Z Merkelové se stane politická mtrvola. Unie je zkostnatělá a ztrácí dech, varuje ekonom Pikora. A současné elity už toho moc nevymyslí...

25.06.2016 17:40

ROZHOVOR „V Evropské komisi vždycky byli lidé, kteří tam byli uklizeni. Takoví, kteří ve své zemi už vysloužili a bylo potřeba jim dát pozici. Takže tam odcházeli lidé před důchodem. A kvůli tomu tam nenacházíte mladé lidi, kteří by chtěli něco změnit. Když Evropu vedou lidé, jež už melou z posledního, tak asi toho moc nevymyslí k lepšímu,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. „Jak se stala politická mrtvola z Davida Camerona, tak se politická mrtvola stane i z Angely Merkelové. Brexit ovlivní všechny volby, které se v blízké době budou konat v Evropě. Všichni zastánci současného systému – čím více integrace, tím lépe – ti asi budou ztrácet politické body. Pravděpodobně se do vlád nedostanou, nebo budou mít menší sílu než dosud,“ dodal.

Z Merkelové se stane politická mtrvola. Unie je zkostnatělá a ztrácí dech, varuje ekonom Pikora. A současné elity už toho moc nevymyslí...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhl křest knihy ekonomů Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové Nahá Pravda
reklama

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19706 lidí
Britové se ve čtvrtečním referendu pro mnohé překvapivě rozhodli k vystoupení z Evropské unie. Co je k tomu vedlo?
 
Dlouhodobě pozorujeme v Evropě tendence, že lidé jsou nespokojení s Evropskou unií, jsou nespokojení se současným stavem věcí v Evropě. Ať už jde o imigraci, nebo sanování jižní Evropy. Není to záležitost jenom Británie, ale když se zeptáte lidí ve Švédsku či Nizozemí, dostanete podobnou odpověď. Lidem se současný stav věcí nelíbí a mají pocit, že současná Evropa s tím není nic schopná udělat a také s tím nic neudělala.
 
Když se podíváme na Řecko, tento problém se jen zametl pod koberec a doutná. Řecko je nevyřešené, černá díra, kam se neustále přihazují další peníze. U imigrace je to to samé. Jen trošku ustal příliv nových imigrantů, ale ani ne tak vlivem Evropy, ale vnějšími vlivy. Je tu celá řada ekonomických problémů – Evropa vůbec neví, co s tím bude dělat. Někdo si myslí, že imigranti to vyřeší. Jenomže když přicházejí imigranti, kteří mnohdy neumějí číst a psát, tak to asi nevyřeší.
 
Všiml jsem si na Facebooku vašeho názoru, že jednotlivé státy posílají do Bruselu svá politická béčka, nikoliv áčka. Je to i jeden z důvodů, proč takhle rozhodují?
 
Ano. I to je jeden z důvodů. Když se podíváte, kdo tam je za Českou republiku, tak tam nejsou až na výjimky čelní představitelé těch stran. V Evropské komisi vždycky byli lidé, kteří tam byli uklizeni. A to nejenom z České republiky, ale ze všech zemí. Takoví, kteří ve své zemi už vysloužili a bylo potřeba jim dát pozici, jež není úplně trapná a hlavně je dobře finančně zajištěná.
 

Fotogalerie: - Londýn v předvečer referenda

Londýnský Tower Bridge
Londýnská stanice metra Victoria
Londýnská stanice metra Westminster
Světoznámý Big Ben, součást Westminsterského palác...
Policista před sídlem britského parlamentu
Westminsterského paláce v Londýně z druhého břehu ...

Fotogalerie: - Banner of love

Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
Pietní místo zavražděné britské poslankyně Jo Coxo...
 
Takže tam odcházeli lidé před důchodem, protože díky tomu si velmi dobře pomohli. A kvůli tomu tam nenacházíte mladé lidi, kteří by chtěli něco změnit, ale opravdu jsou to vysloužilí politici, jež to dostali jako trafiku. Když Evropu vedou lidé, kteří už melou z posledního, asi toho moc nevymyslí k lepšímu a asi nás nevedou novým způsobem. To je jeden z důvodů, proč Evropa ztrácí v takových věcech, jako je inovace. Evropa ztrácí dech za jinými kontinenty Asií a Amerikou, protože je vedena lidmi, kteří jsou až moc zkostnatělí, protože tam přicházejí těsně před důchodem.
 
Probudí se teď evropské elity ze své liknavosti. Nebo to nedokážou a budeme muset čekat až na politickou výměnu generací?
 
Jsou dvě možnosti. Jedna je, že řeknou: Ano – je to naše spoluvina. Můžeme za to, že jsme několik desítek milionů Evropanů znechutili k Evropě a myšlenku společné Evropy zničili, a protože za to můžeme, končíme a odcházíme. Bylo by to pěkné, férové a správné. Bohužel se obávám, že lidé, kteří přišli do Bruselu, se nedokážou zbavit moci. Jsou to dlouhodobí aparátčíci, kteří nejdříve ve své zemi měli politickou kariéru a pak odešli do Evropy. A počítají tak trochu, že ve své funkci budou tak dlouho, dokud neumřou. Těžké pro ně bude přistoupit na odpovědnost a odejít. V tu chvíli to dopadne asi tak, že o tom rozhodnou až volby v jednotlivých zemích. Jak se dneškem (pátek) stala politická mrtvola z Davida Camerona, tak se stane politická mrtvola stane i z Angely Merkelové.
 
Brexit ovlivní všechny volby, které se v blízké době budou konat v Evropě. Všichni zastánci současného systému – čím více integrace, tím lépe, čím více buzerace, tím lépe – ti asi budou ztrácet politické body. Pravděpodobně se do vlád nedostanou nebo budou mít menší sílu než dosud. To se pak nějakým způsobem dlouhodobě odrazí ve složení Evropské komise a Evropského parlamentu. Asi to bude dlouhodobý proces a nebude to snadné. Také se bojím, že nyní řada lidí si v Bruselu řekne – teď musíme Británii hodně plácnout přes prsty. Musíme na ně být hodně tvrdí a exemplárně je potrestat.
 
Jean Claude Juncker a jeho emotivní prohlášení po Brexitu
 
A udělat všechno pro to, abychom jim zkomplikovali život. I za cenu toho, že sami sobě zkomplikujeme život. Ale jenom z toho důvodu, že kdybychom teď s Brity zacházeli v rukavičkách, tak by výsledkem mohlo být to, že za pár dnů řeknou Švédové, že chtějí také odejít, pak Nizozemci a další. A Evropa, která původně měla být klubem bohatých, se stane klubem chudých. Budeme přijímat Turecko a další země a všichni bohatí budou mizet pryč, aby prostě nesanovali jih Evropy. Tady mám strach, že řada politiků se bude snažit k Británii přistupovat iracionálně. A to by byla velká chyba. 
 
Není na tom strachu něco? Když nechají Brity jen tak jít, ostatní si řeknou – podívejte, Britové odešli a nic se jim nestalo, tak taky vystoupíme...
 
Ano, to je jeden z možných a docela pravděpodobných scénářů. Mně to ale přijde jako držet někoho násilně v manželství a říci mu, když ode mě odejdeš, tak já ti vezmu dávky a vyhodím tě z domu. V některých manželstvích to tak funguje, ale nemyslím si, že by tato manželství byla dobrá a zdravá. Nemá smysl někoho násilně držet. Naopak má smysl vytvořit podmínky, aby tam všichni chtěli, aby to bylo pro všechny příjemné. Když se ptáte Britů, proč chtějí pryč, tak vám řeknou – Evropská unie nám zasahuje do příliš mnoha věcí. Nemůžeme rozhodovat o tom, o čem si chceme rozhodovat. Vidíte to všude kolem sebe.
 
 
Mě také často štve, co všechno řeší Evropská komise. Opravdu to musíme řešit celoevropsky? Jsou některé věci, kdy je opravdu rozumné, abychom je dělali stejně. Je ale celá řada jiných věcí, kde to nechápu. To Britům vadilo ze všeho nejvíc. Druhá věc byla, že si Britové mysleli, že do Evropy přispívají mnoho a že tam zneužívají sociální systémy. To by pochopil každý. Když přijde milion imigrantů odněkud a všichni natahují ruce, že chtějí od vás peníze bez práce, samozřejmě to lidi štve. Takže kdyby Evropská unie včas ustoupila, nevymýšlela věci jako kvóty pro imigranty a neignorovala názory menších a slabších, jako je Česká republika, tak vůbec tohle nemuselo nastat. Mohli se chovat demokraticky. Šli ale do všeho silou. Teď to schytali.
 
Jaké dopady bude mít Brexit pro českou ekonomiku?
 
Začnu obráceně. Nenašel jsem žádná ekonomická pozitiva, která by pomohla Británii nebo Evropě a České republice. Myslím, že na Brexitu ekonomicky krátkodobě všichni tratí. V nejbližších letech na tom nikdo nevydělá. Nicméně z většího nadhledu pěti deseti let se situace může otočit a můžeme naopak všichni získat v tom smyslu, že se Evropská unie zlepší k lepšímu. V tu chvíli si dovedu představit, že to pro nás bude mít nějaká pozitiva. Krátkodobě negativa tady určitě jsou. Bude komplikovaný zahraniční obchod. Nikdo ale neví jak. Podle mě by bylo iracionální, aby se komplikoval moc. Ale nemůžeme vyloučit to, že bude Británie klepnutá přes prsty a budou vymyšlená nějaká cla. Spíše bych s tím nepočítal.
 
 
Dokonce si myslím, že jsme byli v posledních měsících příliš strašeni a ten dopad nebude až takový, jak o něm mnozí mluvili. Koruna k euru dnes nereagovala. To říká, že investoři považují Českou republiku za bezpečnou a že se nemáme čeho až tak moc bát, že oni nepotřebují utíkat, že se pro nás až tak moc nemění. Riziko ale vidím v tom, že média tu věc nafouknou a vytvoří hysterii, paniku a strach. Musíme si uvědomit, že ekonomika odráží stav naší hlavy. Ve chvíli, kdy se budeme bát, tak nenakupujeme. Když nenakupujeme, ekonomika padá, přichází recese. Takže je možné, že nějací politici budou dělat nerozumná vyjádření a média je budou nafukovat a dávat jim hodně prostoru. Potom nás může tohleto všechny dočasně stáhnout do recese. Pokud ale budou politici rozumní a řešit věci racionálně, tak se nebojím toho, že by recese musela přijít.
 
Na závěr se zeptám na Británii, jak na ni Brexit dopadne ekonomicky?
 
U Britů je důležité, že argument s Brexitem byl ten, že řekli – my nejsme jako ta Česká republika, kdybych to vztáhl na nás. My nemáme většinu obchodu s EU. Do USA vyvážíme jako do Francie a Německa dohromady. Britové jsou daleko více zaměření na svět mimo Evropu, a co je důležité, velice rychle jim roste obchod s takovými zeměmi, jako jsou Čína, Indie. Takže říkají – nám obchod s Evropou stagnuje a myslíme si, že když budeme mimo Evropskou unii, poroste nám obchod s Indií a dalšími našimi bývalými koloniemi ještě rychleji, a na tom vyděláme. Ztráta, která přijde z toho, že nebudeme tolik obchodovat s Evropou, bude vykompenzována někde jinde. Británie tedy nemusí tratit až tak dramaticky. Zároveň je důležité připomenout, že britská libra hodně oslabila. K dolaru je dnes nejslabší za 31 let. To je opravdu hodně velké oslabení.
 
Pokud zůstane slabší ještě pár týdnů či měsíců, znamená to, že exportní pozice Británie se výrazně zlepší. Získají konkurenceschopnost, budou se generovat nová pracovní místa. Zároveň budou dovážet zboží za vyšší ceny, bude dražší. Tím vzrostou ceny a vyprchá strach z deflace. A všechna taková opatření, jako když my tady pumpujeme peníze do ekonomiky a mluví se o tom, že by Evropská centrální banka mohla rozdávat peníze – jen aby nebyla deflace – a podobné nesmysly, tak tohle všechno oni nebudou muset dělat. Takže si myslím, že Británie na tom překvapivě nemusí tratit tak, jak všichni varovali. Tak dramatické to nebude. Chtěl bych poprosit politiky, aby zvažovali svá vyjádření. Jsou zbytečně emotivní a říkají výroky typu, že je to katastrofa a nejhorší den Evropy. Nemyslím si, že je to pravda. Nechci tohle od politiků slyšet. Vystraší tím pouze spotřebitele a tu katastrofu přivodí. A nebude za to moci Brexit, ale politici, kteří takto mluví.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaps v supermarketu. Mohl za to nejspíš respirátor! Hudební producent přiživuje varování Ilony Csákové

18:26 Kolaps v supermarketu. Mohl za to nejspíš respirátor! Hudební producent přiživuje varování Ilony Csákové

ROZHOVOR „Tato vláda má pouze jednu schopnost. Umí dobře organizovat chaos. Očkovací diletantské chy…