Za pět zasedání ročně bere milion. Pracuji precizně, mám obrovské profesní zkušenosti, říká zastupitelka

26.09.2017 4:46

ROZHOVOR Pražská zastupitelka Monika Krobová Hášová vystoupila ze zastupitelského klubu ČSSD na magistrátu, kde působila jako nezávislá. Nově oznámila kandidaturu do Poslanecké sněmovny za ODA miliardáře Pavla Sehnala na třetím místě pražské kandidátky. ParlamentníListy.cz ji při té příležitosti důkladně vyzpovídaly a došlo i na nepříjemné otázky. Třeba, proč zastupitelka, která působí v dozorčí radě Pražské energetiky (PRE), bere za jedno zasedání představenstva firmy více než 200 tisíc korun.

Za pět zasedání ročně bere milion. Pracuji precizně, mám obrovské profesní zkušenosti, říká zastupitelka
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Monika Hášová

Nedávno jste na pražském magistrátu ukončila politickou spolupráci s ČSSD. Proč?

Byla jsem členkou klubu sociálních demokratů jako nezávislá. Klub ČSSD byl vždy velmi konsistentní a zásadní bylo, že tam vždy platilo a platí podání ruky. Důvod, proč jsem klub ČSSD opustila, je jediný. Stala jsem se členkou ODA. S klubem ČSSD budu ale dále spolupracovat. Zásadní přitom je, že jsem stále členkou stávající koalice na magistrátu a podepsala jsem koaliční smlouvu jako nezávislá.

Proč jste se vlastně tehdy ke stávající koalici na pražském magistrátu přidala?

Anketa

Kdybyste byli Andrejem Babišem, do které TV debaty byste šli?

hlasovalo: 6665 lidí

Má spolupráce s ČSSD vycházela z toho, že i v minulém volebním období, kdy měla TOP 09 všechny radní, tak i tehdy probíhala úzká spolupráce se sociálními demokraty. ČSSD s námi spolupracovala a hlasovala s námi. V souvislosti s touto zkušeností jsem nabídku být v klubu ČSSD jako nezávislá ráda přijala. Jedním z témat, které mne ke spolupráci přilákaly, byla i možná realizace bikesharingu (sdílení jízdních kol v ulicích za poplatek; pozn. red.) v Praze. Tuto myšlenku prosazuji již od roku 2011 a její realizace je přímo uvedena v Programovém prohlášení Rady Hlavního města Prahy. Já bych si přála, aby Praha měla profesionální bikesharingový systém, který by nepřekážel a neobtěžoval obyvatele města. Zároveň by byl součástí městské hromadné dopravy a pro držitele karty Lítačka by byl zdarma.

Mohla byste na základě vašich osobních zkušeností čtenářům sdělit, jaká v klubu ČSSD panuje atmosféra?

Myslím si, že tam panují velmi přátelské poměry. Idyličtější klub jsem asi neviděla a to říkám zcela upřímně a na základě vlastní zkušenosti.

Co říkáte na nedávný nápad Prahy podpořit exhibiční tenisový turnaj Laver Cup objednávkou reklamy za 16,3 milionu korun? Mělo by město takové akce dělat?

Nejsem členkou Rady a nikdy jsem jí nebyla. Tudíž o tom, co se tam děje, nemohu jako řadový zastupitel nic říct.

Tak obecně, mělo by město v takovémhle objemu reklamu na ryze komerční akci tohoto typu poptávat?

Myslím, že je to spíše špatná věc a že by stačila daleko nižší částka. Hlavní město Praha již samo sobě tím, že se tu koná takto prestižní sportovní akce, si reklamu dělá. Pokud je mi známo, tak částku na reklamu již Rada města podstatně snížila.

Petr Dolínek jde do voleb jako lídr pražské kandidátky sociálních demokratů s tím, že vybuduje další byty. Chce tak prý bydlení pro Pražany učinit dostupnějším. Ale vždyť výstavbu nových bytů blokuje hlavně absence městského územního plánu. Institut plánování a rozvoje (IPR) termín jeho dokončení neustále odkládá. Ale Dolínek tam celou tu dobu jako náměstek primátorky Krnáčové byl. Nenese částečně odpovědnost?

Já bych na to uvedla, že každý radní má svou gesci. Vezměte si například kauzu Opencard. Tu odnáší i lidé, kteří s tím tiskem samotným, který byl předložen ke schválení v této věci, nemají nic společného, jako je pan Hudeček nebo pan Svoboda. Já s náměstkem Dolínkem naprosto souhlasím. Bytů je málo a prodražují se. IPR vznikl za Tomáše Hudečka. V době, kdy vznikl, si ročně vyžádal 250 milionů korun, s tím jsem měla již tehdy problém. Nyní bohužel nevím, kolik ročně stojí jeho provoz. Já ale s jeho prací spokojena nejsem. Určitě bych prosazovala změny.

V jakém smyslu? Měl by IPR skončit?

Ano, i když mluvím pouze jako řadová zastupitelka. Ale samozřejmě IPR by se musel nahradit zase něčím jiným. Není možné, aby taková instituce, gesce takového rozsahu zanikla.

Je tedy výsledek práce IPR za ty peníze nula, nebo jak byste jej popsala?

Výsledek práce IPR neodpovídá vynaloženým nákladům. To by tak zhruba byla má odpověď.

Vy jste dříve uvedla, že v komunální politice nehraje ideové směřování politika zase takovou roli. Důležité je, že věci fungují. Nyní ale kandidujete za ODA v parlamentních volbách a aspirujete na vstup do „velké“ politiky. Jak se osobně v této oblasti profilujete?

Co se týče velké politiky v Parlamentu, tak si myslím, že zásadní je v současnosti setrvat v Evropské unii, dále rozvíjet spolupráci a do pěti let realizovat přípravu na možné přijetí eura. Já jsem vždy byla voličem ODA, dokud ta strana fungovala. Fandila jsem jim. Sledovala jsem jejich programy. V každých volbách jsem je volila. Pan Karel Schwarzenberg byl zvolen za stranu ODA senátorem. Současná ODA chce rozhodně na dobré tradice navázat.

Co si myslíte o tom, že jeden ze zakladatelů původní ODA, politolog Daniel Kroupa, obnovenou stranu miliardáře Pavla Sehnala kritizoval. Podle Kroupy to ODA není a Sehnal si jen půjčil značku pro svůj podnikatelský projekt. Vám miliardář v čele strany nevadí?

Myslím, že v politice kritizuje každý každého. Tudíž mne ta kritika nepřekvapila. Pokud by zakladatelé staré ODA vedli tu stranu dobře, tak by dnes prosperovala a byla například v parlamentu. Evidentně se tedy někde stala chyba. To, že se ji pan Sehnal snaží napravit, je bohulibá činnost. V žádném případě jej nevnímám jako miliardáře. Pan Sehnal se tak nechová. Je velmi skromný, žije skromně. Jeho krédo je sport a životní styl, je i skvělý muzikant. Já ho znám jako prima chlapa.

Politických subjektů přímo či nepřímo propojených s různými miliardáři jde do voleb celá řada. Navíc tu máme mocný střet zájmů pana Babiše. Vy se neobáváte, že by se česká politická scéna oligarchizovala?

Ne, toho se absolutně neobávám. Myslím si, že stejně nakonec zvítězí demokracie, demokratické strany a ODA mezi takové strany patří. Demokracii navíc střeží Sněmovna i Senát.

No dobře, ale vždyť přece hnutí ANO dluží peníze Andreji Babišovi za běžný provoz, které mu půjčil na základě tzv. bezúročné půjčky. A jsou to velké peníze. Nečiní to hnutí ANO vůči Babišovi, řečeno mírnou formou, tak trochu zavázané?

O tom já vůbec nic nevím. Na to se mě neptejte. Vy jste se mě zeptal, položil jste mi otázku a já vám odpovídám. Já znám členy koalice z hnutí ANO na magistrátu a musím říct, že na ty lidi se dá spolehnout. Jsou to pracovití lidé, já těm lidem věřím a koalice v čele s primátorkou Krnáčovou udělala kus práce. Otevřela se Blanka, vyřešila se Opencard, svoz odpadu. Jsem profesí pragmatická právnička a nedopouštím se spekulací. Vycházím z toho, co mám možnost vidět. Když do té věci nevidím, tak neodpovídám.

Podle opozičních Pirátů svoz odpadu, který prošel údajně jen díky vaší podpoře, prodražil náklady města ročně o sto milionů. Co na to říkáte? Díky vám teď tedy budou občané platit za odvoz odpadu víc, nebo jak tomu rozumět?

Ten problém je z velké části právní a vychází z toho, že Hlavní město Praha musí respektovat zákon o veřejných zakázkách. Ten říká, že tzv. „jednací řízení bez uveřejnění (JŽBÚ)“ lze vypisovat pouze výjimečně. Své by vám o tom řekli například nepravomocně odsouzení členové bývalé Rady města. To, že paní radní Plamínková připravila tendr na svoz odpadu, považuji za jediný možný právní postup, proto jsem pro návrh hlasovala. Já budu vždy hlasovat pro vypsání řádných výběrových řízení. Pražané neměli jistotu a každý rok či dva se v tenzi prodlužoval stávající smluvní vztah. Nyní, na dobu dalších 10 let, je vše garantováno, a to i cena, která se  udržet kvůli stoupajícím nákladům nedala.

Jak to vlastně máte s Pirátskou stranou? Piráti tvrdí, že jste za členství v dozorčí radě společnosti Pražská energetika a. s. pobírala velmi vysoké odměny. Předseda pražské buňky pirátů Jakub Michálek zase vaše členství v radě označil za „politickou korupci“. Post jste podle něj získala jako trafiku za to, že koalice na magistrátu posílila oproti opozici svou vlastní pozici.

Kolega Jakub si mě vzal jako jedno ze svých předvolebních témat. Je to velká škoda, protože si myslím, že v mnoha věcech spolu souhlasíme. Vždy, když byla koalice vratká, tak se opozice snažila sestavit jinou koalici, a nepovedlo se jim to. Ti lidé se spolu zkrátka nedomluvili.

 Řekla bych i to, že v Pražské energetice a. s. působím již od roku 2012, takže se nejedná o žádnou trafiku ani politickou korupci. Působím tam jako advokát a moje právní praxe je 32 let. V dozorčí radě je osm členů, z toho pět Němců, tři Češi.

Svou práci dělám precizně na základě svého právního vzdělání a letité praxe, v minulém roce měla Pražská energetika historicky nejlepší výsledek za celou dobu svého působení. Nejsem žádný začátečník. Z toho důvodu to, co říká pan Michálek, považuji za velmi nekorektní. Nevím, jestli to je zčásti osobní, anebo není. Ta firma fungovala a funguje na základě spolupráce především s Němci. To znamená, že mě musela zvolit především německá strana. Vůbec  se nejedná o to, že by tam většinu měla Praha. Pražská energetika má tak výborné zisky, že s nimi korespondují i odměny.

Co na nařčení Pirátů říkáte?

K tomu bych řekla, že já jsem nikdy tím směrem, abych říkala, kolik kdo za co má, nešla. Já nechci v lidech podporovat závist, protože si myslím, že to je základ toho, jak lidi rozdělovat. Je normální praxí, že politici sedí v dozorčích orgánech společností s majetkovou účastí Prahy a ručí za své rozhodnutí celým svým majetkem, já v této dozorčí radě plním zejména úlohu právníka.

Ta odměna 1,1 milionu korun ročně za celkem 5 zasedání rady je tedy dle vašeho adekvátní?

Ta odměna je taková, jaká je. Vychází ze zisku společnosti a o její výši rozhoduje valná hromada. Já nedovedu srovnávat, jaké jsou tantiémy v jiných společnostech. To si, prosím, srovnejte sami. Já se tím nezabývám a zabývat nebudu. Tantiémy ale vždy vychází z toho, jaký je čistý zisk. Jestliže ta společnost je na tom takto skvěle, tak nevidím důvod pro nižší odměnu. Praha je navíc v této firmě minoritním vlastníkem.

Proč tedy pan Michálek volil taková silná slova?

Nebudu tady spekulovat. Je to politická záležitost. Kolega se snaží nějakým způsobem zdiskreditovat koalici. Pochopte, že se jedná o nějaký útok, ani ne tolik na moji osobu jako spíše na koalici. Kolega moc dobře ví, že jsem advokát a kolik let mám praxe… Sám byl právnickým koncipientem a aspiroval na to stát se advokátem. To, že nepokračuje v praxi, jak mi sdělil, je dle mého názoru veliká škoda. Já mám za sebou tři desítky let práce a obrovské profesní zkušenosti.  

On to podává tak, že nejdříve jste tam byla za TOP 09, poté za ČSSD. Označoval to za přeběhlictví…

V žádném případě. Rozhodně se jako přeběhlice necítím. Uvedu vám příklad. Když ta koalice na magistrátu měla po roce skončit, když tu byla ta velká krize a nevědělo se, co a jak, tak já jsem jednoznačně byla nezávislá. Rozhodně se nedá říct, že bych přebíhala. Vystoupila jsem sice z klubu, ale bylo to v době, kdy jsem netušila, nevěděla jsem, jak to bude a jak to nakonec celé dopadne.

Do voleb jdete za ODA na třetím místě kandidátky v Praze. V případě, že byste uspěla a dostala se do parlamentu, složila byste zastupitelskou funkci?

To je věc, nad kterou jsem se ještě ani nezamýšlela. Skutečně bych to řešila až v případě, že by se to stalo. Rozhodnutí by záviselo na množství práce, která by mne čekala. V mém životě se odehrála řada změn, děti žijí samostatně, a tak mám čas pracovat 12 hodin denně, politika je mým velkým koníčkem kromě sportu.

Chtěla byste sedět v dozorčí radě Pražské energetiky a současně být i poslankyně?

Členství v dozorčí radě je velmi zodpovědná práce a také časově náročná, nejedná se o žádné „sezení“, ručíte svým majetkem a musíte velmi precizně rozhodovat. Pokud bych se stala poslankyní, tak bych se tomuto poslání věnovala naplno a práci v dozorčí radě bych ukončila. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář

0:01 „Pražská kavárna se nad ním ofrňuje, ale oživí vám preference.“ Jiří Paroubek radí ČSSD místo Šmardy nasadit velice známou tvář

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „ČSSD byla nejsilnější stranou v zemi, dnes je to strana v politickém komparzu, na…