Vyhozený policejní prezident vypráví: Kubice si na ministerstvo začal tahat policajty

13.08.2013 20:15 | Zprávy

ROZHOVOR Korupce je dnes všemi skloňovaný pojem a na jejím vyšetřování leží hlavní politický zájem. Nicméně policie by se neměla takto vymezovat, protože má na starosti spoustu dalších druhů trestné činnosti, jako mravnostní delikty, vraždy, extremismus a tak dále. To si myslí odvolaný policejní prezident Petr Lessy.

Vyhozený policejní prezident vypráví: Kubice si na ministerstvo začal tahat policajty
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

Kauza Lessy se nyní obrací ve váš prospěch. Jako důvod svého odvolání jste vždy uváděl politické tlaky. Nicméně největší šťára u politiků proběhla až za policejního prezidenta Martina Červíčka, přitom on ve funkci zůstal. Proč vy ne a on ano?

Od roku 2000 nastalo velké soupeření mezi poltickými stranami a politiky o to, kdo bude mít svého správného styčného důstojníka u policie. Vezměte si, jaká koaliční jednání se vedla kvůli Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Zdůrazňuji, že jsem nikdy neměl co do činění s žádnou politickou stranou, ale jsem hrdý na to, že jsem prošel poměrně náročným několikadenním výběrovým řízením. Takhle se ostatně vybíralo poprvé v dějinách. No a pak vznikla GIBS a politici si tam dosadili svého Ivana Bílka.

Odhlédněme od toho, že na vás GIBS tahá kompromitující informace. Co si o této instituci obecně myslíte?

Podle mě pracuje v generální inspekci spousta slušných lidí, ale někteří její pracovníci se v očích veřejnosti příliš dobře neuvedli. S bývalou policejní inspekcí jsem úzce spolupracoval a měli jsme společné cíle. Chtěli jsme čistou policii, aby v ní nebyli lidé, kteří spolupracují s druhou stranou barikády. Nikdy jsme si nekonkurovali. Dnes to vypadá jinak. Na jedné straně stojí GIBS a na druhé policie a ostatní bezpečnostní sbory.

Šéf BIS Jiří Lang má blízko k některým politikům z ČSSD, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda pracoval na zakázku bývalé šéfky premiérova sekretariátu Jany Nagyové a tak dále. Jak nahlížíte na toto politické bratříčkování?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šmokové z veřejných médií.“ Fidler přináší fakta o Svobodovi

18:42 „Šmokové z veřejných médií.“ Fidler přináší fakta o Svobodovi

„Obviňování Ludvíka Svobody patří k oblíbené kratochvíli různých šmoků z veřejných médií – ostatně p…