Z podhradí Babišova ANO. Místostarosta Králíček promluvil o části Prahy, kde chtěli ubytovat uprchlíky

09.01.2016 21:51

ROZHOVOR Lidově tomu zařízení říkáme hotel Dům. Vznikla petice, aby tam nebyli ubytováni uprchlíci. Šlo o reálný strach občanů. To řekl ParlamentnímListům.cz místostarosta Prahy 12, tedy hlavně Modřan, Robert Králíček. Šéfuje místní organizaci ANO. Ta vede radnici v koalici s ČSSD a sdružením Změna pro Prahu 12. Bavili jsme se i o vedení země jako firmy.

Z podhradí Babišova ANO. Místostarosta Králíček promluvil o části Prahy, kde chtěli ubytovat uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Druhý den sněmu ANO se nesl ve znamení voleb a hlavně focení se s předsedou Babišem. Kdo s ním nemá snímek na památku, jakoby nebyl...

Dnes je velká móda, že si každé zastupitelstvo staví vlastní radnici. Proč to chce městská část Prahy 12?

Víte, my jsme teprve v začátcích celého procesu. Všechny budovy současné radnice jsou různě rozstrkané po Modřanech a nejsou ani bezbariérové. Někde musejí vozíčkářům úředníci pomáhat do čtvrtého patra. I jinak to je neúnosné. Zařizoval jsem si občanský průkaz, šel platit poplatek za psa, vyřizovat další lejstra. Strávil jsem tím skoro celý den. Všude je problém s parkováním. Navíc jsou všechny budovy postaveny energeticky špatně. Od magistrátu dostáváme stále výjimky, jinak by nám museli dávat různé pokuty jako při perpetuum mobile. Je to nesmysl, mít sedm starých budov. Navíc se nelze na všechny úředníky spolehnout, že si při přebíhání mezi budovami ještě něco nezařídí. Už několikrát nám občané hlásili, kde a koho viděli. I proto jsme zkoušeli videokonference. Ty nám nejen šetří čas, ale i peníze. Mezi budovami se totiž telefonuje s místním poplatkem z analogových telefonních linek a platí se celkem vysoké sazby. Náklady na to nás vyjdou řádově v desítkách tisíc korun měsíčně.

Občas si postěžujete na členy místní opozice, že nejsou konstruktivní a snaží se při jednáních zdržovat. Neuvažujete o zkrácení doby na projevy, jak to navrhovalo ANO v Poslanecké sněmovně?  

To by zcela určitě pomohlo. Uvidíme. Nicméně i nyní je mnoho způsobů, jak konstruktivně jednat. Opozice může kdykoliv přijít na radnici či zavolat některému z předsedů koaličních zastupitelských klubů a řešit věcné problémy. Netřeba to nechávat na jednání zastupitelstva. Jsem v politice rok. Většina zkušenějších říká, že politika je divadlo. A je to pravda. Na jednáních zastupitelstva, kde je přítomna veřejnost, se opozice chová tak, že s koalicí nesouhlasí už jen z principu. Na všem hledá chyby. Když je nemůže najít, všechno alespoň zdržuje a obecně haní. Taková nekonstruktivní diskuze mi opravdu vadí. Domnívám se, že by zastupitelstva nemusela trvat sedm hodin. Diskuzi je třeba vést průběžně. Pakliže se, což ale není náš problém, chová koalice arogantně, je v pořádku využít práva vystoupit na zastupitelstvu. Pokud něco děláme opravdu špatně a někdo má podezření na překročení zákona, měl by konat a upozornit policii. Nicméně na zastupitelstvech je koalice obviňována způsobem jedna paní povídala. Jde o neproduktivně strávené hodiny.

Jak přesně probíhá komunikace s opozicí na vašem zastupitelstvu?

Domnívám se, že jsou některé výstupy opozičních zastupitelů více teatrální než věcné. Jinak se samozřejmě snažíme věci řešit. Nyní se třeba chceme zaměřit na problematiku příspěvkové ogranizace Správa bytových objektů Praha-Modřany (SBO). Její činnost se nám zdá dost podivná. Se zástupci všech politických stran zasedneme ke stolu a budeme o tom dál diskutovat. Hodláme jim detailně představit koncept změn, které chceme provést. Podle nás jsou pro Prahu 12 zásadní a přinesou velké úspory ve financích, které dnes horko těžko sháníme.

Opravdu se seriózně hovořilo o tom, že by na Praze 12 mohli být ubytováni uprchlíci?

Je to tak. Dokonce jsme měli informace, že vznikla petice proti tomu, aby ve zdejším objektu Dům učitelů a mládeže, lidově mu v Modřanech říkáme hotel Dům, byli ubytováváni migranti. Takže reálný strach spoluobčanů tady byl. Není divu. „Hotel Dům“ už není sedm let užívaný a patří pražskému magistrátu.V součinnosti s policií se objekt snažíme udržovat v nějakém bezpečném módu, aby v něm nedocházelo ke škodám, krádežím anebo ke shlukům nějakých nekalých živlů. Je tam sice ostraha na recepci, co to má na starosti, ale člověk nikdy neví. Ohledně uprchlíků jsme se dotazovali a průběžně v tom pokračujeme na příslušných úřadech, například na odboru majetku a investic. Stále jsme ujišťováni, že se to nestane. Dostává se nám odpovědi, že by se případný problém s migranty řešil jinak.

Pražské Modřany jsou dost nešťastně urbanisticky řešenou čtvrtí. Jsou rozdrobené na několik enkláv, náměstí je zde několik a tak dále. Jak by se mohly změnit?

Plánujeme mnoho změn, třeba koupaliště. Osobně mi jako občanovi vadí, že jsou Modřany více noclehárnou než živou čtvrtí. Když se jimi večer projdete, na ulici nevidíte skoro živáčka, ale můžete pozorovat, jak se v jednotlivých domech či panelácích postupně zhasínají okna. Na druhou stranu je třeba říct, že se městská část časem dost proměnila. Dříve bylo jejím přirozeným centrem Obchodní a dnes je to Sofijské náměstí. Problém Prahy 12 nicméně vidím v tom, že má velmi omezenou nabídku služeb. Pro mě je lepší jet na Chodov do obchodního centra, navštívit Arkády na Pankráci či obchody na Novodvorské, kde si nakoupím, pobavím se a tak dále. Přestože mám rád zdejší biograf, navštěvuji i multikina v obchodních centrech. Proč? Protože si tam před nebo po filmu zařídím všechno potřebné. Zajdu s dětmi do fast foodu, dám auto do myčky, nakoupím kvalitní oblečení a podobně. Když jsme se s ANO dostali na zdejší radnici, zjistili jsme, že tu neexistuje sál pro větší akce, třeba pro plesy. Není tu ani zimní stadion či větší bowlingové centrum. To by se mělo změnit. Vždyť i lidé z blízkého okolí sem přijedou, zaparkují, sednou na tramvaj a jedou raději do centra. Ve Viničním domě jsme kvůli tomu uspořádali podnikatelské fórum. Snažíme se všemožně zatraktivnit Prahu 12 pro podnikatele. Máme nějakých 56 000 obyvatel a s novými developerskými projekty budeme za chvíli atakovat 60 000, což je dnes větší okresní město.

Nevadí vám, že městskou část potažmo stát nelze řídit jako firmu? Anebo máte jinou zkušenost?

Je to omezené. Do procesu vstupuje důležitý článek a tím je občan. Ve firmě můžete ovlivnit s kým spolupracujete, ale v politice nikoliv. Nemůžete říct některým občanům z Prahy 12, aby šli jinam, protože se vám nelíbí nebo se s nimi strašně špatně komunikuje. Už jsem si na to zvykl. Je to realita, kterou člověk musí vzít na vědomí. Je třeba naslouchat občanům, což podle mě nyní na Praze 12 funguje. Ne každému se zavděčíte. To je asi největší problém, s nímž se neumím vyrovnat. Ať uděláte cokoliv, vždy vám někdo vynadá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

16:27 Islám je nenávistná doktrína k ovládnutí světa. Hrozí vyhlazení Evropanů, řekl poslanec od Babiše a představil zásadní projekt „národní fronty“, který chystá proti imigraci

ROZHOVOR „Je to další otřesný důkaz selhání politiky multikulturalismu a celého toho šílenství s při…