Vyděšené stádo, které se bojí pohnout. Vlastimil Tlustý tuší, co se stane na sjezdu ČSSD. A Sobotkovi připomíná...

10.3.2017 4:42 dop.

ROZHOVOR „Vyděšené stádo se semkne a spáchá hromadnou sebevraždu, to znamená, neudělá nic.“ Exministr financí Vlastimil Tlustý komentuje situaci před sjezdem ČSSD a je si jistý, že strana, která stojí nad propastí, se chystá učinit rozhodný krok vpřed. Způsob rozhodování předsedy Bohuslava Sobotky komentoval i takto: „Deklarace neschopnosti, slabosti, nedůvěryhodnosti. Dokonce bych řekl, že nechápu, že mohou být ještě nějací voliči sociální demokracie. To musejí být nadšenci.“

Vyděšené stádo, které se bojí pohnout. Vlastimil Tlustý tuší, co se stane na sjezdu ČSSD. A Sobotkovi připomíná...
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Když jsme se bavili na podzim o ČSSD, říkal jste, „je konec“, a když takhle budou pokračovat, budou útočit na deset procent odspodu. Od té doby, posunul se nějak váš názor nebo procenta, na která podle vás budou za chvíli sociální demokraté útočit?

Použil bych starobylý vtip, ale pro tuhle situaci je celkem výstižný. Když jsme spolu tehdy mluvili, ČSSD stála na pokraji propasti, a dnes je v situaci, kdy se chystá učinit rozhodný krok vpřed.

Vidíte situaci jednoznačně, je přesto možné, že by se na sjezdu vyvinula situace tak, že strach o to, jak strana dopadne, bude větší než strach o vlastní pozice? Jak by mohli straníci ventilovat tento rozpor, že třeba Sobotka nedostane tak silný mandát, přijde překvapivý výběr místopředsedů nebo se objeví nějaká rezoluce, co se týká podpory prezidenta?

Bohužel mám s touto situací osobní zkušenost. Myslím, že něco téměř identického se odehrávalo v ODS asi před deseti lety. Samozřejmě nemůžu věštit, jak to dopadne v ČSSD, to se neopovažuji. Jen budu říkat, že situace je stejná, jako byla tehdy v ODS, veškeré příznaky jsou tytéž, to znamená opuštění voličů, programů, bezradnost vedení, dominující ekonomické zájmy velké části vysoce postavených funkcionářů. A když je to stejné, tak je velice pravděpodobné, že se to v ČSSD bude vyvíjet velice podobně jako tehdy v ODS. A teď jsem u toho, co vidím před očima. Vidím před očima sjezd sociální demokracie, kde chodí spousta vyděšených lidí, kteří nemohou uvěřit tomu, že to, co bylo, už není, a vlastně ani nechtějí pochopit, čím to způsobili, protože by si museli být ochotní připustit, že jsou za to spoluodpovědní. A to je snad nejtěžší věc, uvědomit si, že jsme něco udělali špatně. Nastává něco, co bych přirovnal ke stádu vyděšených ovcí, které se bojí pohnout, a velice pravděpodobně raději, než by udělaly něco, čím by katastrofu mohly zmírnit, nebo dokonce odvrátit, se semknou. Vyděšené stádo se semkne a spáchá hromadnou sebevraždu, to znamená neudělá nic. Já myslím, že předseda Sobotka v čele ČSSD přečká, protože delegáti nejsou schopní se pohnout. Jediné, k čemu si myslím, že se odhodlají, je, že hned po zvolení Sobotky předsedou zvolí někoho, kdo je jeho zjevným oponentem nebo případným nástupcem do role druhého muže sociální demokracie. Ale to je samozřejmě před volebním fiaskem zachránit nemůže.  

Anketa

Jste rádi, že Miloš Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta?

hlasovalo: 19767 lidí

Na sjezdu ČSSD bude Bohuslavu Sobotkovi stačit ke zvolení předsedou nadpoloviční většina, nikdo proti němu kandidovat nebude, i Jiří Zimola dává najevo, že žádnou rebelii proti němu nechystá. Vypadá to, že se možná ČSSD smířila se současným stavem a třeba jí to tak stačí. Co je podle vás hlavním důvodem toho, že ČSSD klesají preference a odcházejí nejen voliči, ale i straníci?

Hlavní problém je v tom, že se neúspěšně pokusili přeorientovat se na jiného voliče. Kroky ČSSD v této vládě jsou opuštěním voličů a ty, na které vsadili, nezískali. I to je identické s ODS. Také ODS si myslela, že přestože slibovala snižování daní, tak je může zvyšovat, a že podporu najde někde jinde. To podle mého názoru, kromě dalších faktorů jako nepochybná osobní selhání některých představitelů, vedlo k situaci, ve které se ODS do dneška plácá.

Takže si myslíte, že selhali v plnění programu. Některé záměry ale zrealizovali, neplatíme u lékaře, ČSSD zvyšuje mzdy státním zaměstnancům… Přicházejí stále s různými návrhy, aktuální zákon o sociálním bydlení, progresivní zdanění…

Na to vám řeknu námitku, kterou dokonce pan Sobotka použil vůči ODS a teď bude úspěšně použita proti němu: to už jste nám, pane předsedo, jednou říkali a slibovali, ale neudělali jste to, a jestli to teď znovu říkáte a slibujete, běžte s tím do háje. Měli jste to udělat. Že dramaticky něco teď oznamujete, to už je poté, co jste prokázali, podfuk.

Řeknu vám příklad, který mě teď napadá. Jedním z hlavních témat, kterým ČSSD oslovovala voliče, bylo, že se vymezovala proti církevním restitucím. Zcela zásadně. A myslím si, že tehdy padala slova: my, až budeme moct, tak to napravíme. A co se stalo? Ti, kteří chtěli naplňovat program, byli vytlačeni z významnějších pozic v sociální demokracii, dokonce bych řekl, že z nich byli učiněni rebelové. Mně se ta situace popisuje velmi snadno. Je rebel v politické straně ten, kdo říká, že se má splnit to, s čím jsem vyhrál volby? To je rebelství? To jsme už opravdu v blázinci. Vůbec nemluvím o tom, co je dobře a co špatně. Ale byl to jeden ze dvou nebo ze tří klíčových volebních slibů? Byl. Ti, kdo se pokusili něco udělat, byli označeni za rebely, někdo byl zlikvidován, jiný pracuje skoro v ilegalitě. A teď bude někdo opakovat sliby staré čtyři roky?

Dá se sázet na leccos, ale že by si čtyři roky lidé nepamatovali, co se stalo s tímto volebním slibem? Nakonec se nestalo nic. Předseda Sobotka a jeho okolí se tváří, že snad nic takového nikomu ani neslíbili. To je přesně stejná diagnóza jako v ODS. Nalákáte někoho na program, slíbíte, že snížíte daně, a pak jakoby nic. A pak to ani nekomentujete. Kdyby ti lidé našli alespoň sílu říct: zjistili jsme, že to nejde, proto a proto, my bychom sice rádi, omlouváme se, bohužel to neumíme, nemůžeme z nějakých důvodů splnit. To by ještě trošku pro některé lidi znamenalo: no, my jsme vás sice kvůli tomu volili, ale co se dá dělat. A pár by jich zbylo. Ale když to uděláte způsobem: vůbec si nepamatuji, co jsem vám říkal, to nějací rebelové říkali, zapomeňte na to, sice jsme na tom vyhráli volby, ale nechceme s tím mít nic společného, vlezte nám na záda, o tom ani už mluvit nebudeme? Pak je samozřejmě sociální demokracie přesně tam, co ODS. Přemýšlím nad tím, jak to slušně nazvat… Ztráta důvěry.     

A uvedu ještě jiný příklad. Co znamená pro voliče, když veřejně vystoupí předseda vlády a o svém místopředsedovi a ministrovi financí řekne… Já to přeformuluji, protože se mi nechce používat to slovo… Že ošulil, podvedl stát. Dejte si tam, jaké slovo chcete. Přece když něco takového předseda vlády řekne, tak bych si myslel, že ještě ten den musí navštívit prezidenta republiky a dát návrh na jeho odvolání. Je to svérázné odůvodnění, ale přece člověk, který obelhává stát, nemůže být ministrem financí. To přece není možné. A pan premiér se tváří, že nic. Kdo může pak věřit, že tento člověk někdy něco vyřeší? Jsou dvě varianty, které bych pochopil: Neříká nic a nic nedělá, blbý, ale berem na vědomí. Říká a jde ho odvolat. Ale varianta, že říká o svém ministrovi financí, že šulí stát, a nedělá nic? No to je deklarace neschopnosti, slabosti, nedůvěryhodnosti. Dokonce bych řekl, že nechápu, že mohou být ještě nějací voliči sociální demokracie. To musejí být nadšenci.

Na voliče může ale situace působit i tak, že jediná ČSSD se snaží pomoct nejslabším, nemajetným, lidem v nouzi, samoživitelkám, seniorům, viz už zmiňovaný zákon o sociálním bydlení nebo že hledá úspory. A koneckonců, určitě se najdou i lidé, kteří věří tomu, že EET přinese spravedlivý výběr daní…

Pokouším se nějak racionálně analyzovat situaci a čím dál více ve mně sílí názor, že není pochyb o tom, že je nutné platit daně, ale teď už začínají ty ale. Přece problém daňových optimalizací, registrovaných firem v zahraničí, snahy minimalizovat platby daní… To je přece problém, který je prorostlý celou českou ekonomikou od shora až dolů. A tomu, komu jde opravdu o věc, musí dojít, že musí začít od těch nejstrašnějších problémů. Jestli chce někdo napravovat tuhle zemi, musí říct, že už nikdy nebudou žádné státní subvence do jakéhokoli soukromého byznysu. To je rakovina české ekonomiky. To jsou kardinální problémy, a místo toho začíná EET.

Češi nejsou hloupí a za této situace začneme aplikovat zlepšení výběru daní odspodu, abychom odkryli hospodské a trhovce. To je absurdní, proto je na to reakce negativní. Musí se začít u velkých problémů a pak postupovat k dalším. To je to, co je nevěrohodné na dnešní politice, že nejsou řešeny dominantní problémy.

Mimochodem. Já si vyslechnu v televizi, že nám Francie, Německo, Itálie, Španělsko oznamují, že se budou integrovat rychleji než všichni ostatní. A přece musí přijít reakce, někdo musí říct: tak se integrujte, my vám to přejeme, založte si společnou armádu, vytvořte si společné daně a společné důchodce. Je to všechno úplná blbost, je to dobře, že vy to chcete, ale my to nechceme. Pokud v EU vzniká něco takového, tak někdo už měl říci: my vytváříme středoevropskou unii, my, Poláci, Češi, Slováci, Maďaři, Slovinci, možná i Rakušáci, říkáme, že máme lepší nápady, vy si jděte, kam chcete, a my si vytvoříme svou iniciativu a ta bude postavená na něčem jiném, na tom, že budeme mít volný trh, nebudeme mít stejné daně a ochráníme si své hranice. A u nás nic. Nikdo neřekne nic, tedy kromě údivu nad tím, co to ti čtyři dělají.

Vyčkávají, jak se situace dál vyvine. Co když je ještě předčasné s něčím zásadním vystupovat? Nebo nevědí, jakou rychlost zvolit, aby neporušili předpisy...

Obávám se, že si myslí, že se dál budou moct tvářit, že se nic neděje. Zatím se všechny problémy řešily tvářením se, že se nic neděje. Jak se vyvíjí řecká ekonomika? Tak, jak jsme říkali my euroskeptici. Peníze nacpané do Řecka jsou k ničemu, Řecko dál bude žít na dluh, dál bude mít nataženou ruku a tento stav trvá asi pět let. Já bych si představoval, že středoevropská unie řekne, že do Řecka nedá už ani korunu. Prostě nedá. Když si Francouzi a Němci myslí, že je to výborný nápad, tak si ho račte zaplatit. Pustil jsem se do toho, že si začínám psát odvážný soupis nezbytných kroků k tomu, aby se s touto situací začalo něco dělat. Ale rovnou říkám, píšu si to do foroty, natož abych to zveřejnil, protože by většina lidí řekla, že je to předčasné. Já si ale myslím, že takhle to dál nejde. A teď to musí zjistit ještě sociální demokracie. 

Přesto, vrátím se k progresivnímu zdanění. To má být vlajková loď ČSSD do voleb. Co vy na to?

Když chcete vybírat daně, máte dvě možnosti. Buď dát každému za ucho čip a naslouchat tomu, co kde říká, a podle toho ustanovovat daně. O tom asi někteří sní a ještě dlouho bude platit, že to nefunguje. Lidé jsou tvořiví, pohybliví, Česká republika zatím není koncentrační tábor, dá se mít firmu v zahraničí, tvořivost lidí je nekonečná. A proto říkám, všechny nápady donucovacích systémů typu EET jsou předurčeny k neúspěchu. Češi nejsou hloupí, oni si s tím poradí a vymyslí, jak na to. Druhá metoda, kterou jsem já propagoval, je: když jsou daně tak malé, že lidem nestojí za to přemýšlet a vymýšlet, jak se jim vyhnout, stane se překvapivá věc. Najednou se při poloviční sazbě daně vybere o padesát až sto procent více peněz. Obrovskou roli hraje psychologie, ale také ekonomie. Daňová optimalizace, chcete-li daňový únik, je ekonomická úvaha jako každá jiná. Když snížíte sazby daní, lidé zjistí, že je snazší a rychlejší zaplatit menší daň než se trápit s náklady na daňovou optimalizaci ještě s rizikem, že se na to přijde a pak to zaplatíte dvakrát. Když už někdo vymýšlí, jak lépe vybírat daně, tak já podporuji myšlenku nízkých sazeb, protože ty vedou k velkému výběru.

K čemu povede progresivní zdanění? Přesně k úvaze, jak se mu vyhnout. Je to jen plácnutí do vody, které politicky má následující efekt. Lidé, kteří tomu nerozumějí, se radují, že ty bohatý někdo zkasíruje. To jste, naši milí socánkové, vymysleli moc pěkně, máme vás rádi: koukejte je oholit. Výsledek? Nic nevyberou, protože ti chytří lidé peníze poschovávají, utečou z toho nápadu. Ano, voliči socánků se radují, stát nemá nic. Trošku to připomíná kolektivizaci venkova prováděnou komunisty. Jen je otázka, kdy lidem dojde, že jsou na řadě. Jednoho krásného dne tihle konstruktéři a dobrodějové přijdou s nápady, na jehož konci jsou zavřené hospody, zavřené prodejny, prázdná tržiště. A teď lidé zjistí, že sice někoho oholili, ale oni si nemají kde koupit karfiól a musejí dál do většího obchodu. A to je celá politika, která se tady hraje. Asi se zatím máme dost dobře, abychom ji hrát mohli. Přijde den, kdy se ukáže, že je to k ničemu.
 
Do jaké míry může ovlivnit situaci rozhodnutí, zda ČSSD podpoří v prezidentské volbě Miloše Zemana?

Sociální demokracie se dostává do situace, ve které kdyby podpořila prezidenta Zemana, tak mu ublíží. Představuji si, že prezident Zeman si dnes s touto otázkou vůbec neláme hlavu, protože podpora sociální demokracie neznamená žádný příliv voličů. Nepochybuji o tom, že někteří voliči ČSSD ho volí, přestože se sociální demokracie vlastně po celou dobu funkčního období proti němu negativně vymezuje. Co oni udělají, je v této chvíli nepodstatné. Když se někdo propracuje do situace, že není brán vážně, proč bychom měli čekat na jeho stanovisko.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Citové vydírání proti Babišovi. Spisovatel odhaluje ,,kauzu reproduktor”. Rozpad EU jako SSSR? Ví své

4:44 Citové vydírání proti Babišovi. Spisovatel odhaluje ,,kauzu reproduktor”. Rozpad EU jako SSSR? Ví své

Fialova vláda plně pochopila ducha doby. Zatímco dříve platilo levně koupit, draze prodat, dnes je t…