Vlastenectví a příprava k obraně státu. Jiří Čunek nastínil vizi pro mladou generaci

15.03.2019 20:00

ROZHOVOR Důležitější než Severoatlantická aliance je příprava mladých mužů k obraně státu. Jiří Čunek, lidovecký senátor a zlínský hejtman, tvrdí, že krátká, několikaměsíční vojenská služba vytváří nejlepší podmínky pro jeho bezpečnost. Současně upozornil na úniky z policejních odposlechů, které lze lehce zneužít pro konkrétní stranu, a navíc svědčí o nedůvěryhodné policii.

Vlastenectví a příprava k obraně státu. Jiří Čunek nastínil vizi pro mladou generaci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Čunek, senátor, hejtman Zlínského kraje

Co říkáte na rozruch kolem vlaječek Severoatlantické aliance na pražské hromadné dopravě? A co na hlášení v metru o tom, že uplynulo dvacet let od doby, co Česká republika vstoupila do NATO?

Mně to přišlo přiměřené, protože z pohledu bezpečnosti České republiky šlo určitě o dobrý akt.

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

3%
97%
hlasovalo: 17663 lidí

Objevily se však názory, že u vlaječek došlo jen k výměně červené barvy za modrou…

Nemyslím, že tomu tak je. Jsou významné události a vstup do NATO je věc významná. Když tam vlaječky nebudou celoročně, tak je to přiměřené.

A jak těch dvacet let v Severoatlantské alianci hodnotíte vy? Je členství přínosem? Měli bychom být aktivní více, či méně?

Zakotvení do tohoto velkého bloku je dobře pro Českou republiku, nicméně jsem přesvědčen, že to nestačí. Jestli si lidé myslí, že když si zaplatí profesionálních dvacet nebo třicet tisíc vojáků, tak nás ochrání před vším, zatímco ostatní vlastně leží a čekají, co těch třicet tisíc v případě nebezpečí udělá, je to nedostatečné. Jsem přesvědčen, že nejlépe je být zakotven někde v nějakém paktu, a to je právě NATO, ale zároveň mít povinnou – byť i jen krátkou, několikaměsíční vojenskou službu – což pro stát vytváří nejlepší podmínky pro jeho bezpečnost.

Tedy mít aktivně připravené občany, kteří mají základní znalost a mohou být připravení k obraně státu. Jsem přesvědčen, že pro náš stát, pro jeho další bytí a výchovu vlastenectví, pro schopnost být připraven něco dělat, je důležitější více než NATO, abychom připravovali všechny mladé muže, ne jenom těch pár profesionálních vojáků.

Jak se díváte na argumenty, že 1,1 procent HDP, které dáváme na obranu, je málo? A měli bychom dosáhnout dvou procent co nejrychleji?

Je stanovena nějaká hranice pro jednotlivé státy, a pokud tam má být nějaká spravedlnost a je stanovená takováto – buď je to na hlavu, nebo je to stejné procento HDP, pak si myslím, že je správné, abychom tyto závazky plnili.

Poslanci řeší kauzu kolem mýtného, Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO a jeho jednání s firmou Kapsch. Jaký je váš pohled na věc?

Když vidím, že státní zástupce Ištván a policisté postupují stále stejně – tedy na základě trestné činnosti, kterou páchají tím, že pouštějí informace, které jsou čistě neveřejné, ze spisu do médií, kde dávají části odposlouchávaných rozhovorů - tak samozřejmě těmto policistům a státním zástupcům nevěřím, a tím pádem může být celá kauza úplně vymyšlená.

Fotogalerie: - Babiš a celostátní sněm ANO

5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO

Každopádně kolem hnutí ANO i premiéra Andreje Babiše se objevuje stále více problémů. Nakolik se podle vás jedná o kampaň proti jeho osobě, jak tvrdí, a nakolik o jeho pochybení?

Jsem přesvědčen, že kdyby Andrej Babiš nevítězil v čele pelotonu průzkumů veřejného mínění, určitě by takovou pozornost neměl. Já připouštím i to, že ty věci mohou částečně být umělé. Faktem je, že by jim neměli moc pomáhat ve smyslu, řekněme, nedůvěry, co se vlastně na schůzkách dělo. Nicméně, co zcela jistě vidím tak, že je to honba proti hnutí ANO. A to proto, že není přeci možné, abychom se z novin dočítali, co policisté vědí z odposlechů.

Policistům a státním zástupcům opět nevěřím, protože jim unikají informace a možná uniká jen část odposlechů. Tedy jen to, co je proti vyšetřovaným lidem, a potom to dopadá tak, jak celá Istvánova akce na Úřadě vlády, kdy to skončí nějakým podmíněným trestem nějaké osoby a všechno ostatní, ten ohromný humbuk, ohromné manévry, řekněme pád vlády a tak dále, se ukáže, že má tento výsledek. To je špatně. A za to by měli nést zodpovědnost státní policisté a ti, kdo to dopustili.

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

56%
44%
hlasovalo: 11424 lidí

Zasahovalo tři sta policistů, ale jen pár státních zástupců a pár policistů ví, co bylo v těch odposleších. A vyšetřit by se to mělo. A za to by se mělo pranýřovat, protože to ve mně a v mnoha lidech vzbuzuje velkou nedůvěru, co se tady vlastně děje. Takhle tady mohou odstřelit každého a v tom je ten problém.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Václav Klaus pobouřil poslance přirovnáním GDPR a nařízení Evropské unie k transportům Židů. Je takové prohlášení důvodem k odstoupení z poslaneckého klubu, jak ho vyzývá ODS?

Důvodem k odstoupení, nevím, protože hloupost řekne v určitém zápalu každý z nás. Nicméně faktem je, že přirovnávat holocaust k tomu, co teď Evropa chce, nebo nechce… My můžeme udělat, pokud budeme chtít Czexit, Židé se dostat z lágru nemohli. Můžeme vystoupit z Evropské unie, můžeme nesouhlasit s mnoha věcmi a můžeme se tomu postavit. Ono přirovnání je tedy naprosto nevhodné. Ale je to věcí ODS, zda chce někoho vylučovat.

Trochu se nad tím zamysleme. Johana Hovorková ze serveru Forum24.cz napsala: „Česká republika potřebuje silnou ODS, jenže Petr Fiala by se měl konečně jasně postavit k problému jménem Václav Klaus mladší.“ Prohlásila, že jeho nepřijatelné chování brzdí nastartovaný růst občanských demokratů.

Já osobně si to nemyslím. Diverzita ve smyslu plurality názorů je dobrá v každé straně. Faktem ale je, že podobné výroky jsou nepřiměřené. Vyříkat by si to však měla ODS sama. A Václav Klaus kdyby vystoupil a řekl, že byl v té chvíli tak naštvaný, že mu tento výrok padl na mysl, avšak byl přehnaný, tak by to úplně stačilo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek

21:46 Spisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek

ROZHOVOR „Naše politická scéna je divadelní spektákl plný mizerných herců, ve kterém se aktéři mezi …