Volby, volby... Vlastimil Tlustý nakládá všem. A jasně říká, že v naší zemi za chvíli přijde důležitý zvrat, o kterém se teď nepíše

17.10.2016 7:50

ROZHOVOR Už není potřeba dodávat nic. „Fatální porážka byla dovršena,“ říká exministr Vlastimil Tlustý při hodnocení volebních výsledků vládnoucích sociálních demokratů. „Abych vše shrnul, fiasko pro ČSSD bylo předvídatelné a přišlo, ale tři studené sprchy pro ANO předvídatelné nebyly a přišly,“ konstatoval. Zároveň navrhuje elegantní „referendum“, které by postupně vedlo ke zrušení senátu. Exministr má také zcela jasno v tom, co ovlivní parlamentní volby v příštím roce, a to nejen po stránce volební účasti.

Volby, volby... Vlastimil Tlustý nakládá všem. A jasně říká, že v naší zemi za chvíli přijde důležitý zvrat, o kterém se teď nepíše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference hnutí ANO po vyhraných krajských volbách

KDU-ČSL v letošních senátních volbách získala pět mandátů pro kandidáty KDU-ČSL, čtyři mandáty koaliční a dva pro kandidáty s její podporou. Tím se stala vítězem. Je to tím, že lidovci mají prostě disciplinovanější voliče?

Je to samozřejmě dáno nízkou volební účastí, ve které se hlasy lidovců prosadí, protože jsou loajální a disciplinovaní.
Z účasti v krajských volbách jsem odvozoval, že bude brzy namístě úvaha o zrušení krajů. Po 15procentní volební účasti v senátních volbách bych navrhoval, aby byl volební zákon do senátu rozšířen o paragraf, který by říkal, že nezúčastní-li se ve volebním okrsku více než, dejme tomu, 25 procent voličů, pak senátor za příslušný volební okrsek není zvolen. To by bylo přirozené referendum, které by postupně vedlo ke zrušení senátu.

V tomto duchu už se vyjádřil vicepremiér Andrej Babiš. Konkrétně pro Právo v den voleb uvedl: „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není.“ Takže vy s ním tento názor sdílíte? 

Naprosto s ním souhlasím. Je to racionální závěr. Umím si představit, že bude kritizován, že tohle říká poté, co sám neuspěl, ale patnáctiprocentní volební účast by pro každého, ať už by uspěl, jak chtěl, měla znamenat úvahu, co to je za ústavní těleso, když zvolení senátorů považuje za své nejen právo, ale i povinnost 15 procent voličů. Myslím si, že je to jasný vzkaz: takovou instituci je nejlépe zrušit.

Anketa

Kdyby do sněmovních voleb šli společně lidovci a Gazdíkovi Starostové a nezávislí, volili byste radši je, nebo Kalouskovu TOP 09?

94%
hlasovalo: 8467 lidí

Pouze dva mandáty pro ČSSD, která mimochodem totálně ztratila Moravu. Neuspěly ale i známé osobnosti. Do senátu se nedostali sociální demokrat Zdeněk Škromach nebo jeho stranický kolega, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Nejdříve bych požádala o váš názor na neúspěch Zdeňka Škromacha. Videa od bazénku, informace na sociálních sítích nezabraly? Čemu právě u Zdeňka Škromacha přikládáte důvod neúspěchu?

To není jeho osobní neúspěch. Jeho osobní pozice, alespoň podle toho, jak jsem situaci vnímal mezi veřejností, je poměrně silná. Ale když se ČSSD propracovala do takového stavu slaboty? U něj nepřichází v úvahu, že je neznámý nebo že by něco špatného udělal. Nemá žádné negativní charakteristiky, a přesto takto dopadl. Neúspěch nepřičítám jemu samotnému, ale ČSSD a její značce.

A ministr Jan Mládek? Vzdá se podle vás svého postu, jak avizoval?

To neumím odhadnout. Neodvažuji se ani odhadovat, proč zareagoval překvapivě dramaticky ohlášením v podstatě své rezignace. Myslím si, že šlo o první reakci na hluboké zklamání z výsledku, takže to bylo trošku ukvapené. Jak jsem poslouchal reakce premiéra Sobotky, zůstane u velkých slov.

Myslíte si, že ministr vnitra Milan Chovanec může být klíčovou osobou, která se dříve nebo později vůči premiérovi prosadí?

Chovanec je nepochybně osobnost, která vyrostla ve funkci ministra vnitra. Nevítací postoj vůči migrantům prosadil uvnitř ČSSD velmi odvážně a úspěšně, protože jinak je vedení sociální demokracie téměř výlučně tvořeno vítači a eurohujery. On se odvážil tomu postavit. Že je osobnost, o tom nepochybuji. Myslím si, že u veřejnosti je osobností, která ve svém postavení posílena je, nevím, zda to platí i u ČSSD.

A váš závěr při sledování finále výsledků těchto voleb?

K ČSSD už není třeba dodávat nic. Fatální porážka je dovršena. Že dokázala vyjednat tolik svých účastí v krajských radách, je překvapivé. Musím říct, že s tím jsem nepočítal a zároveň jsem nepočítal s opakem, že ANO bude tak neúspěšné ve sjednávání krajských koalic. Myslím si, že tohle je pro ANO druhá studená sprcha. Už jsem v minulém rozhovoru pojmenoval tu první, a to bylo 21 procent získaných hlasů, když se to vynásobí volební účastí, tak z toho vyplývá, že ANO dokázalo získat sedm procent právoplatných voličů, a to je na pováženou. Malý koaliční potenciál, neschopnost ANO domluvit se s kýmkoli na vytvoření koalice, a to často proti jasnému vítězství v krajských volbách. Třetí sprcha je počet senátorů za ANO. Tři senátoři, to je nepříliš vzdálené od sedmi procent voličských hlasů. To je studená sprcha a zvednutý prst. Abych vše shrnul, fiasko pro ČSSD bylo předvídatelné a přišlo, ale tři studené sprchy pro ANO předvídatelné nebyly a přišly.

Jinak už jsem vám v předchozím rozhovoru vše řekl. Říkal jsem, že ODS bude mít dva senátory a sociální demokracie dva až tři a ČSSD má dva senátory a ODS tři, což je v souladu s mým očekáváním. I když tohle ODS interpretuje jako úspěch, tak jsou to evidentně pouze úspěšné individuality, které dokázaly silou své image zakrýt symbol ODS, takže to není žádný úspěch, ale jen potvrzení její okrajové role. Pokud tohle interpretují, jako že jsou nejsilnější strana na pravici, pak je to jen tím, že už nikdo jiný nad pět procent není.

Je pravda, že volební účast byla letos velmi nízká. U parlamentních voleb je vždy vyšší. Přesto je možné tento výsledek senátních a také krajských voleb brát jako reálný stav podpory jednotlivých stran?

Všechno záleží na tom, jak se vyvine ekonomická situace České republiky. Já osobně očekávám, že období ekonomického růstu právě končí. Sleduji, jak se zpřesňují údaje o ekonomickém vývoji států Evropské unie a Německa zvláště. Veškeré zpřesňování směřuje od optimismu k menšímu růstu. Vzhledem k tomu, jak rezervovaně se prognózy zveřejňují, pak je vše více než jasné. Realita je pravděpodobně horší a jsou zveřejňovány jen první málo depresivní zprávy. Z toho se ale dá odvodit, že v Evropě ekonomiky přestávají růst způsobem, jakým rostly do současné doby. Zpoždění, se kterým to přijde do České republiky, je pár měsíců, možná půl roku. Jinými slovy, brzy se dočkáme podobných zpřesňování i u nás.

Ještě bych jmenoval jeden faktor. Nevím přesně kdy, možná do roka a do dne, možná v létě nebo nejpozději na podzim příštího roku, skončí měnové intervence České národní banky. Dojde k posílení koruny. Řada obyvatel se asi bude radovat z toho, že dovážené zboží a služby zlevní, ale krátce na to zeslábne export našich výrobků, protože se stanou méně konkurenceschopnými díky silnější koruně. Tento druhý důvod povede k témuž, horším ekonomickým výkonům České republiky. A tyto vlivy nebo alespoň ten první se projeví do voleb. Na tom bude nesmírně záležet, jak volby dopadnou. Kdyby národní banka ukončila měnové intervence někdy v létě příštího roku a ke krátkodobému pozitivnímu efektu v podobě snížení cen by došlo před volbami, umím si představit, jak to veřejnosti úspěšně prodají a osvojí si vládní strany a pak by mohly dopadnout lépe, než když se tohle nestane a přijde až po volbách.
Když přijde recese před volbami, přijde lidí více. V tuto chvíli se české ekonomice a naprosté většině české veřejnosti daří tak dobře, že vlastně necítí potřebu chodit něco v politice ovlivňovat, raději jedou na výlet, koukají na televizi nebo si přečtou ParlamentníListy.cz, ale k volbám necítí potřebu jít. Teprve ve chvíli, kdy uvidí, že se něco začíná dít, dospějí k závěru, že by měli něco ovlivnit. 


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenský publicista vytáhl silná témata: Neozbrojená migrace se může změnit na ozbrojenou. Toto by mohl být teoreticky možný útok na Rusko. Na jakou válku se připravit?

0:01 Vojenský publicista vytáhl silná témata: Neozbrojená migrace se může změnit na ozbrojenou. Toto by mohl být teoreticky možný útok na Rusko. Na jakou válku se připravit?

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Určité problémy ruské armády nemění nic na postavení Ruska jako vojenské velmoci. …