Vládní populismus a podbízení začínají dosahovat obludných rozměrů, varuje Markéta Šichtařová. A ukazuje, jak se naplňuje scénář ekonomického thrilleru

02.12.2018 16:29 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Obří investiční pobídka české vlády směrem k německé automobilce BMW je podle ekonomky Markéty Šichtařové doslova plýtváním. „Nebylo by tedy mnohem užitečnější těchto 528 milionů odpustit podnikatelům na daních?“ ptá se ekonomka. A rýsuje se i nebezpečný signál pro ekonomiku jako celek. Hospodářské ochlazení v Německu je podle Šichtařové první známkou poklesu, kterou zaregistruje i široká veřejnost. V potížích je rovněž německý finanční kolos Deutsche Bank. „Jde o tak obrovskou, takzvanou páteřní banku, že německá vláda si její kolaps dovolit prostě nemůže, to by znamenalo totální rozvrat evropského bankovnictví,“ varuje Šichtařová.

Vládní populismus a podbízení začínají dosahovat obludných rozměrů, varuje Markéta Šichtařová. A ukazuje, jak se naplňuje scénář ekonomického thrilleru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Vláda schválila investiční pobídky pro automobilku BMW v celkové výši 528 milionů korun. Bavorská automobilka na oplátku slibuje vytvořit 250 pracovních míst. Na první pohled jde o velmi nevýhodný obchod, kdy stát vznik jednoho pracovního místa zadotuje více než dvěma miliony korun. Je v tom skryto ještě něco jiného? Je vůbec v době, kdy na trhu práce panuje zoufalý nedostatek pracovních sil, rozumné vytvářet takto štědré investiční pobídky?

Je to mimořádně nerozumné. Je to dar zahraniční automobilce spíš než českým nezaměstnaným. Skoro bych řekla, až plýtvání. Jako by vládu pálilo dobré bydlo. Vždyť to vychází 2 112 000 Kč na vytvoření jednoho nového pracovního místa! A to v oboru, u něhož nevíme, jak se bude dál rozvíjet – půjde cestou zdokonalování spalovacích motorů, vodíkových pohonů, nebo elektromobilů? Neboli nevíme, jestli tato investice u nás má skutečně dlouhodobou budoucnost. A navíc automobilový průmysl je velmi procyklický – daří se mu v dobách konjunktury, kdy odsává zaměstnance jiným oborům, a propouští v dobách recese, kdy ještě víc množí řady nezaměstnaných.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…