Nejdříve trochu osobní otázka. V těchto dnech jste si zkrátila příjmení a už jste jen Majerová. Proč jste se k tomu odhodlala? A proč jste vlastně doposud měla dvě příjmení?
Rozhodně ne z nějakých feministických manýr, jak to dnes některé ženy dělají, že se vdají a ke svému rodnému příjmení ještě přilepí to manželovo.
Já jsem se narodila jako Dvořáková. Pak jsem se vdala a už jako Zahradníková šest let žila se svým manželem v Kanadě. Tam se také narodil můj první syn Matěj. To manželství se ale nevyvedlo a já se spolu s ním vrátila zpátky do České republiky. Pak jsem se znovu vdala, narodil se druhý syn a už jako Majerová jsem si ponechala i to druhé příjmení. Kvůli prvnímu synovi, aby jako jediný neměl v nové rodině úplně jiné jméno. Teď už je dospělý muž a sám mě požádal, abych si tu Zahradníkovou odstřihla.
Když zůstanu ještě ve vaší rodné Olomouci, tak horkou novinkou je informace z Vatikánu, že novým pražským arcibiskupem se stane právě doposud olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Uvítala jste tuto zprávu?
Mému pohledu na svět je bližší optika kardinála Duky. Nicméně pana arcibiskupa Graubnera si velmi vážím za jeho nesporný přínos Olomouci a přístup k lidem. Tudíž mi tato zpráva, jako olomoucké rodačce, udělala velkou radost. A přeji našemu olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi v této nelehké době hodně štěstí v jeho konání.
Prezident Miloš Zeman se rozhodl jmenovat nového guvernéra ČNB, jímž se stal Aleš Michl, od kterého se očekává, že razantním způsobem změní způsob boje centrální banky s inflací. Co si myslíte o této výměně v jedné z nejdůležitějších funkcí v zemi?
Prezident Zeman udělal krok, který je plně v jeho kompetenci. Že se to někomu nebude líbit, se dalo očekávat. Ostatně, kdyby to udělal nějak jinak, nelíbilo by se to nejspíš také. Bankovní rada ČNB je ale kolektivní orgán, takže ještě důležitější než to, kdo stojí v jejím čele, je, v jakém funguje složení. Pestrost názorů ale nikdy není na škodu.
Vláda Petra Fialy spustila nový web nazvaný „Deštník proti drahotě“ s přehledem pomoci, jak čelit růstu cen. Je to podle vás dobrý krok?
Charakteristické je, že Fialova vláda vytahuje jakýsi deštníček několik měsíců poté, co už dávno leje. Nabízí se srovnání s okolními zeměmi, kde reagovali mnohem pružněji a účinněji. Já za největší problém a nebezpečí spojené s vládou Petra Fialy považuji její válečnou rétoriku, a kdyby jen rétoriku, ale také činy, které nás do ukrajinského konfliktu zatahují daleko víc, než je zdrávo.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný