Vlastimil Tlustý analyzuje: Uvnitř strany Andreje Babiše nastává zjištění. Lidí, kteří chtějí být užitečnými idioty, ubývá

08.08.2018 19:39

ROZHOVOR Na podzimní komunální a senátní volby se bývalý vlivný politik ODS Vlastimil Tlustý dívá s velkým očekáváním, protože podle něj mohou přinést zvrat v politice. Odhaduje, že pro ANO volby ve velkých městech ani do Senátu velkým trumfem nebudou. „Navíc uvnitř této politické strany musí nastávat zjištění, že ten, kdo z toho má miliardové efekty, je majitel, a všichni ostatní jsou najati za větší či menší mzdy, které jsou v rozsahu milióntin toho, co má majitel. Ten nepoměr je tak velký, že lidí, kteří tu roli chtějí hrát, ubývá,“ prohlásil exministr financí Vlastimil Tlustý k faktu, že hnutí ANO těžko hledá výrazné osobnosti, které by za něj v regionech chtěly kandidovat do Senátu.

Vlastimil Tlustý analyzuje: Uvnitř strany Andreje Babiše nastává zjištění. Lidí, kteří chtějí být užitečnými idioty, ubývá
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Za pár týdnů propukne kampaň před říjnovými komunálními a senátními volbami. Jména řady kandidátů do horní komory už jsou známá. Co říkáte například kandidatuře nepravomocně odsouzeného exhejtmana Davida Ratha? Jaká je asi jeho motivace, když mu prý nejde o získání imunity?

Myslím, že česká politika se dostala do takové fáze, ve které už nemůže nikoho nic překvapovat. Nic šokujícího už nemůže přijít. Pan Rath se řídí dlouhodobě strategií, že nejlepší obrana je útok. To dělá po celou dobu svého obvinění, tak v tom jen dál pokračuje. Je jasné, že mu jde o imunitu, a je jasné, že říká, že o ni nejde.

Jak vnímáte, že už se stalo v podstatě normou, že do české politiky vstupují lidé, kteří jsou stíhaní, obvinění nebo dokonce - jako v případě Davida Ratha - nepravomocně odsouzení? Není to už naprostá devastace politické kultury?

Ano. To je další rozvíjení rozvinutého a nepředstavitelného. Když může být premiérem trestně stíhaná osoba, co by nemohl kandidovat do Senátu odsouzený? To je jednoduché.

Strana SPD je mnohými politology i politiky označována za extrémistickou stranu a za podnikatelský projekt Tomia Okamury. Jak se tedy díváte na to, že za ni kandiduje do Senátu Ladislav Jakl, dlouholetý spolupracovník bývalého prezidenta Václava Klause na Pražském hradě, dnes v Institutu Václava Klause? Nevrhá to stín i na bývalého prezidenta, nebo je to i jeho současný postoj, vždyť i on vystupuje na podporu německé Alternativy pro Německo?

Námitka, že nějaká strana je podnikatelský subjekt, nemá váhu, když dominantní místo na politické scéně má čistokrevný podnikatelský projekt Andreje Babiše, má většinovou podporu a ovládá stát, takže to zjevně vůbec nikomu nevadí. SPD logicky vyplnila prázdný prostor, který měly vyplnit politické strany. To, jak se SPD profiluje, není nic jiného než využívání prostoru, který zbyl po politických stranách, které v něm původně byly. ODS odchází do středu a vytváří prostor pro projekty, jako je Okamurův projekt. Ale myslím, že tam logicky vzniknou i další projekty, protože volné místo bývá zaplněno. To je základní princip. Nevidím v tom nic podivného, ani podezřelého, ani závadného. Prostě tak nesmí politika vypadat, ale musíme to vzít na vědomí, všechno je někam posunuto do prostoru, na který jsme nebyli ještě před deseti lety připraveni, dneska je to samozřejmé, je to prostě součást vývoje, kterým Česká republika prochází.

Myslíte si, že lidé, kteří jsou spojeni s různými kauzami jako David Rath nebo recyklovaní politici, jako je expremiér Jiří Paroubek, který se chce také vrátit do politiky přes Senát, mají šanci v této zvláštní době? Jaká osobnost může dnes podle vás uspět?

Anketa

Chcete, aby Jiří Paroubek zasedl v Senátu?

44%
56%
hlasovalo: 8774 lidí
Ukazuje se, že skoro každá to může zkusit. Já bych se zastal pana Paroubka, toho bych nepřimíchával k Rathovi a podobným. Jiří Paroubek kdysi prokazatelně dovedl sociální demokracii od špatných výsledků k lepším výsledkům, to znamená, že je to člověk, který prokázal, že umí oslovit voliče. Pak udělal pro mne nepochopitelnou věc, že v situaci, ve které mohl klidně pokračovat, rezignoval, a teď po letech se do politiky vrací. A mně to od něho nepřipadá jako nějaká drzost, jak bych to řekl v případě jiných kandidatur, kde všichni víme, že ústřední princip zní, že drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Kandidaturu Ratha považuji za troufalou, kandidaturu Paroubka za logickou. A uvidí se, jak ty projekty dopadnou. Jiří Paroubek je sice představitel jiného politického názoru, ale není to pro mne zkompromitovaný politik, který by neměl mít šanci ucházet se o senátorské křeslo.

Nepřipadá vám přece jen zvláštní, že se kandidaturu do Senátu snažil získat od sociální demokracie, když po svém odchodu z ČSSD odešel do jiné strany – k národním socialistům. A když ve volbách úplně propadla, snažil se všemožně o návrat k sociální demokracii...

Víte, ono těch sociálních demokracií bylo v posledních dvaceti letech víc. Když Paroubek rezignoval, nepředpokládal, že ta po něm nastupující garnitura se k němu nezachová uctivě. Uctivě se nezachovala, i když k tomu nebyly žádné důvody, protože on nic špatného, kvůli čemu by se od něho odvrátila, podle mého neudělal. A když se odvrátila ona od něj, tak on se odvrátil od ní. To je přece logické, to mu nemůže nikdo vyčítat.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Myslíte si, že komunální a senátní volby přinesou do české politiky nějaký zvrat, nebo to bude pokračovat v dosavadním nastoupeném trendu?

Já se na tyto volby dívám s velkým očekáváním, neodvažoval bych se tvrdit, že přijde zvrat, ale zvrat to být může. Jsem velice zvědav, jak dopadne ANO zejména v komunálních volbách, zejména ve větších městech, i jak dopadne v senátních volbách. Odhaduji, že to pro ANO ve velkých městech ani v senátních volbách velký trumf nebude. Ale uvidíme.

Z čeho vycházíte? Zatím je podpora ANO podle průzkumů preferencí třicetiprocentní. Chápu vaši skepsi, pokud jde o senátní volby, tam neuspělo hnutí ANO ani v minulých senátních volbách, protože její kandidáti sice mnohde první kolo vyhráli, ale ve druhém často neuspěli díky většinovému volebnímu systému. Prahu asi Andrej Babiš už taky nezíská po neúspěšném čtyřletém působení primátorky Andrey Krnáčově. Ale proč myslíte, že ANO neuspěje v komunálních volbách ani v dalších velkých městech? Může to být reakce na celostátní politiku?

Ano. Za prvé očekávání voličů ANO, že bude líp, není naplňováno v rozsahu, se kterým oni počítají. Ono také být nemůže, protože očekávání, které bylo vytvořeno, je nenaplnitelné, takže ANO nemůže dál růst. Může stagnovat, slábnout, ale posilovat ne. Za druhé to, co ANO předvedlo při sestavování vlády v parlamentu, bude znamenat, že velká část politického spektra s ním nebude ochotna vstoupit do koalice na úrovni měst. Oni vlastně vytlačili sami sebe, zatlačili se do kouta. Z koaličních partnerů jim toho zbývá na výběr málo a v řadě měst se proti nim zbytek politického spektra spojí a vytvoří koalice bez nich. Myslím, že to je očekávaný vývoj událostí.

Zatím voličům ANO asi nevadí věci jako ovládnutí ČEZu nebo bezpečnostních složek Andrejem Babišem, ale v minulosti jste říkal, že při zpomalení ekonomického růstu nebo dokonce při příchodu hospodářské krize půjde popularita hnutí ANO strmě dolů. Platí to stále?

Ano. A teď je to tady, dochází ke zpomalování ekonomiky a při zpomalování ekonomiky nebude možné rozdávat. Oni rozdávali a rozdávali, měli z čeho, postarali se o to jejich předchůdci, to ale samozřejmě jejich volič nechápe, ten jen chce, aby bylo líp, očekává rozdávání, ale rozdávání v rozsahu, jaký si tento volič představuje, nemůže nastat. A zdroje slábnou, to jsou faktory, které působí proti nim. Voliče ANO nějaké složení policejních orgánů nebo ČEZu nezajímá, buď bude líp, nebo nebude líp, podle toho se rozhoduje.

Myslíte si, že se očekávání postupného propadu hnutí ANO projevuje už v tom, že z funkcí mizí tzv. kluci z plakátů, i když ne vždy úplně dobrovolně, nebo že organizace ANO v regionech nemohou sehnat žádné respektované a známější osobnosti na kandidaturu do Senát? Není to už nějaká předzvěst toho, že další kluci z plakátů už do spolupráce s Andrejem Babišem jít nechtějí?

Je to ukázka toho, že inteligentní lidé si umí představit, co bude následovat. Hnutí ANO se stalo velice čitelné a lidé nechtějí na takového tygra naskočit. Prostě proto, že si umí představit, že ten tygr bude zatáčet a brzdit. A ty vyceněné zuby nechce mít nikdo nad sebou. To je věc předvídavosti. Navíc si myslím, že uvnitř této politické strany musí nastávat zjištění, že ten, kdo z toho má miliardové efekty, je majitel, a všichni ostatní jsou najati za větší či menší mzdy, které jsou v rozsahu milióntin toho, co má majitel. Ten nepoměr je tak velký, že lidí, kteří tu roli chtějí hrát, ubývá. Na tomto principu skončila strana Miroslava Sládka. Jeho poslanci museli tehdy své platy odevzdávat k rozkvětu strany a pak začali mít podezření, že je to spíš k rozkvětu pana předsedy. To bylo nic proti tomu, co se odehrává dnes. Tehdy šlo odhadem o miliony, dneska jde o miliardy. A to vytváří tu postupně se rozvíjející neloajalitu. Lidí, kteří chtějí být užitečnými idioty, ubývá.

Někomu stačí ke štěstí poslanecký plat, protože k ničemu podobnému by se mimo politiku ani vzdáleně nepřiblížil.

To ano. Ale slábne úderná síla takové žoldnéřské armády.

Pokud skutečně dojde třeba v souvislosti se zpomalením ekonomiky k propadu hnutí ANO, myslíte si, že se jejich voliči vrátí do náruče těch tzv. tradičních stran, nebo budou znovu naskakovat na populistické sliby nějakých nových alternativních stran a hnutí?

Já bych samozřejmě byl rád, kdyby nenaskákali, ale protože za posledních deset let už na populistické sliby naskákali poněkolikáté, obávám se, že naskočí zase. Že zas budou volit tu obrovskou naději, že teď konečně s někým bude líp. A bude trvat dlouho, než začnou být silné politické strany, které budou říkat: my vám žádné modré z nebe neslíbíme, pečení holubi lítat nebudou, my vám jen slíbíme, že vám už víc nesebereme. Myslím, že k tomu se zvolna schyluje, že bude čím dál více lidí, kteří pochopí, že to je obrovský slib, protože doteď vlastně pod heslem Bude líp strany přicházejí jen s nápady, komu co sebrat. Myslím, že přijde čas, kdy správné heslo bude Nic vám nevezmeme.

Ale tradiční politické strany asi nemohou jen čekat na to, že se jim voliči sami vrátí „z vandru domů“, ale budou pro to muset také samy něco udělat?

Budou muset vymýšlet. Ale zatím žádné geniální nápady nepředvádějí. Uvidíme, jestli je něco napadne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropská unie je Titanic, musíme odejít, nebo se potopíme. S Bruselem kolaboruje i Babiš. Poslanec od Okamury vytáhl šílené věci

16:16 Evropská unie je Titanic, musíme odejít, nebo se potopíme. S Bruselem kolaboruje i Babiš. Poslanec od Okamury vytáhl šílené věci

ROZHOVOR „Tak se podívejte jen na to, kdo řídil Evropskou komisi. Maoista Barroso, pan opilec Juncke…