Výrazná osobnost STANu Vít Rakušan: O Fialovi, Babišovi, ANO a taky České televizi

26.05.2017 16:04

ROZHOVOR „Slušnost se dá vrátit do politiky pouze tím, že voliči zvolí slušné lidi. Není to jednoduché, uznávám,“ nabízí řešení aktuální situace Vít Rakušan (STAN), zástupce hejtmanky Středočeského kraje a náměstek pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu.

Výrazná osobnost STANu Vít Rakušan: O Fialovi, Babišovi, ANO a taky České televizi
Foto: archiv starosty
Popisek: Vít Rakušan

Ve Středočeském kraji vládnete v koalici s hnutím ANO. Jak vaše spolupráce vypadá, jaké s ní máte zkušenosti?
 
Není to úplně snadné spoluvládnutí, jsme hnutí velmi odlišná, a to v základních principech. ANO je obecně zvyklé na direktivní řízení, my stavíme na diskusi a komunikaci, vyrůstáme zespodu. Je to každodenní hledání kompromisů, ale naštěstí pro Středočeský kraj se to zatím daří. 
 
Po kampani proti Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO se normální občan ocitl v situaci, že má možnost volit ANO, anebo ty „ostatní“. Jak se mají podle vás voliči orientovat, nabízí jim STAN zajímavou variantu?
 
Především nabízíme úplně jiný přístup k politice. Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje centralistický pohled na řízení státu a my dlouhodobě představujeme pravý opak. My představujeme stát, který roste zespodu. Stát, který má rozhodování posunuto co nejblíže k lidem. Rozhodně odmítáme koncept, že jeden autoritativní šéf „prostě všechno řídí“ a jemu se podřizuje vše. Věříme, že tomu voliči dobře rozumějí a že je to přesvědčí o tom, proč nám dát svůj hlas. 
 
Proč se podle vás do toho proudu všech „ostatních“ zapojila také Fialova ODS?
 
Nemám pocit, že by byla celá ODS vyloženě „antibabišovská“, v tomto směru pozorně sleduji, co který významný člen ODS říká. Nicméně si nemyslím, že mít program „být proti Babišovi“ stačí. Možná jsem staromódní, ale stále věřím, že důvěru občanů lze získat především kvalitním programem a činy, nikoliv negací vůči Babišovi. 
 
 
V posledních dnech bylo velmi zajímavé sledovat takřka shodné reakce levicové ČSSD a rádoby nejsilnější pravicové ODS... Vadí vám to?
 
Nepřekvapuje mě to, tyto strany si byly v minulosti vždy hodně blízké. Pokud jde o reakce na poslední dění kolem Andreje Babiše, pak to chápu. Pokud jsou v ohrožení demokratické principy státu, pak by se měly ohradit všechny demokratické strany, ať už stojí napravo, nebo nalevo.
 
ODS se chtěla opět stát nejsilnější a nejvlivnější pravicovou stranou. Daří se jí to podle vás? Je Petr Fiala ideální šéf strany?
 
Určitě se snaží vést stranu jinak než jeho předchůdci, nevím ale, zda bych použil slovo ideální. Čtu řadu výroků politiků, z nichž mi ODS nevychází jako strana, která se chce vrátit na politický vrchol. Například vyjádření Václava Klause ml. jsou pro mě coby pedagoga zklamáním. Ta míra zjednodušení a laciné líbivosti je od tak inteligentního člověka, zkušeného učitele a úspěšného ředitele, až zarážející. 
 
Politika posledních dnů neuvěřitelně zhrubla, sprostým slovům se už nebrání ani premiér, ani ostatní politici. Jak se z toho dostat ven?
 
Mluvit slušně. Promiňte mi tuto zjednodušující odpověď, ale slušnost se dá vrátit do politiky pouze tím, že voliči zvolí slušné lidi. Není to jednoduché, uznávám. 
 
Jeden politik si v uplynulých dnech dokázal udržet svou tvář a nenechal se pobláznit emocemi – a tím byl senátor Čunek z KDU-ČSL. Jak důležitý bude jeho názor pro úspěch vaší koalice?
 

Anketa

Na které hlavní zprávy se díváte?

hlasovalo: 8097 lidí
Vidíte, a já jsem si při čtení výroků Jiřího Čunka říkal, že s ním emoce přímo cvičí. Jinak by přeci nemohl v poslední době říkat věci, které říká, ať už jde o náhradní výživné, nebo výroky na adresu gay komunity. 
 
Podle mnoha lidí přinesla vládní krize kromě hrubostí i velkou míru pokrytectví. Například v souvislosti s údajným ovlivňováním novinářů MAFRY ze strany majitele Andreje Babiše. Přitom každý ví, jak se politici z ČSSD i z ODS i v minulosti snažili ovlivňovat veřejnoprávní televizi i rozhlas. Proč to dnes někdo nepřipomene?
 
Myslím, že to je složitější otázka, ale pokusím se na ni odpovědět. Českou televizi především nevlastní byznysmen, který je zároveň členem vlády. Pokud jde o volbu ředitele a hlavně radních ČT, tam už politické strany velmi stojí o to, aby tam měly svoje emisary. Nevím však o jediném případu, kdy by se radní nebo snad nějaký politik sešel s konkrétním redaktorem a říkal mu, co má vysílat a kdy to má vysílat. 
 
Zatímco na levicové straně se situace nemění a v klidu zde vládne ČSSD a komunisté, mezi pravicovými stranami lze jen obtížně najít skutečného lídra. ODS po takovém označení jistě touží, ale zvláště po reakcích z posledních dnů se k tomu vůbec ani nepřibližuje. Kdo je nebo bude podle vás hybnou silou české pravice?
 
Domnívám se, že rozdělení pravice a levice, jak je známe z 19. století, už nemá až takovou váhu jako mívalo. Nicméně pokud přijmu to úplně černobílé rozdělení politického světa, pak se o výsluní na pravici pere ODS s TOP 09. Šanci stát se lídrem na pravé straně mají asi obě strany, ale zatím jejich síla není taková, aby to o sobě jedna či druhá strana mohla prohlásit. My se snažíme oslovit voliče, kteří nemají rádi schematické dělení, ale jsou přesvědčenými demokraty. Silná středová formace, vyvažující extrémy, tady dlouhodobě chybí. A pokud jde o vaši tezi „klidu“ nalevo, dovolil bych si nesouhlasit. I levice se mění.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Expert: Zásadní věc. Tuto chybu dělají jen čeští politici. Jediní v EU. A ukrajinská krize to odhalila

21:55 Expert: Zásadní věc. Tuto chybu dělají jen čeští politici. Jediní v EU. A ukrajinská krize to odhalila

Plyn je politika, to platilo vždy. Ve všech státech s výjimkou České republiky ekonomika řídí politi…