Je to už sedm let od začátku velké ekonomické krize, která začala krachem amerických bank. Během té doby se kritici současného systému snažili pomocí akcí jako Occupy Wall Street přesvědčit veřejnost, že miliardáři a „banksteři“ ji pomocí finančního systému okrádají. Kam jsme se v té diskusi o současném kapitalismu za sedm let dostali? Je podle vás již kapitalismus přežitý a lidstvo si tak zvolí pro svůj další vývoj jinou cestu?
Já si myslím, že kapitalismus je už dnes přežitý a že opravdu škodí, protože všechny dnešní jeho systémy směřují k obohacení jen jednoho procenta nejmocnějších lidí a zbídačení všech ostatních. Jenže to není žádné tajemství, to se prostě ví již od sedmdesátých, osmdesátých let. Po druhé světové válce byla shoda na tom, že svět musí jít jiným směrem a musí být sociálnější. Tehdy na něm započaly změny, které nakonec tento systém zlidštily, takže tady byla řeč nejen o socialismu s lidskou tváří, ale lidštější měl svou tvář nakonec i kapitalismus. To ovšem skončilo někdy v polovině osmdesátých let, kdy se náhle začala situace měnit, neboť bankovnictví se nastěhovalo do obřích domů, v nichž se spojil trh obchodní s investičním. Takže teď jsme všichni vazaly bankovních domů. A tam začal onen pád. Pokud ale lidstvo nedojide k jinému pohledu na svět, tak skončí – to je každému jasné!
Jak se díváte na krizi Řecka? Lze za tuto krizi vinit „bankstery“? Hodně se totiž hovoří o tom, že prý zvláště německé a francouzské banky dovedly Řecko ke krachu...Mnozí odborníci, jako řecký exministr financí a ekonom Varoufakis k tomu navíc uvádí, že finanční systém z celkového pohledu je cosi, co je založeného na bublině, na dominanci dolaru a na neustálém snižování reálných mezd...
Já jsem jednoznačně přesvědčená o tom, že co říká Varufakis, je pravdou. Hlavně "škrtací politika" Řecku rozvoj v ničem nepřinesla. A je to opravdu varující, neboť všichni víme, že se třeba po válce Německu dluhy odpustily a že to pak nastartovalo novou naději pro tuto zemi, která byla v té době úplně zbídačelá. A Německo se teď odvděčuje Řecku tím, že mu odmítá dluhy odpustit? Přitom ti, co půjčovali, tak dobře věděli, jaká je v Řecku situace, jenže počítali asi s tím, že z toho "něco" mohou mít. Jenže celý ten škrtací mechanismus, k němuž Řeky tlačí, jen způsobí to, co se stalo po první světové válce právě v Německu. Ty nemravné smlouvy tlačili totiž Němce na kolena velmi významně. Já jsem byla vždy pro evropskou myšlenku, ale dnes se stydím za to, jak se Evropa chová, jak její vůdčí politici vůči Řecku postupují, přitom ustupují finančním kruhům a evropské občany bez rozdílu namáčí do toho, za co oni nemohou.
KOMPLETNÍ SERIÁL PARLAMENTNÍCHLISTŮ.CZ "CIVILIZACE A MY" SI PROČTĚTE ZDE

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová