Vraždící mikrovlnky? Okamurův muž do čela bezpečnosti, po kterém jdou jak slepice po flusu, nám sdělil, jak to má s Ruskem či 11. zářím

23.11.2017 7:40

„V Rusku jsem nikdy nebyl, nemám tam žádné vazby. Ani tam neplánuji jet. Nejdál na východ jsem byl na Slovensku. Takže mě poměrně rozesmívají nálepky jako ruský špion, či dezinformátor,“ říká v rozhovoru pro PL.cz poslanec SPD Radek Koten, který je adeptem na post předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. O SPD také uvádí: „Nejsme ani proruští, ani proameričtí. Jsme pro zájmy České republiky, která je pro nás nejdůležitější. Jsme vlastenecké hnutí a zdůraznil bych, že nás zajímá český občan. Velice rádi bychom hájili zájmy českých občanů. Nemusíme vyloženě hájit zájmy některé z mocností.“

Vraždící mikrovlnky? Okamurův muž do čela bezpečnosti, po kterém jdou jak slepice po flusu, nám sdělil, jak to má s Ruskem či 11. zářím
Foto: Facebook
Popisek: Radek Koten

Jste kandidátem na předsedu bezpečnostního výboru Parlamentu. Jaké budou vaše priority?

SPD má samozřejmě jako svoji nejvyšší prioritu bezpečnost občanů. Proto jsme byli zvoleni, půl milionu občanů nás volilo. Začali bychom všemi těmi zákony, které upravují azyl, pobyt cizinců v České republice. Je potřeba – kdyby vzniklo něco, co by připomínalo migrační vlnu – abychom byli připraveni legislativně. Co nás velice trápí, to je zbraňová legislativa. Ve vězeňství jsme, bohužel, opět v situaci, kdy věznice jsou plně obsazené. A to z důvodu poměrně velké recidivy, která je 70 procent. Vzhledem k tomu, jaký mám obor, mě zajímá také kybernetická bezpečnost, protože úniky informací – jak jsme viděli v uplynulých měsících, viz maily pana Zaorálka a Sobotky – to také není úplně dobrá vizitka. V minulém volebním období už rezonovaly otázky kolem reformy české policie, takže tím bychom se měli také zabývat. Pokud budu podrobnější k té zbraňové legislativě, tak dnes (středa) v Senátu byl zařazen návrh novely na pořad jednání. Senát dle mých informací poslal novelu zase zpátky. Novela zákona o zbraních a střelivu má reagovat na unijní předpis omezující držení zbraní. Ministerstvo vnitra to nějakým způsobem zpracovávalo. O to bychom se určitě chtěli zajímat, protože je tu poměrně velká komunita střelců sportovních a dalších. Je důležité, abychom našim střelcům nebrali zbraně.

Anketa

Babiš mluví o předčasných volbách v říjnu 2018, souběžně s komunálními. Za předpokladu, že neuspěje 1. ani 2. pokus o sestavení vlády. Jste v takovém případě pro?

97%
3%
hlasovalo: 15440 lidí

Jste připraven respektovat bezpečnostní strategii státu tak, jak je? To znamená členství v NATO a v EU? Není tajemstvím, že SPD chce možnost referenda v těchto věcech a vystoupit z EU. Nevím, jak to máte s NATO.

Co se týče NATO, my prosazujeme zákon o jakémkoliv referendu. Tam je důležité, že kdokoliv bude chtít toto referendum vyvolat, bude muset mít sto tisíc podpisů. Výsledek referenda by se pak měl respektovat. Ale neříkáme ano ani ne. Je důležité, aby o tom rozhodli občané.

Vy tedy v tomto případě nebudete doporučovat jak hlasovat, jestli ano, nebo ne?

Ne. Nikomu nepredikujeme, jak má hlasovat. Je to na občanech. Minimálně v té situaci, která nyní v České republice je – že Armáda České republiky může, bohužel, po velmi krátkou doby bránit pouze území Středočeského kraje. To je špatná situace. Chceme to změnit. A to tak, že by se zavedl dobrovolný výcvik lidí, kteří by o to měli zájem. Minimálně na osm týdnů. To by nikoho nijak zvlášť nezatížilo. Zároveň s tím by byla možnost získat zbrojní průkaz pro toho člověka, který by tento výcvik absolvoval. Je také nutné aktivovat zálohy. Je důležité, abychom tyto lidi měli. Kdybychom se nyní podívali do nějaké staré vojenské knížky, tak pro narukování tam jsou neexistující objekty české armády. Takže aktivní zálohy ani nevědí, kam by v případě zhoršení bezpečnostní situace měly rukovat.

V bezpečnostní strategii státu je i boj proti dezinformacím z Ruska. I tohle jste ochoten akceptovat? Ptám se proto, že o vaší straně i o vás osobně někteří kritici tvrdí, že jste Rusku příliš nakloněni. Jak to tedy s vámi je?

Nejsme ani proruští, ani proameričtí. Jsme pro zájmy České republiky, která je pro nás nejdůležitější. Jsme vlastenecké hnutí a zdůraznil bych, že nás zajímá český občan. Velice rádi bychom hájili zájmy českých občanů. Nemusíme vyloženě hájit zájmy některé z mocností. 

Tajné služby varují před tím, že u nás jsou ruští agenti. Různí lidé, třeba z Evropských hodnot, říkají, že ve chvíli, kdy vy byste byl předseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, tak by se mu tajné služby mohly bát dávat utajené materiály. Co si myslíte o této pochybnosti?

Tuto otázku velmi vítám, protože jsem se o sobě dočetl na spoustě portálů. Ani jeden z nich se se mnou nebavil. Využili a vydedukovali z různých střípků, co na mě dokázali posbírat. Královsky se tím bavím. Každopádně jsem v Rusku nikdy nebyl, nemám tam žádné vazby. Ani tam neplánuji jet.

Takže nejste nějak napojen na Rusko?

Určitě ne. Ze zemí kolem nás cestuji někdy do Polska, do Rakouska, Německa, jako každý do Chorvatska. Navštěvuji Slovensko, Maďarsko. Nejdál na východ jsem byl na Slovensku. Takže mě poměrně rozesmívají nálepky jako ruský špion či dezinformátor.

Když jedeme na ten východ, tak za Slovenskem je Ukrajina a za ní Rusko. Tyto dvě země jsou v konfliktu. Jakou politiku doporučujete, aby byl vyřešen, či alespoň kvůli němu neumírali lidé?

Předpokládám, že stále platí minské dohody, které se dohodly na nějakém půdorysu zčásti Evropské unie a zčásti Ruska a Ukrajiny. Tyto dohody by se měly co nejdříve naplňovat, jak bylo dohodnuto. A pak by ten konflikt v podstatě už nebyl. Co se týče Krymu, tak tam bylo naprosto legitimní referendum. Nepřísluší mi posuzovat, jestli to referendum mělo či nemělo být. V ukrajinské ústavě je, myslím, tato možnost zmíněna. Za sebe to nemohu posuzovat na tu ani onu stranu. Proběhlo to nějakým způsobem. Především by se měly dodržovat minské dohody. Pak by byl konflikt ukončen. Lidé na Krymu by začali žít v klidu. Mír by měl být zájmem celé Evropské unie. Byli bychom pro to, aby se tento konflikt vyřešil smírem, přestalo se bojovat a už kvůli němu neumírali lidé.

Rozepsal se o vás Roman Máca, který uvedl, že sdílíte určité konspirační informace ze zdrojů, jako je Aeronet. Třeba o škodlivosti mikrovlnek, že jsou to vraždící stroje. To by mě zajímalo, protože mikrovlnku používám...

Beru to čistě pragmaticky z technického hlediska. Sdílel jsem to z těch důvodů, že je zapotřebí vyvolat určitou diskuzi lidí, kteří se k tomu mohou vyjádřit. Z technického hlediska čistě jako mechanik-elektronik – je to moje parketa, protože někdy od roku 1979 jsem studoval elektrotechniku – vím, co dokáže mikrovlna s živým organismem. Vím, že jeden technik, když zkoušel mikrovlnku, tak tam nechal několik vteřin ruku a posléze to nebylo úplně ono. Konkrétně u tohoto příspěvku mě však zajímalo, jak lidé budou reagovat.

Dále prý patříte k těm, kdo zpochybňují 11. září 2001. Myslíte, že to bylo jinak, než se tvrdí?

Nemám na to žádný specifický názor. Těch konspiračních teorií je několik. Myslím, že i na Discovery či na balíčku HBO běžely tyto pořady. Je to na té úrovni zhruba, co vidíme v běžných sdělovacích prostředcích. Pochybnosti jsou samozřejmě vždycky. Jsou i o vraždě Kennedyho. Nikdy se nedozvíme vlastně pravdu a nikdo neví, jak to bylo. 

Ještě bych doplnil z bezpečnostní problematiky, že byla v minulém volebním období snaha projednat zákon o pravidlech, kdy policie nakládá se vzorky DNA. V této věci současná zákonná úprava chybí. Je to upravené pouze vnitřním pokynem policejního prezidenta. Je zvláštní, že návrh zákona existoval, jeho projednávání asi nebylo prioritou. Myslím, že by stálo za to zákon projednat a uvést ho v praxi.

V čem je problém?

Vzorky DNA můžou být zneužité. Měla by být vytvořená jednoznačná pravidla pro nakládání se vzorky DNA, která by měla projít nějakým zákonem. 

Teď budete mít čtyři roky na to, abyste tento zákon schválili...

Ano. Zatím jsme bezpečnou zemí a nechtěli bychom, aby se to nějak zásadně změnilo. Když se podíváme na západ od nás, tak ve Francii je dvouletý výjimečný stav, vojáci se samopaly. I u nás byla nějaká bezpečnostní opatření, což samozřejmě vítáme. Když na Staroměstském náměstí byly postaveny bariéry, aby tam nemohlo vjet auto, to je v pořádku. Na lidi to ale nepůsobí dobře, pokud vám tady chodí ozbrojení vojáci a všichni tvrdí, že se nic neděje. Na to jsme tu zvyklí nebyli. Nevím, jestli by pro naše občany bylo dobré, kdyby se bezpečnostní situace natolik zhoršila, že bychom tu museli mít denně vojáky se samopaly či policisty. To nechceme. Proto je to třeba podchytit hned v začátku. Víme jak to vypadá na západ od nás, a právě proto nás zajímá bezpečnostní situace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná po demonstraci: Nepěkné věci o Pekarové i Prouzovi. Ukáže se Fiala někdy jako chlap?

17:35 Konečná po demonstraci: Nepěkné věci o Pekarové i Prouzovi. Ukáže se Fiala někdy jako chlap?

„Místo toho, aby novináři informovali o tom, co bylo řečeno, všímali si, kdo měl co na sobě,“ říká v…