Za útok na Kliniku i přenosový vůz ČRo je spoluzodpovědný Zeman, udeřil mladý lidovec

21. 2. 2016 15:55

ROZHOVOR O ochraně schengenských hranic i o výkupném nejen za „Tonču a Hanču“ promluvil pro ParlamentníListy.cz mladý lidovec Šimon Heller. „Je přirozené, že stát se stará o svoje občany v nesnázích. Osobně jsem však příznivcem americko-britského přístupu, že teroristům se výkupné neplatí,“ vyjádřil se ohledně výkupného Šimon Heller a promluvil také o v těchto dnech tolik diskutované šikaně ve školách.

Za útok na Kliniku i přenosový vůz ČRo je spoluzodpovědný Zeman, udeřil mladý lidovec
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

Řecko a Turecko musí plnit své závazky,“ tak se vyjádřil premiér Sobotka v Bruselu. Pokud tomu tak nebude, bude prý třeba přistoupit k takzvanému plánu B, tedy ke vzniku nové schengenské hranice severně od Řecka. Co si o tom myslíte?

Jsem přesvědčen, že v první řadě je třeba hledat dohodu jak s Řeckem, tak s Tureckem. Ostatně o to se snaží i Angela Merkelová. Nedomnívám se, že by bylo dobré vylučovat Řecko ze Schengenu. Nicméně pokud Turecko ani Řecko nebude ochotno do jara nastavit takový systém, který by byl schopen minimálně příchozí uprchlíky a migranty evidovat, je nutné uvažovat o řešení, které je nyní ve Visegrádu diskutováno. Není to nic proti hledání konsenzu s Řeckem a Tureckem, je to zkrátka záložní plán.

Migrační vlna není minulostí, ale může být i hrozbou budoucnosti,“ uvedl prezident Zeman. Evropská komise a Rada by podle něj měly podniknout konkrétní kroky například v přípravě takzvaných hotspotů či pohraniční stráže. Souhlasíte s tím?

Hotspoty i pohraniční stráž jsou nepochybně součástí efektivního řešení současné uprchlické krize. V hotspotech by mělo totiž docházet k systematické evidenci příchozích a jasné rozdělení na uprchlíky, kteří potřebují pomoci, a na ekonomické migranty, které Evropa v rámci uprchlické krize přijímat nebude.

Nálada proti uprchlické krizi sílí i u nás, dá se říci, že hodně lidí začíná dávat za pravdu prezidentovi oproti premiérovi. Jak vy to vidíte?

Prezident bohužel jedná populisticky a snaží se na základě šíření strachu získat politické body. A tomu krizové časy napomáhají. Jinak si nejde vysvětlit jeho výroky, anebo podpora vyšetřovaného extremisty Martina Konvičky. V současné uprchlické krizi naopak vnímám pozitivně kroky premiéra Sobotky, který nehledá jednoduchá a populistická řešení, ale snaží se najít koncepční nástroje, jež současnou situaci pomáhají řešit. Jasně říká, že lidem, kteří potřebují pomoci, pomáhat máme. Na druhou stranu neotvírá bezhlavě svoji náruč. Zdá se však, že voliči mají často rádi ona jednoduchá a primitivní řešení. Ta však bývají často velmi nebezpečná. Jinak je třeba zmínit faktická čísla. Za rok 2015 požádalo o azyl v České republice cca 1000 lidí. V roce 2001 jsme se pohybovali na patnáctinásobných číslech a nikoho to nevzrušovalo. Blíží se zkrátka volby a řada politiků se snaží získat politické body, a proto tento ohýnek rozfoukávají.

A co říkáte na nedávné demonstrace proti islamizaci Evropy? Nemyslíte, že řadě lidí už „přetekla trpělivost“, vzhledem k událostem, jako jsou sexuální útoky na ženy, nebo sexuální zneužití desetiletého chlapce ve Vídni?

Pokud se jakýkoli uprchlík, jenž dostane azyl, dopustí jakéhokoli kriminálního vážného činu, jsem jednoznačně pro ho poslat zpět do země původu. Nicméně podívejme se na faktická čísla. V České republice je ročně znásilněno 7000 žen (zdroj AI) a nikoho to zjevně nevzrušuje. Aktuální čísla kriminality uprchlíků ukazují, že se s uprchlickou krizí například v Německu k překvapení všech snížila. Jsem přesvědčen, že bychom měli pomoci těm, kteří to potřebují. Pokud pak dochází ke kriminálním činům a samozřejmě v případě milionu příchozích se to stane, je třeba to nekompromisně řešit. Nicméně kampaň některých politiků a médií, která se na základě jednoho kriminálního činu snaží očernit všechny uprchlíky, jsou velmi nebezpečné. Výsledkem je vzestup neonacistického proudu ve společnosti a například konkrétně násilné útoky na Českou televizi nebo na zařízení pomáhající uprchlíkům. Další věcí pak je, jaké informace lidé mají. Kdo u nás s nějakým uprchlíkem mluvil nebo ho alespoň viděl? Nebo mluvil s někým, kdo se problematice věnuje? Kdo mluvil s někým, kdo byl například pomáhat jako dobrovolník na Balkáně? Řada lidí s nikým takovým nemluvila a ani není ochotna naslouchat, ale za to bezhlavě sdílí neověřené informace na sociálních sítích.

Velikou diskuzi v posledních dnech vyvolalo, že se dostaly na veřejnost informace o údajné výši výkupného, které bylo vyplaceno za dvě unesené dívky „Hanku a Tonču“. Co na to říkáte, že tato informace vůbec unikla? A co na to, že někteří politici „zaútočili“ na Zemana, že tuto částku údajně veřejně potvrdil, což on ale odmítá…

I když všichni tušili, že nějaké výkupné bylo zaplaceno, není dobré, když politici takovou informaci potvrdí. To prezident bezpochyby udělal a není to dobrý signál. Je totiž obecně známo, že jsou státy, které výkupné neplatí, jako je například USA a Velká Británie a státy, které jsou ochotné se domluvit, například Francie, Španělsko nebo Itálie. Zveřejněním výše výkupného jsme se přihlásili do druhé skupiny států, jichž občané jsou z čistě ekonomického (nikoli politického) důvodu zajímavější. A stejně tak tomu je v případě výměny unesených pěti Čechů v Libanonu za Libanonce Fajáda. Amatérismus, který prokázal ministr Stropnický, je neskutečný. Ve vyspělých západních zemích by musel okamžitě rezignovat.

Souhlasíte s tím, že bylo výkupné vyplaceno? Řada lidí se proti tomu bouří a poukazují například na to, že peníze na nemocné děti nemáme a na vyplacení výkupného ano?

Je přirozené, že stát se stará o svoje občany v nesnázích. Osobně jsem však příznivcem americko-britského přístupu, že teroristům se výkupné neplatí. Zásadní problém totiž není suma, o kterou zvýšíte schodek státního rozpočtu a která by mohla jít například na dobročinné účely, ale fakt, že systematicky podporujete skupiny, které na podobné kriminální činnosti vydělávají. Stáváte se tak spoluodpovědný za další únosy těchto skupin a podporujete kriminalizaci daného regionu. Největším průšvihem ale je fakt, že suma zaplacená za unesené dívky byla zveřejněna a ve světě je nyní známo, že český řadový turista má hodnotu několika milionů dolarů. Jaká je pak hodnota například českého velvyslance? A to je velký problém.

To, že prezident o výkupném na veřejnosti promluvil, mělo takovou dohru, že místopředseda TOP 09 nepřímo vyzval Miloše Zemana k demisi. Myslíte si, že prezident by měl za této situace odstoupit? A to i přesto, jak už jsme zmiňovali, tvrdí, že částku nepotvrdil?

Těch důvodů, proč by Miloš Zeman mohl odstoupit, bychom nepochybně našli řadu. Ve věci výkupného si snadno může každý dohledat, co přesně řekl.

Podle Ženíška ohrožuje prezident bezpečnost českých občanů. Myslíte si to také? A jak konkrétně?

Ve chvíli, kdy nějaký politik potvrdí výši výkupného, pak jsou slova pana Ženíška oprávněná. Jak jsem již řekl, přiznáním zaplacení výkupného a jeho výše vysíláte signál, jakou má cenu váš turista v zahraničí, nemluvě o diplomatech atd.

Velké napětí vládne v poslední době mezi premiérem a prezidentem. Komu z nich vy dáváte za pravdu a proč?

Sporných bodů je mezi těmito pány řada. Na premiérovi oceňuji, že není ochoten být vulgární a odmítá sbírat politické body šířením strachu. Na druhou stranu oba politiky lze považovat za spíše liberální a levicové. Osobně jsem smýšlením naopak konzervativní a středopravicový volič, takže těch témat, ve kterých se neshodneme, bychom s oběma pány našli řadu.

A co říkáte na zapálení centra Klinika? Ozvaly se hlasy, že faktickým viníkem je právě prezident a další politici, kteří nabádají lidi k nesnášenlivosti a xenofobii. Jak to vidíte vy?

Útok na zařízení pomáhající uprchlíkům a napadení přenosového vozu ČRo je výsledkem šíření xenofobních nálad v české společnosti. Bohužel na šíření těchto nálad se podílí i prezident. Neřekl bych, že je za útok zodpovědný (to jsou konkrétní neonacisti, kteří čin spáchali), ale bezpochyby spoluodpovědný ano.

Jako pedagog, jak hodnotíte šikanu učitelky, která zkolabovala a umřela?

Osobně jsem s kázní jako učitel nikdy neměl problém, ale znám několik učitelů, kteří takový problém měli. Ti pak chodili do hodin ve stresu, aby těch 45 minut hlavně přežili. Osobně se domnívám, že podobné chování žáků je naprosto nepřípustné a pokud situaci nezvládá učitel, musí být nastaveny mechanismy, které jsou schopné vzniklou situaci řešit. Osobně jsem učil na Základní škole v Kaplici, a pokud něco podobného nastalo, důsledně problém řešilo vedení školy. Není možné, aby si ve výuce žáci dělali, co chtěli.

Mělo by vedení školy odstoupit?

Vzhledem k tomu, že se jednalo o dlouhodobý stav, zjevně vedení školy nebylo schopno nastavit mechanismy, které by podobné excesy řešily. Proto se domnívám, že ředitel by měl odstoupit, případně být odvolán. Když vidím, za jaké nesmysly v Jihočeském kraji odvolává ředitele komunistický radní Tomeš Vytiska, přijde mi smutné, že v takto závažné věci se příslušný kraj nedokáže k situaci postavit.

Je možné proti šikaně ve školách v dnešní době vůbec nějak bojovat?

Samozřejmě, že je. Šikana ve společnosti byla, je a bude. Stejně jako hazard, cigarety nebo alkohol. A všechny tyto případy spojuje primárně nutnost systematické prevence. A samozřejmě je nutné mít nastavené mechanismy, jak šikanu co nejdříve odhalit a pak důsledně řešit. A samozřejmě i trestat. Řada přestupků žáků jsou klukoviny a lze zamhouřit oko. Nicméně šikanu je třeba tvrdě trestat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušit poplatky za ČT a ČRo, seškrtat rozpočet na desetinu. A pak se dívejte, jak se aktivisté v boji o zbytek navzájem požerou. Petr Hampl očekává nechutnou, ale poučnou podívanou

19:37 Zrušit poplatky za ČT a ČRo, seškrtat rozpočet na desetinu. A pak se dívejte, jak se aktivisté v boji o zbytek navzájem požerou. Petr Hampl očekává nechutnou, ale poučnou podívanou

ROZHOVOR Zrušit televizní poplatky, přidělit rozpočet odpovídající desetině současného stavu a dívat…