Vyhozený policejní prezident vypráví: Kubice si na ministerstvo začal tahat policajty

13.08.2013 20:15 | Zprávy

ROZHOVOR Korupce je dnes všemi skloňovaný pojem a na jejím vyšetřování leží hlavní politický zájem. Nicméně policie by se neměla takto vymezovat, protože má na starosti spoustu dalších druhů trestné činnosti, jako mravnostní delikty, vraždy, extremismus a tak dále. To si myslí odvolaný policejní prezident Petr Lessy.

Vyhozený policejní prezident vypráví: Kubice si na ministerstvo začal tahat policajty
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Policejní prezident Petr Lessy

Kauza Lessy se nyní obrací ve váš prospěch. Jako důvod svého odvolání jste vždy uváděl politické tlaky. Nicméně největší šťára u politiků proběhla až za policejního prezidenta Martina Červíčka, přitom on ve funkci zůstal. Proč vy ne a on ano?

Od roku 2000 nastalo velké soupeření mezi poltickými stranami a politiky o to, kdo bude mít svého správného styčného důstojníka u policie. Vezměte si, jaká koaliční jednání se vedla kvůli Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Zdůrazňuji, že jsem nikdy neměl co do činění s žádnou politickou stranou, ale jsem hrdý na to, že jsem prošel poměrně náročným několikadenním výběrovým řízením. Takhle se ostatně vybíralo poprvé v dějinách. No a pak vznikla GIBS a politici si tam dosadili svého Ivana Bílka.

Odhlédněme od toho, že na vás GIBS tahá kompromitující informace. Co si o této instituci obecně myslíte?

Podle mě pracuje v generální inspekci spousta slušných lidí, ale někteří její pracovníci se v očích veřejnosti příliš dobře neuvedli. S bývalou policejní inspekcí jsem úzce spolupracoval a měli jsme společné cíle. Chtěli jsme čistou policii, aby v ní nebyli lidé, kteří spolupracují s druhou stranou barikády. Nikdy jsme si nekonkurovali. Dnes to vypadá jinak. Na jedné straně stojí GIBS a na druhé policie a ostatní bezpečnostní sbory.

Šéf BIS Jiří Lang má blízko k některým politikům z ČSSD, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda pracoval na zakázku bývalé šéfky premiérova sekretariátu Jany Nagyové a tak dále. Jak nahlížíte na toto politické bratříčkování?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…