jak se podle vás změnilo v uplynulém roce postavení Ruska ve světě?

Rusko je velmi spolehlivá velmoc a koná racionálně, což mimo jiné dokazuje i vztah Ruska k Asadovi. Rusko má ale svůj vnitřní problém. Má obrovské množství muslimských obyvatel. Tam žije několik desítek národů, které vyznávají islám a není to jenom Kavkaz, je to kupříkladu i Povolží. Osoba Vladimíra Putina se nám sice může jevit po naší komunistické zkušenosti jako truchlivý návrat k monolitnímu řízení státu a k pošlapávání demokracie - mezi námi je to ale jeden ze způsobů, jak se demokracie omezuje. Já totiž znám i jiné omezování demokracie a to je způsob fungování EU. Jenže tam nekřičíme a neříkáme, že je to v rozporu s elementárními principy demokracie, protože to je uhlazené, je to přes nařízení a přes různá zprostředkování, protože si nikdo ani nepamatuje, kdo je vlastně prezident EU. Tady je naopak Putin vysunutý ven jako symbol.

Máte pravdu, neboť lidé povětšinou znají Evropskou komisi, Evropskou radu, Evropský parlament, Radu EU, ale nějakého prezidenta EU si jen tak nevybaví...

...jenže když v EU všechny své nástroje šikovně sehrají, tak vám rozleptají demokracii naprosto dokonale. Klasickým případem je Polsko, kde EU, která pošlapává elementární demokratická pravidla, najednou zahajuje řízení s Polskem kvůli nové vládě. Jde tam o to, zda tam budou nezávislá média. Ale proč se to děje? Protože ten proces v Polsku odstraňuje jejich kamarády, kteří za nimi dojížděli do Bruselu a kteří donášeli a vlísávali se. Já jsem v Bruselu viděl, jak se to dělá. Víte, že zaměstnanec EU má zdaňování jenom 12 procent? Prostě jde o to, že si EU velmi obratně kupuje z členských zemí rozsáhlé okruhy politiků a ti jsou najednou ohroženi novými opatřeními v Polsku. Proto teď EU bude „studovat“, zda je v Polsku demokracie. Super! Podle mne ale Putin v Rusku provozuje racionální politiku a mimochodem vrátil Rusko na světovou scénu. A právě v roce 2015 byl v tomto naprosto exemplární. V momentě, kdy "chcíplý" Obama vyklidil Sýrii, kdo tam přišel? Je to princip velmocí, že jakmile vytvoříte politické vakuum, tak se tam natlačí ten druhý. Třeba operace s leteckou základnou byla z Putinovy strany tak brilantně udělaná, že celý svět na to doslova valil oči. Teď valí oči na to, s jakou precizností Rusové bombardují a bomdardují všechny, kteří jsou proti Asadovi. Prostě podporují svého spojence, tedy svého partnera a jasně to říkají.

Často se ale tvrdí, že nás - tedy Evropu a ČR - Rusko ohrožuje, minimálně vojensky...

Rusko nás neohrožuje. Spíše bychom se měli zamyslet nad tím, jaký obrovitý nesmysl jsme udělali na začátku 90. let s havlovskou tezí, že budeme jenom západní a odstřihneme tak Rusko. To se nám sice povedlo, ale vedlo to kromě jiného k rozpojení republiky, protože Slovensko bylo výhradně vázáno na export tímto směrem. Tím, že jsme si řekli, že budeme humanisté, tak jsme i ve zbrojním sektoru vyklidili prostor Francii a dalším výrobcům zbraní, kteří se tam okamžitě natlačili. To samé se stalo i v případě hospodářského sektoru, přitom jsme na Západě měli málo šancí se prosadit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

13:11 Lídr TOP 09: Zeman si ochočil Babiše. Vláda je pohromou pro Česko. My a Piráti to změníme

Současná vláda je pohromou této země. Její velkohubost je nezměřitelná. Stejně tak i Hrad a lidé kol…