SPOZ je podobně jako ČSSD strana sociálně-demokratického typu. V čem se zemanovci liší od ČSSD? V čem jsou lepší, v čem mají přidanou hodnotu, aby je levicový volič volil?
Pro mě SPOZ, na rozdíl od ČSSD, není naštěstí tak velkým molochem a není tak zakonzervovanou stranou jako sociální demokracie. Velký počet členů skýtá pozitiva i negativa. Pokud jde o programové záležitosti, tak pevně věřím, že si najdeme svého voliče nejenom kvůli tomu, že je naším čestným předsedou Miloš Zeman. On pro nás znamená morální kredit naší strany – Miloš Zeman celou dobu symbolem boje proti korupci a záležitostí s tím spojených.
To se projevuje i v našem programu. Jedním z těch hlavních bodů, který máme odlišný od ČSSD, je zákon o původu o prokázání příjmů a původu majetku, kdy při neprokázání jeho původu tam je možnost zabavení onoho majetku. ČSSD je v tomto mírnější, což je podle mě špatně. ČSSD říká, že 75 procent toho nelegálně získaného majetku by se dodaňovalo. To je signál tomu, že když ukradnete sto procent, tak si 25 procent můžete nechat, což je podle mě anomálie, kterou nemohu pochopit. Také jsme zodpovědnější ve věcech, které se týkají věcí rozpočtových, to znamená nezadlužování našeho státu, neplýtvání sociálních dávek, či podpora investic před spotřebou.
V prezidentské kampaně byl důležitý důraz na národní zájem, otázku Benešových dekretů či vlastenectví. Nemyslíte si, že toto je jedna z oblastí, kde by se mohla SPOZ více profilovat a odlišit od ČSSD, která je až hurá-evropanská? I s ohledem na to, že řada levicových voličů je skeptických k EU?
Evropská unie a národní zájem, byť to může být v určitých souvislostech synonymum, tak bych to odlišil. Naše strana je proevropská, ale v žádném případě nejsme nějací eurohujeři. To znamená, že řada věcí spojená s EU je vhodná pro Českou republiku a na tom budeme chtít stavět a rozvíjet takovou tu proevropskou linku. Neznamená to ale, že vše z Bruselu je dobré. Pokud jde o národní zájmy, tak jste zmínil, že se to objevilo v prezidentské volbě. Tam to určitě svůj význam mělo, i když se nám snažili omlátit o hlavu, že jsme to byli my, kdo s tím přišel. Ale je třeba zdůraznit, že českým prezidentem by neměl být nikdo jiný než stoprocentní, možná stodvacetiprocentní Čech. S otázkou národních zájmů by ale nemělo být nakládáno populisticky. Je nutné bojovat za naše národní zájmy, ať už třeba tím, že nevyprodáváme náš kapitál a neměníme naše značky typu Budvar za americký kapitál či německý. Pokud jde o EU, tak je třeba zdůraznit, že věci typu jednotné toalety či rušení žárovek EU jsou kašpárkoviny a toto nebudeme určitě nikdy podporovat.
Miloše Zemana také podpořili protinacističtí odbojáři z druhé světové války, vlastenci typu generála Beera. Co pro vás osobně znamená pojem vlastenectví?
Nechci, aby to znělo jako klišé, ale znamená pro mě strašně moc. Několikrát jsem dostal v minulosti nabídku jít pracovat do zahraničí či, jak je dnes moderní, vyvádět aktiva společnosti do zahraničí, ať už z daňových či jiných důvodů. Přiznám se, že mě nikdy nenapadlo, že bych něco takového udělal, protože být Čechem pro mě znamená hrdost. Já jsem se v této zemi narodil, a byť mám rád cestování, tak si nedokážu představit, že bych v životě dlouhodoběji setrvával v cizině. Pro mě osobně je národní hrdost velmi důležitou věcí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík