Výpadky dodávek elektřiny. Klaus čeká zlé věci a hovoří o Langšádlové

20.12.2021 15:17 | Rozhovor

ROZHOVOR Před naší zemí stojí obrovské problémy a kvalifikovanost řady nových ministrů je velmi pochybná. ParlamentnímListům.cz to řekl exprezident Václav Klaus. „Evergreenem je pirátský ministr zahraničí. Ale mě neméně trápí muzikolog v roli ministra pro evropské záležitosti. Za absurdní považuji vytvoření ministerstva pro vědu, čemuž jsme se tři desetiletí bránili. Paní ministryni neznám, ale nevím, jak může starostka Černošic a absolventka „vysoké školy“ politických věd v Kolíně (nikoli nad Rýnem, ale nad Labem) řídit vědu a vědce,“ nechápe Klaus.

Výpadky dodávek elektřiny. Klaus čeká zlé věci a hovoří o Langšádlové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Pane prezidente, další mimořádně náročný rok se blíží k závěru. Částečně jsme ho opět prožili v lockdownu spojeném s ekonomickými škodami, s omezením svobod apod. Blýská se na lepší časy? Jaká máte očekávání do budoucna?

Zda se blýská na lepší časy, nevím. Vím, že je povinností nešířit skepsi a pesimismus, obecně a před Vánoci zvláště. Za stejně mylné však považuji šířit naivní optimismus. Vidím obrovské problémy, jejichž řešení (či neřešení) stojí před naší zemí. Vidím šířící se inflaci, která se dotýká milionů lidí, vidím bezkoncepční chování vůči covidové epidemii (a bezhlavé propadnutí kovidismu), vidím šílený Zelený deal (který překvapivě kritizuje i prezident Zeman). Takže nevím, na co se přesně blýská.

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27920 lidí

Druhá půlka roku byla poznamenána především volbami, v nichž padl Andrej Babiš. Opakovaně jste říkal, že volby prakticky změnu nepřinesou. Vidíte to po jmenování vlády stejně? 

Vláda „vládne“ asi tři dny, nechci ji předčasně hodnotit. Veliký problém vidím v nesourodosti (nehomogenitě) vládní pětikoalice a nemenší problém vidím ve velmi pochybné kvalifikovanosti řady ministrů. Evergreenem je pirátský ministr zahraničí. Ale mě neméně trápí muzikolog (Mikuláš Bek, pozn. red.) v roli ministra pro evropské záležitosti. Za absurdní považuji vytvoření ministerstva pro vědu, čemuž jsme se tři desetiletí bránili. Paní ministryni (Helenu Langšádlovou, pozn. red.) neznám, ale nevím, jak může starostka Černošic a absolventka „vysoké školy“ politických věd v Kolíně (nikoli nad Rýnem, ale nad Labem) řídit vědu a vědce. 

Koalice mluví o tom, že chce znovuoživit „havlovskou“ zahraniční politiku s důrazem na lidská práva. Chystá se také revize“ vztahů s Ruskem a s Čínou. Co si pod obojím, podle vás, představit? Jaké dopady taková politika může mít pro naše zájmy včetně těch ekonomických?

Zahraniční politika má vyjadřovat zájmy, nikoli dobově podmíněné „ideje“. Lidská práva jsme dlouho řešili na Blízkém Východě, v Afghánistánu, a dopadlo to vždycky velmi špatně. I „humanitární“ bombardování Jugoslávie nebylo rozumnou, zájmy podmíněnou politikou. Přijměme reálnou pozici našeho malého státu a chovejme se podle toho. 

Rostoucí ceny energií přivádějí mnoho českých domácností do energetické chudoby a bídy. Ceny jsou hnány vzhůru emisními povolenkami, s nimiž se spekuluje, ale nepochybně i stále extrémnějšími nápady ve vztahu k tzv. Green Dealu. Mají se občané připravit na to, že příští rok bude v tomto směru ještě horší? Stanou se časem pro část populace automobily, ale dokonce i elektrická energie, luxusem? A lze tomu, podle vás, čelit?

Opravdu se obávám, že energetická situace bude horší a horší, že ceny energií budou růst a že můžeme očekávat i výpadky dodávek energie. Tentokráte to není defekt trhu (nebo zlých dodavatelů ropy či plynu), tentokráte je to záměr pomýlených evropských elit v čele s hlavními představiteli současné Evropské unie. Tito politici a ideologové chtějí, aby byly automobily a elektrická energie luxusem. Proto je záměrně zdražují. Čelit se tomu mělo ve volbách, měly se volit politické strany, které se proti tomu ostře vymezovaly. Nejsem si jist, jak se s tím vyrovná naše pětikoalice. 

Podzimní klimatický summit OSN v Glasgow jste nazval „veletrhem šílených nápadů“. Vedle jiných oborů stále více zelená“ i bankovní sektor. Slyšíme hrozby, že banky budou u projektů zohledňovat jejich ekologičnost. Velmi podobné to začíná být v mnoha dalších oblastech. Žijeme ještě v kapitalismu? Kam až se ty šílené nápady mohou vyvinout?

Na výrok „veletrh šílených nápadů“ (z anglického Vanity Fair, což byl mimochodem název jednoho zajímavého amerického časopisu) si už skoro nepamatuji. Ale je to tak. Zelenání bankovního a finančního sektoru mne nesmírně trápí a v polovině listopadu jsem o tom napsal rozsáhlejší článek s názvem „Nedělejme staré chyby“ do týdeníku Hrot. Teď si uvědomuju, že tam jsem použil výrok „veletrh šílených nápadů“. Vždycky jsem hájil „trh bez adjektiv“, proto teď cítím potřebu bojovat proti zelenému trhu. Ptáte se, zda ještě žijeme v kapitalismu. Je to kapitalismus velmi posunutý, omezený, přiškrcený. Už se to zase začíná blížit reálnému socialismu. 

 

reklama

autor: Radim Panenka

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

11:17 Babiš, Šmarda, Piráti. ,,Osobnosti jsou na hřbitovech.” Psal dějiny ČSSD, už se na to nemůže dívat

„Nulita personální politiky a monokultura sebestřednosti vedou k logicky dosažitelným výsledkům. V t…