Významný vzkaz Sobotkovi: Profesor Jičínský připomíná lánskou schůzku. A Zemanovi odpůrci...

26.11.2016 5:15 | Zprávy

ROZHOVOR Dlouholetý politik a právník profesor Zdeněk Jičínský věří, že sociální demokracie na příštím sjezdu Bohuslava Sobotku opět předsedou strany zvolí a považuje to za rozumné řešení, protože všechno jiné by podle něj znamenalo oslabování strany. „Bylo by velmi špatné, aby vládní strana necelý rok před volbami měnila svého předsedu, když její dosavadní předseda je i předsedou vlády. I lidé, kteří nemají Sobotku příliš v lásce, museli oceňovat, že jeho chování bylo uvážené a uměřené, že se nenechal strhnout třeba někdy příliš emocionálními výroky Andreje Babiše k tomu, aby odpovídal stejným způsobem,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Zdeněk Jičínský.

Významný vzkaz Sobotkovi: Profesor Jičínský připomíná lánskou schůzku. A Zemanovi odpůrci...
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Profesor Zdeněk Jičínský

Co říkáte na způsob, jakým premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce získat větší podporu pro sociální demokracii, aby mohla úspěšně konkurovat hnutí ANO Andreje Babiše příští rok ve sněmovních volbách? Po neúspěchu v letošních podzimních krajských a senátních volbách chtěl rozšířit program o některá témata Pirátů a zelených, zaměřit se na liberálnější městské voliče, teď přišel s návrhem na oživení vlády, které se smrsklo na výměnu dvou členů vlády za ČSSD.

Koaliční vládou, kterou vede Bohuslav Sobotka, jsem se nejednou publicisticky zabýval a hodnotil jsem její působení velmi pozitivně, zejména proto, že podle mne měla dobré vládní prohlášení, které podle svých možností přeměňovala ve skutečnost. S jejím působením navíc nebyly spojeny žádné skandály, čili lidé této vládě dávali poměrně vysokou míru důvěryhodnosti. V poslední době sice v souvislosti s krajskými volbami, předtím s policejní reformou a teď s různými věcmi, které následují po krajských volbách, složitostmi při vytváření krajských koalic, které jsou někdy velmi zvláštní, dochází k určitým turbulencím i na vládní úrovni. Reakcí na ten volební neúspěch v krajských volbách pro ČSSD je zřejmě Sobotkova snaha dát vládě novou dynamiku, k čemuž má sloužit i řada rozhovorů s jejími jednotlivými členy včetně dvou nově realizovaných změn, protože prezident nepochybně jmenuje Miloslava Ludvíka novým ministrem zdravotnictví a poslance Chvojku novým ministrem pro legislativu a příslušné otázky. Ale myslím, že volební neúspěch v krajských volbách se nelišil od toho, jaké jsou dlouhodobé tendence vývoje politické scény, jak je odrážejí volební průzkumy. Z tohoto hlediska se mi ten počet hlasů pro sociální demokracii včetně získaných mandátů nejeví tak katastrofální.

Ale někteří sociální demokraté viní z nižší volební podpory předsedu Bohuslava Sobotku a dokonce volají i po změně na nejvyšším postu ve straně. Není to ale pochopitelné, že hledají viníka a předseda prostě nese největší zodpovědnost za neúspěch strany?

Samozřejmě uvnitř sociální demokracie výsledek voleb vyvolal určité pnutí, kritiky a reakce, které nebyly podle mne dost uvážené. Bylo by velmi špatné, aby vládní strana necelý rok před volbami měnila svého předsedu, když její dosavadní předseda je i předsedou vlády. Hlavní zisk, který má sociální demokracie a který může být základem pro její volební kampaň pro další volby, je skutečnost, že je vedoucí silou v koaliční vládě a že tuto koaliční vládu řídí její předseda. Myslím, že až dosud i lidé, kteří nemají Sobotku příliš v lásce, museli oceňovat, že jeho chování jak ve vnitrostátní, tak zahraniční politice bylo uvážené a uměřené, že se nenechal strhnout třeba někdy příliš emocionálními výroky Andreje Babiše, aby odpovídal stejným způsobem. To jsou pozitiva, která zdaleka nejsou věcí minulosti a ve volební kampani příští rok budou hrát roli, protože se bude ukazovat na to, v čem byly výsledky i úspěchy sociálně demokratické politiky. A těch po mém soudu až dosud nebylo málo. Z tohoto hlediska ti, kdo navrhují změnu, si neuvědomují, že by to uvnitř strany působilo rozkladně a nevedlo by to k jejímu oživení, naopak by to vedlo k posílení jednotlivých skupin, které spolu nebudou schopny vzájemně spolupracovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…