Vytvoří KDU-ČSL s Gazdíkem „třetí sílu“? Lidovec Benešík přináší čerstvé zprávy

17.12.2016 14:50

ROZHOVOR „Máme podobné názory na zahraniční politiku a naše fungování v rámci EU, což není málo.“ Rozhodnutí jednat o vytvoření „třetí síly“, která se rýsuje na politické scéně, podporuje také místopředseda KDU-ČSL, poslanec Ondřej Benešík. Pokud se shodnou na společném progamu, může být spojení těchto subjektů velmi zajímavou alternativou pro voliče. Ale pozor, přes některé hodnoty, které lidovci uznávají, „nejede vlak“. „Hnutí STAN o tom ví a teď jde o to, do jaké míry to bude chtít akceptovat. Základních pilířů naší politiky se nevzdáme,“ říká Benešík.

Vytvoří KDU-ČSL s Gazdíkem „třetí sílu“? Lidovec Benešík přináší čerstvé zprávy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ondřej Benešík

Celostátní konference v pátek rozhodla. Předsednictvo KDU-ČSL začne jednat s vedením hnutí Starostové a nezávislí o možné spolupráci pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Podporujete tento záměr?

Rozhodně podporuji záměr jednat. A zda budu podporovat i předvolební spolupráci? Záleží na tom, co se dojedná. Myslím si, že existuje pravděpodobnost, že vyjednáme takový druh spolupráce, který bude akceptovatelný pro oba subjekty a bude ku prospěchu občanů této země. Máme dost vysokou šanci vytvořit alternativu řekněme dvěma větším stranám. Kdybychom se nepokusili, byla by to velká chyba. Ale nepředbíhejme, počkejme si na konečný výsledek. O něm bude opět rozhodovat celostátní konference, takže se samozřejmě jako předsednictvo zeptáme nejvyššího orgánu mezi sjezdy, zda to, co se dojednat podaří, budou vnímat jako dobrou variantu, nebo jestli do voleb půjdeme sami.

KDU-ČSL byla v názoru téměř jednotná, jen dva členové celostátní konference se zdrželi. Za jakých podmínek byste souhlasili se spoluprací se STAN?

Existuje spousta technických věcí, které se na první pohled zdají nedůležité, ale důležité jsou. Například, jaké bude rozhodování ohledně předvolebních záležitostí. STAN i KDU-ČSL mají nějaké instituce a strukturu a pokud bude vytvořen jakýsi dvojblok, bude muset být nastaven určitý systém komunikace a rozhodování, což bude trošku složitější. Je důležité vytvořit prostor pro co nejširší shodu.

Největší potenciál možného uskupení je nabídnout alternativu vůči těm větším. Alternativa ale nemůže znamenat jen to, že si lidé řeknou, nechceme Babiše ani ČSSD, tak máme někoho třetího. Musí nabídnout program pro voliče.

S hnutím Starostové a nezávislí máme řadu styčných bodů. Na Moravě, což je dáno i osobností Petra Gazdíka, je toto hnutí vnímáno jako jakýsi přirozený partner naprosto správně. Podle mého názoru oni ale moc neřeší to, na čem KDU-ČSL hodně staví, tedy hodnotové směřování, křesťanskodemokratická politika, evropské principy, křesťanské principy, které jsou univerzální, tedy nejen pro katolíky. Záleží nám na tom, aby nebyly nějakým způsobem relativizovány nebo dokonce negovány. To vidím jako dost důležité. Samozřejmě se můžeme bavit o věcech typu daňového systému, na kterém jsme asi schopní se shodnout, na hospodářské politice, podpoře samospráv atd. Určitě budeme mít podobné názory v sociální oblasti. Průniky člověk vidí a budeme schopní je v potenciálním společném programu definovat poměrně jednoduše. Máme podobné názory na zahraniční politiku a naše fungování v rámci EU, což není málo. I to je další průsečík, na kterém se dá stavět, protože jsou to důležité agendy. Troufnu si říci, že na těchto věcech se z politického spektra shodneme s nimi víc, než s kýmkoli jiným.

Některé hodnoty jsou pro nás ale hodně důležité. Lidově řečeno, přes které nejede vlak. Z nich nejsme schopní slevit.

Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky spojenectví se STAN, pokud se jej podaří vyjednat, by mohlo přinést oběma subjektům velký volební úspěch. „Je tady historická šance, která tady byla naposledy před 15 lety,“ řekl Jurečka. Vkládá zřejmě hodně nadějí v uvedenou vizi, vy jste trochu skeptičtější?

Nejsem skeptický, šance je. Dost o sobě víme, potenciál pro vzájemnou dohodu je opravdu velký, ale na obsahu se samozřejmě musíme přesně dohodnout. Říkám znovu, KDU-ČSL má zřetelný hodnotový základ, žádný z našich poslanců ho nikdy nezpochybnil. Co se týká hospodářské oblasti, stavíme na sociálně-tržním hospodářství, což je jasný koncept, samozřejmě může mít určité odstíny. Hnutí STAN o tom ví a teď jde o to, do jaké míry to bude chtít akceptovat. Základních pilířů naší politiky se nevzdáme.

Přece jen, v krajských volbách se KDU-ČSL prosadila i bez jakékoli spolupráce, takže pro vás možná není až tak stěžejní se s někým spojovat. Co se týká lídra hnutí STAN, v iDnes.cz řekl: „Snažíme se dát dohromady sedmnáct regionálních stran a hnutí, k tomu tři celostátní, což jsou SNK-ED, Strana soukromníků a KDU-ČSL, které by společně jakousi ‚třetí sílu‘ mohly vytvořit.“ Jednáte už v tomto duchu? Že by nešlo jen o spolupráci mezi STAN a KDU-ČSL, ale i s dalšími subjekty?

V tomto duchu nejednáme. To je otázka na další jednání. Pokud bude chtít STAN vytvořit blok s regionálními stranami a poté jednat s námi, pak je to naprosto legitimní a obavy nemám. Těžko by bylo představitelné, kdyby jednalo současně třeba devatenáct subjektů, to ani technicky není možné. STAN má potenciál na to, aby dokázalo nabídnout v rámci svého hnutí prostor pro kandidáty regionálních sdružení a pak vyjednávat s námi. Pro nás je prioritní STAN.

Jak v současné době sledujete spory mezi vicepremiérem Andrejem Babišem a premiérem Bohuslavem Sobotkou? Vypadá to, že se koaliční strana stala opozicí. A dotýká se tento stav nějak lidovců?

Poměrně málo. Snažíme se být konstruktivní. Je pravda, že máme často jiný názor na nejrůznější věci, ale snažíme se ho prezentovat způsobem, který umožňuje koaliční smlouva a chceme dostát svým závazkům. Různé problémy a spory mezi ČSSD a ANO nejsou otázkou poslední doby. Teď budou častější, protože se blíží volby. ČSSD je nervóznější, krajské volby jim nevyšly, senátní už vůbec ne a ty nevyšly ani hnutí ANO. Je to logické, ale nemyslím si, že by situace měla ohrozit koaliční vládnutí.

Každý předpokládá, že něco převratného, i co se týče prosazování nových věcí, těžko přijde. A pokud, těžko se prosadí i z časových důvodů. Je nutné, abychom ještě dokončili věci, které jsme voličům slíbili – a že se do toho promítne předvolební rétorika a nejrůznější nápady, se kterými před volbami budou strany přicházet, to je podle mého názoru naprosto přirozené.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

16:31 Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Záměr České národní banky zařadit čínskou měnu jüan mezi rezervní měny …