Vládnou zločinci. Rušení škol, prázdné domy, špitály bez léků. Doufám, že Putinův režim padne, popisuje PL dnešní Rusko stíhaná opozičnice

28.07.2016 11:02

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR Už celá desetiletí se ruský lid straší NATO, nicméně všechny naše strasti stejně pocházejí od našich korupčníků. Tak hovoří o situaci v Rusku poslankyně oblastní dumy v Kursku a svobodná máma dvou dětí Olga Liová, jejíž veřejné obvinění prezidenta Vladimira Putina na YouTube sklidilo velký ohlas. Ona za to sklidila zahájení trestního řízení pro podezření z pomluvy a extremismu. S rozhovorem, jehož je toto druhá část, nám pomohl diskusní klub Akademia Sokrates.

Vládnou zločinci. Rušení škol, prázdné domy, špitály bez léků. Doufám, že Putinův režim padne, popisuje PL dnešní Rusko stíhaná opozičnice
Foto: Archiv KOD
Popisek: Poslankyně Kurské oblastní dumy Olga Liová, která se tvrdě pustila do Putina

Proč si myslíte, že je Rusko blízko bankrotu?

Já si to nemyslím, já to vím. A moje hypotézy nedávno potvrdil premiér Dmitrij Medveděv, když prohlásil, že „nemají peníze“. Stačí si vzít za příklad Kurskou oblast, i když situace je všude stejná. Za prvé zde neexistuje žádný podnik. Kdysi jediný závod na náhradní díly k traktorům dodával výrobky do padesáti zemí světa. Ten je zničen! Továrna na akumulátory, na ložiska, závod na výrobu pryžových výrobků, elektrického zařízení a ještě víc než deset dalších podniků – všechny jsou zničeny. Nevyrábí se. Počet podnikatelů se denně zmenšuje. Pracovat za takových okolností znamená přijít i o to, co už člověk vydělal. Úvěry pod pětadvacet procent si můžou dovolit pouze podvodníci, prodejci drog a zbraní.

Celé město je polepené inzeráty na pronájem prostor. Masivní škrty postihují rozpočtové organizace, administrativu, obecní orgány státu, policii a tak dále. Míra nezaměstnanosti převyšuje padesát procent. Jen v jediné zemědělské akademii byl původní počet dvou set šedesáti zaměstnanců jednorázově snížen o pětašedesát osob, včetně těch s akademickými tituly. Nastává masové rušení škol.

A lékařství? Nemocnice jsou bez léků, obvazových materiálů a injekčních stříkaček. Všichni pacienti si je musejí kupovat. Chybí odborníci. V okresních nemocnicích bývá zpravidla minimálně deset lůžek na jednom pokoji. Lékař specializovaný například na neurologii přichází jen jednou za týden. Ruší se stanice lékařské pomoci. V některých oblastech není ani chirurg. Dokonce i městské nemocnice připomínají spíše noclehárny. V poliklinikách jsou fronty od pěti hodin od rána. Čtyřicet procent absolventů lékařské fakulty nejde pracovat do oboru z důvodu nízké úrovně platů.

Ještě horší je situace v jiných vysokých školách. Mladí lidé nemají kde pracovat. V oblasti zemědělství dominují velcí zemědělští výrobci, což jsou ovšem úředníci oblastních administrativ. Zároveň neplatí daň z neobdělávaných pozemků a v důsledku toho ani ze získaných výnosů. Chov není rozvinutý, nemá státní podporu. Naopak stát záměrně nevytváří příznivé podmínky. Pod záminkou různých epidemií jako například africký mor se ničí soukromé chovy. V uplynulých třech letech prudce klesla kupní síla. Obyvatelstvo utrácí peníze hlavně za potraviny a rostou objemy malých úvěrů. No a přidejte si k tomu kurs dolaru a eura.

Co soudíte o anexi Krymu, ale i o tom, že USA mají vojenské základny ve více než sto třiceti zemích světa?

Už celá desetiletí se ruský lid straší NATO, nicméně všechny naše strasti stejně pocházejí od našich korupčníků. Jsem daleka toho, myslet si, že někdo chce dobýt Rusko. Leda kvůli našim přírodním zdrojům. Ale ty ani dnes nepatří lidu, protože jsou vlastněny hrstkou kremelských oligarchů. A kromě toho přece existují jiné, ekonomické metody.

Co se týče Krymu, jak jsem již řekla dříve, ještě předtím, než byl připojen, bylo třeba prostřednictvím referenda položit ohledně toho zásadní otázku nejen obyvatelům Krymu, ale celého Ruska, kteří právě vytvářejí rozpočet, jehož část jde na tento poloostrov. A samozřejmě v první řadě je třeba vzít v úvahu mezinárodní právo. A bylo opravdu vzato v úvahu?

V ruské Státní dumě jsou mnoho let jen čtyři politické strany. Co o tom soudíte a myslíte si, že nadcházející volby přinesou v tomto směru nějakou změnu?

V současné době neexistuje v Dumě žádná opozice, žádná pestrost názorů. Všichni tančí „na jednu notečku“ s prezidentskou administrativou, a to i v případě, že hraje falešně. Gennadij Zjuganov či Vladimir Žirinovský už jsou dávno jen herci. Už prakticky neopouštějí televizní studia. Před kamerami v televizním studiu mezi sebou do krve bojují o procento od pána. A pak sedí a notují si s tajemníkem strany Jednotné Rusko Sergejem Neverovem.

Pokud mezinárodní organizace, jako je Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a další, nedokážou pomáhat při kontrole voleb, lze říci, že v příštích pěti letech se budeme dále propadat do dluhů. V případě, že se do Dumy dostane strana Jabloko, bude tam docela slušný „šramot“. Nijak zvlášť ale nevěřím, že po zářijových volbách nastanou nějaké změny. Na cestě všech reprezentantů opozičních stran, takže i Jabloka, ještě stojí nejedna stěna. Předpokládám, že prezidentova administrativa dala svým zástupcům v oblastech za úkol zabránit zvolení byť i jednoho jediného zástupce jiné strany. Tedy i Jabloka, nemluvě o Straně lidové svobody (PARNAS). Můj příklad je toho důkazem. Oni dokonale chápou, že jsem „přijatelný kandidát“ a že jediný způsob, jak mě zneškodnit, je zahájit proti mně trestní řízení. Nejlépe za nějakou hospodářskou trestnou činnost, ale protože nejsem podnikatel, musím být extremistkou.

Mám větší šanci v letech 2017 či  2018. Když se zvedá věk odchodu do důchodu, zvyšují se daně a podobně a to vše probíhá na pozadí všeobecného ožebračování a přímého hladomoru, tak už to snad přinutí lidi vstát z kolenou. Vládnoucí síly to vědí a připravují se na to. Vytvoření Národní gardy a zpřísnění odpovědnosti za extremismus v ruském podání to jen potvrzují. Bohužel, v Rusku, kde vše řídí prezidentská administrativa, nelze očekávat spravedlivé volby. Generální zkoušku tohoto všelidového podfuku už provedli, tím myslím primárky.

Je vůbec v Rusku po vraždě Borise Němcova nějaký všeobecně vážený opoziční lídr? Za kterou stranu budete ve volbách kandidovat?

Samozřejmě, že Němcov byl skutečný patriot své vlasti a jeho vražda je veliká ztráta pro Rusko a pro opozici. Jistěže takových odvážných lidí, jako byl on, není v Rusku mnoho, ale jsou. Další věcí je, že jim systém nedává možnost proniknout na veřejnost, vyjádřit své myšlenky a strhnout za sebou lidi. Osobně se hodlám zúčastnit voleb s podporou strany Jabloko, pečlivě jsem si pročetla jejich memorandum a mohu se podepsat pod každé jeho slovo. Žádné rozpory s jejich přesvědčením nevidím.

Jak se k vám po veřejné a tvrdé kritice poměrů v Rusku lidé v Kurské oblasti vůbec chovají?

Obyčejní lidé stejně jako v minulosti, tedy se vší úctou a důvěrou, o čemž se lze přesvědčit, když si prolistujete několik stránek na webu našich novin a seznámíte se s jejich komentáři. Podporují mě, o čemž svědčí i předběžné hlasování na tomtéž webu. Získala jsem v nadcházejících volbách třikrát víc hlasů než můj soupeř. A to je skutečný výsledek a žádné falešné primárky Jednotného Ruska.

Pokud jde o kompetentní úředníky, ti mají strach. Někdo předává slova podpory prostřednictvím třetích osob, někdo v anonymních proslovech. A kolegové poslanci, přičemž všichni včetně Komunistické strany Ruské federace, Liberální demokratické strany Ruska (LDPR) a Spravedlivého Ruska jsou z jednoho ranku? Já sama jsem po skandálním líčení, na kterém se mě pokoušeli odsoudit nebo aspoň přimět k pokání, podala trestní oznámení na šest poslanců, kteří – dle mého názoru na rozdíl ode mne – trestný čin spáchali skutečně.

Někdo mě obvinil z kolaborace, tedy ze spolupráce s nepřátelským státem, míněno Ukrajinou. Zástupce LDPR tehdy křičel, že my ještě Donbas zabereme a že tohle je atentát na celistvost Ruské federace! Komunista prohlásil, že Krym sice nebyl zabrán legitimně, ale že jsme holt neměli jinou možnost. Je mi jich líto. Jsou to zdraví, ale zbabělí lidé. Muži v sukních. Nicméně, hodně z nich se má opravdu o co bát. Dokud jenom pískají do noty Jednotnému Rusku, tak si jich (a to jsou skoro všichni oligarchové) nikdo pomalu ani nevšimne. Ale stačí, aby řekli jedno slovo proti, a hned je zabásnou. Tohle není Duma, ale tvrdá podnikatelská sféra. Na těchto základech je postavena veškerá moc v Rusku. Úředníci záměrně lidem dovolují krást výměnou za loajalitu vůči Kremlu.

Srovnala jste prokuraturu i policii s kriminálními strukturami. Jak se tedy vlastně chovají v Kurské oblasti?

U policie a ve vyšetřovacím výboru nepracují zrovna ti nejlepší odborníci. Povětšinou jsou naprosto neschopní, ale zato poslušní. Všechny ostatní ten systém sám vyloučí. Stejně jako vyšetřovatelé je neschopná i práce, kterou dělají. To vše umožňuje prokuratuře provádějící dohled nad vyšetřováním buď je zavřít, nebo omilostnit. Ničím se od toho neliší ani soudní rozhodnutí, která může prokurátor podle přání napadnout, a to nikoliv ve prospěch soudce. A proto se prokurátoři se soudci bratříčkují v hovorně. A v Rusku nikdy nebude právník rovnocenným účastníkem procesu.

V současnosti ještě proběhly nějaké škrty v policii. V tomto stavu prostě není schopná vyřešit jediný případ a existuje už vlastně jenom za účelem potlačení protestních nálad. Vyšetřování zločinů už dosáhnout nelze, takže zároveň probíhá jejich masivní zametání pod koberec; jak předpokládám, nikoliv zadarmo. Budu se opakovat, ale znovu prohlašuji, že jestli se některý režisér odhodlá natočit film o korupci v Rusku, mohu mu rovnou dát hotový scénář. A jak jsem již řekla, nebude to detektivka, ale spíše horor. Není náhodou, že stovky tisíc a dnes už miliony ruských občanů budou pravděpodobně muset opustit svou zemi. Život je cennější!

Jak tedy smýšlíte o budoucnosti Ruska, vás a vašich dětí?

Pevně doufám, že režim padne. Ale zatím jsou zločinci u moci, takže se příliš nehodí mluvit o budoucnosti, dokonce ani u dětí. Bohužel, Rusové se sami nedokážou zbavit okovů otroctví. „Krysy“ opustí loď, až když začnou bojovat o zbytky jídla. A za tímto účelem je třeba přitvrdit osobní sankce. Nelze pouštět do Evropy (a vlastně nikam) zločinné prokurátory, policajty, a nejen je, ale taky všechny členy jejich rodin. Aby věděli, že pokud poruší zákon, pak ani oni nebudou moci odpočívat na azurových pobřežích, ani jejich děti studovat v zahraničí.

S vaším dovolením bych teď využila této příležitosti a požádala prosté občany, aby jakýmkoliv dostupným způsobem vyjádřili svou podporu mně i mému pomocníkovi Konstantinu Berezinovi, s kterým stejně jako se mnou nezákonně zahájili trestní řízení.
 
Kdo je Olga Liová

Narodila se v červenci 1986 ve městě Abaj v Kazachstánu. Její rodina se poté odstěhovala do Kursku. Studovala na ekonomické fakultě Kurské státní technické univerzity. V roce 2006 spoluzaložila list Narodnyj žurnalist a stala se jeho šéfredaktorkou. V něm jsou publikovány investigativní články z oblasti daní, státního zastupitelství a soudů. V roce 2011 byla zvolena jako jediná nezávislá kandidátka poslankyní oblastní dumy v Kursku. V roce 2013 navrhla, aby občané přestali platit poplatky za nefungující veřejné služby a uspořádala demonstraci proti korupci. Letošního března publikovala prohlášení, v němž obvinila Vladimira Putina ze zločinného spiknutí proti vlastnímu národu a z propagandy násilí prostřednictvím ruských federálních televizních společností. Posléze bylo vůči její osobě zahájeno trestní řízení pro podezření z pomluvy a extremismu. Nezávislým ruským tiskem je označována za zázračné dítě regionální politiky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Budil: Pavel Novotný, vrchol morálního rozkladu. Budoucí šéf ODS? Co ruští diváci viděli...

4:43 Profesor Budil: Pavel Novotný, vrchol morálního rozkladu. Budoucí šéf ODS? Co ruští diváci viděli...

ROZHOVOR Ruským občanům jsme nemohli přinést lepší důkaz dekadence a rozpadu naší společnosti, než j…