Vysloužilý plukovník z Bosny o Ukrajině i zvláštním povolání jménem politika. Svět by si měl dát pozor

08.06.2014 16:58

ROZHOVOR Během někdejší války měl v Bosně ve svém štábu lidi, kteří dnes pracují pro rezort ministra Stropnického. Co si v době konfliktů na Ukrajině myslí o stavu české armády, o rizicích pro Evropu a nad čím bychom se měli zamyslet, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Mach z Teplicka, vysloužilý plukovník, který se do loňska podílel na vytváření center pro válečné veterány, dnes majitel společnosti zaměřené na rozvoj lidských zdrojů a také představitel obecně prospěšné společnosti, která ve Valči na Karlovarsku zrekonstruovala staré muzeum, dnes přístupné veřejnosti.

Vysloužilý plukovník z Bosny o Ukrajině i zvláštním povolání jménem politika. Svět by si měl dát pozor
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Zdeněk Mach

Sledujete zpravodajství o dění na Ukrajině? Jaké při tom máte pocity - jako občan a jako někdejší aktivní plukovník v Jugoslávii?

Není možné dění na Ukrajině nesledovat. Jedná se o vzdálenost 1500 km z České republiky. Tato vzdálenost v dnešní době nic zásadního a nepřekonatelného neznamená. V pocitech není zásadní rozdíl mezi vojákem a občanem. Neustále platí, že na každou válku nejvíce doplácí civilisté a především pak staří lidé a děti. Ukrajina má mnoho problémů, včetně ekonomických. A z tohoto konfliktu se bude dostávat velmi těžce a dlouho. Je možné si položit otázku, zda se z této situace vůbec dostane. Pokud se nad celou problematikou zamyslím, obávám se řady dalších problémů, krizových situací a ještě výraznějších dopadů na obyvatele Ukrajiny. Tedy, pocity převládají spíše negativní, ve smyslu budoucnosti.

Co to znamená pro plukovníka v civilu, kdyby se potencionálně blížil válečný konflikt?

V tomto okamžiku se jedná o situaci velmi nereálnou, ale dovedu si představit využití svých schopností a zkušeností na úrovni krizového řízení, humanitárních akcí, dobrovolnictví, podpory bezpečnosti obyvatel a podobně.

Nemáte tedy obavy, že se nás - v ČR, či v Evropě -  konflikt dotkne?

Přímé obavy nemám. Ale celá situace je pro nás k zamyšlení se nad řadou dalších otázek. Jako voják bych si položil otázku o stavu armády. Tedy, zda má armáda dostatek prostředků na svůj výcvik, nákup a modernizaci techniky, zajištění odpovídajících lidských zdrojů. Další otázkou je schopnost Evropy eliminovat podobné situace. Ani názory evropských politiků nejsou vždy jednotné.

Problematika Ukrajiny se nás dotýká, nebo dotkne, také z pohledu narušení jistot i rázného upozornění na nestabilitu částí světa. Lze předpokládat i určité dopady ekonomické, možná politické.

Měla by Ukrajina vstoupit do EU?

Osobně se domnívám, že není vhodná doba na vstup Ukrajiny do Evropské unie. To však neznamená, abychom Ukrajinu nepodporovali a také trochu nezaštítili Evropskou unií. Není dobré ponechat ji samotnou.

Jsou zvěsti o 3. světové válce jen poplašné zprávy? Bojíte se války?

Nebojím. To je hrozba, o které asi není dobré přemýšlet. Nebojím se, protože jsou zde další a další možnosti, jak konflikty řešit mírovými prostředky. Spíše mám obavy z globálních konfliktů. Svět však musí být neustále obezřetný. Určitou obavu mám z každého následného vývoje po případném globálním konfliktu. Poměrně často se stává, že se fakticky málo věcí vyřeší a impuls pro další krize neustále doutná. Při podcenění můžeme velmi draze platit.

Ano, i ministr obrany Martin Stropnický se před pár dny vyjádřil, že Evropě válečný konflikt nehrozí, přesto má být ostražitá… Také uvedl, že nynější tvrdý postup Kyjeva vůči proruským silám považuje za dobrou zprávu. Co na to říkáte?

Situace není pro normálního čtenáře stoprocentně přehledná. Ministr má zcela jistě podrobné a přesné informace. Domnívám se, že tento postup je spíše správný. Nedokážu posoudit všechny souvislosti.

Mimochodem - jak obecně hodnotíte ministra Stropnického? Je to muž na svém místě?

Velmi jednoznačně pozitivně. Vnímám ministra Stropnického jako přímého člověka, reálně uvažujícího a také schopného Ministerstvo obrany zvládnout. Má dobrý tým. Jak na Ministerstvu obrany, tak také na Generálním štábu Armády ČR. Když jsem velel v Bosně, v mém štábu byl současný náměstek ministra Bohuslav Dvořák a také první zástupce náčelníka generálního štábu – generál Miroslav Žižka. Oni a další vojáci jsou také - stejně jako ministr - na svém místě. 

Jaký postoj vůči Rusku a Ukrajině byste doporučil čelním představitelům našeho státu?

Politika je zvláštní profese. Doporučil bych jednotnost v názorech. Doporučil bych, aby zaujali jasné stanovisko a ne vyčkávání. Doporučil bych také zdrženlivost, pokud problematice nerozumím.  

Co si myslíte o ruském prezidentu Putinovi?

Myslím, že poměrně hodně hraje o svou popularitu. Ale to by bylo asi krátkozraké, dlouhodobě neudržitelné. Rusko má řadu problémů a využívá všech možností k odvrácení pozornosti i posílení své pozice. Projevuje snahu o „udržení“ moci. Když se vám dům rozpadá, snažíte se o slepení, podepření a podobně. Je zvláštní, když jeden den čteme o bojích na Ukrajině a současně o uzavření paktu mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem.

Co byste vzkázal vojákům na Ukrajinu?

Vojákům asi nic. To neberte nijak špatně. Vojáci zpravidla plní rozkazy, ve všech armádách. Možná by byl vhodnější vzkaz politikům, ti však často normálním slovům nerozumí nebo je nechtějí respektovat: Myslete více na lidi, pokud to je trochu možné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

19:01 Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

„Možná ukazujeme, že politici mohou být normální,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda Pirátů Ivan…