Zámecký pán od lidovců pohovořil o tom, jak se tu hezky žije. A vysvětlil, proč Ukrajina patří do EU

14.08.2014 20:49

ROZHOVOR Vládu Bohuslava Sobotky oceňuje už po půlroce politolog a historik Jan Berwid-Buquoy za to, že se pokouší vytáhnout zemi ze společenského bahna, do níž ji uvrhla Nečasova a předtím i Topolánkova vláda. Potomka šlechtického rodu žijícího v barokním zámku Tábor-Měšice nemrzí, že se v politickém ústraní ocitl Karel Schwarzenberg, naopak slovy chvály nešetří na ministra financí Andreje Babiše. Bývalý senátorský kandidát KDU-ČSL také tvrdí, že si exprezident Václav Klaus neuvědomuje, že je národu k smíchu.

Zámecký pán od lidovců pohovořil o tom, jak se tu hezky žije. A vysvětlil, proč Ukrajina patří do EU
Foto: Radek Kraus
Popisek: Jan Berwid Buquoy - NEPOUŽÍVAT
reklama

Jak hodnotíte po prvním půlroce činnost koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky?

Osobně jsem s nynější vládou spokojen a domnívám se, že to ani líp nejde. Vždyť Nečasova vláda, ale už i předtím Topolánkova, uvedla národ do hrozné krize. Navíc funguje dobře její spojení s prezidentem Zemanem, což za Klause a ODS nebylo. K této vládě mám důvěru ne proto, že její součástí je KDU-ČSL, ale už z toho důvodu, že se za tu velice krátkou dobu pokusila – a částečně se jí to podařilo – vytáhnout národ z klimatu společenského bahna na výsluní. Sice to nejde ze dne na den, ale pokoušejí se o to.

Ve vládě už ale není TOP 09 a její předseda Karel Schwarzenberg, jehož účast v politice jste si v minulosti pochvaloval. To vás nemrzí?

Svět se dnes mění takovou rychlostí, že to, co platilo včera, dnes už neplatí. A týká se to i politiků. Politici, kteří se vám zamlouvali včera, už dnes na problémy nestačí. Je proto třeba najít novou elitu, která by fungovala v téhle velice složité moderní demokracii. Schwarzenberg byl politik pro určitý časový úsek, ale myslím, že už se dostal za svůj zenit. Před rokem a půl bych ho rád viděl jako prezidenta republiky, protože by nám otvíral dveře do světa. Miloš Zeman sice strašně blbě začínal tím opilstvím, ale dnes jsou jeho postoje k aktuálním problémům ve světě zralé a je možno se za ně postavit.

Nejčastěji diskutovaným členem vlády je ministr financí Andrej Babiš. Co si o jeho raketovém politickém vzestupu myslíte?

V něm vidím skutečně takový základ. Dovolil bych si tvrdit, že je Johnem Kennedym naší české moderní demokracie a společnosti. Znám ho osobně, pozval mě k sobě do Průhonic, vedli jsme spolu dalekosáhlou diskuzi. Má systematické myšlení, neskáče z jednoho problému na druhý, aniž by je vyřešil. Kde je přehled problematiky zcela transparentní, tam to řeší hned, a na to ostatní si nachází metodiku, jakým způsobem to řešit. Nemá talent typického politika „žvanila“, který všechno odůvodní, všude byl a všechno zná. To on nedělá. Přičemž u něho máme záruku, že je nekorumpovatelný, protože jako miliardáře ho korumpovat nemůžete. Znovu se vracím k přirovnání s Kennedym, Kennedyové jako miliardáři nemohli být korumpovaní. Když byl Rockefeller viceprezidentem za úřadování Geralda Forda, tak také nebylo možné ho zkorumpovat. S Babišem to je něco podobného.

Přesto je ale častým terčem kritiky kvůli možnému střetu zájmů a vyjádřením, že bude stát řídit jako firmu. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pro něj nenajde slova dobrého. Když použiji jeho termínu, vám nevadí, že tak významnou funkci ve vládě zastává oligarcha?

V Andreji Babišovi má národ záruku, že skutečně něčemu rozumí, protože vystavět si miliardové impérium v takové malé zemičce jako je Česká republika, je obrovské umění. Takže ten člověk to ovládá a něco zná. Ty ideologické momenty a kritika, že stát se nedá řídit jako firma, to je nesmysl. Právě že stát se jako firma řídit musí. Nejenže to jde, ale musí se to takhle dělat. Existuje určitá hierarchie a každý ze státních úředníků má určitou úlohu, kterou musí plnit. To znamená, že stát je obrovský podnik a Andrej Babiš se ho pokouší tímhle způsobem řídit a zatím to vychází. Je to správný člověk na správném místě, alespoň v tomhle momentě, ale dovolil bych si tvrdit, že na následujících pět let. Potom se uvidí, s jakou problematikou budeme mít co dělat. Kalousek nebyl špatným ministrem, ale byl to úředník. Kdežto tohle je ministr, současně podnikatel a miliardář. Kalousek mu pořád nadává. Ale nenadává mu věcně, on mu svým způsobem závidí. Jako ministr financí fungoval dobře, uznávali ho, nebyl špatný, ale Babiš je ještě lepší. Nikoho lepšího nemáme.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když jsem četl některé vaše texty, připadalo mi, že jste bořič trůnů. Nešetřil jste v nich ani bývalého prezidenta Václava Klause. Proto se vás zeptám, co si myslíte o jeho pár dnů starém výroku, že pokud by v příští přímé prezidentské volbě kandidoval Tomáš Halík, šel by do toho také?

Klaus si nechce připustit, že by byl opuštěn a že by na něj národ zapomněl. Dnes, když se někoho zeptáte na Klause, tak začne uvažovat, kdo to vlastně byl. Ten člověk upadl v zapomnění. A já si nevzpomínám, že by někdy udělal něco dobře. Ještě jako od premiéra vlády byly od něj některé věci pozitivní, ale to se vezl s tehdejší vlnou, takže to nebyl žádný výkon transformovat společnost z komunismu do kapitalismu s lidskou tváří. Protože my žijeme dnes v kapitalismu s lidskou tváří, kterou například Marx vůbec neznal. A ten kapitalismus je schopný se reformovat na rozdíl od komunismu, který také proto zašel, a je naprosto jiný než v době, kdy ho popisoval Marx.

A co si máme myslet o tom, že se už tři a půl roku před příští prezidentskou volbou rojí kandidáti, ať už jde o Václava Klause, Tomáše Halíka či Zdeňka Škromacha?

Každý má právo kandidovat. Ale Klaus není schopen si uvědomit, že je dnes národu k smíchu. Nevím, jestli by ho volilo jedno procento voličů. Ten člověk už byl na špatném místě v době, kdy byl prezidentem, protože národ rozděloval. Postavil se i proti vlastní straně, která ho udělala prezidentem. Pomlouval ji, kudy chodil. Mě z ODS vyhodili, že jsem ho kritizoval. A nakonec sami poznali, že Klaus je rakovinou ODS. Ať je členem, ať je předsedou, nebo ať tam není vůbec. Neustále proti ODS intrikoval, až se ta strana de facto zhroutila a stala se dinosaurem na vymření. Koukal jsem se na poslední průzkum preferencí a podle něho by KDU-ČSL o 1,7 procenta ODS porazila. A to je strana, která byla ještě nedávno u moci.

Vy se o našem původním státu Československu vyjadřujete jako o francouzském protektorátu. S existencí České republiky a jejím členstvím v Evropské unii problém nemáte?

Svět je globální a globalizuje se čím dál víc. Nemůžeme žít izolovaně, nejsme Švýcarsko ani Švédsko. V historii jsme byli železným srdcem habsburské říše, byli jsme součástí velmoci. Měli jsme relativní klid a obrovskou životní úroveň. Najednou vypukla světová válka, kterou jsme vůbec nepotřebovali, protože jsme neměli žádné hospodářské potíže. Pak nastoupila Československá republika, kterou si vymysleli Francouzi, od roku 1919 jsme se stali francouzským protektorátem. Ale Českou republiku považuji za útvar, který je naprosto skvělý, odpovídající Čechům. Máme svoji suverenitu, máme svůj blahobyt. Ze své vlastní zkušenosti mohu říct, že jsme nejsvobodnějším státem na světě. Máme víc svobody než průměrný Američan. Česká republika je vynikajícím státem, já jsem tady strašně rád. Máme sice nějaký majetek v Německu, moje manželka je Němka, pravidelně tam jezdím, ale vždy se hrozně rád vracím. Žil jsem ve Spolkové republice Německo a v západním Berlíně třicet let, sloužil jsem deset let v britské armádě, rád tam sice jedu, ale už bych tam žít nechtěl. Tady mám víc svobody. Tenhle národ a stát má perspektivu.

Jak hodnotíte postup Evropské unie od počátku tragických událostí na Ukrajině?

Evropská unie je Spolková republika Německo a Francie, ty dva státy ji drží. A kancléřka Angela Merkel, ale i kdyby v té funkci byl někdo jiný, má zájem o to, aby se Evropská unie rozšiřovala. A Ukrajina patří do Evropy, takže všeobecný zájem byl získat Ukrajinu pro sebe. O to se už pokoušel za první republiky Masaryk, že by to byla sýpka Československa, ale Francouzi nám to zakázali, protože se báli bolševiků. Svým způsobem je Evropská unie novodobé Rakousko-Uhersko. Ukrajina by k nám měla svým způsobem ideologicky a kulturně patřit.

Nechci se v žádném případě zastávat Ruska, ale to se bojí izolace. Kdyby se Angela Merkel a francouzská vláda dostali až na hranice Ruské federace, tak je obklíčené. Rusové to tušili, a proto si vzali Krym. Krym byl ukrajinský náhodou, že ho k ní přiřadil Chruščov, jinak v Sovětském svazu to byla pouhá formalita. Ale po Gorbačovově glasnosti a perestrojce, což byl absolutní převrat, se to rozdělilo a Krym byl najednou ukrajinský. Pravidla pro to, jak se dostat na Krym, už Rusům určoval Kyjev. A když padla proruská vláda v Kyjevě a je tam proevropská, tak z toho Rusové dostali strach. Zabrali Krym, protože kdyby to neudělali, nedostali by se do Černého moře. Na jedné straně by byli izolovaní Ukrajinou a neměli by ani přístup k Černému moři. Bylo jasné, že to nepřipustí a budou se bránit. V žádném případě to neschvaluji, ale chápu to.

Berete ten konflikt na Ukrajině jako válku, tedy občanskou válku, nebo potlačování povstání protikyjevských vzbouřenců?

Považuji to za klasickou občanskou válku východu proti západu Ukrajiny. Mám tu na zámku ubytované Ukrajince, znám trochu tu místní ukrajinskou menšinu. A když se jich vyptávám, tak zjišťuji, že problémy jsou po celé Ukrajině, nejen v té východní části, ale v každém městě, v každé vesničce. Pořád se mluví o rychlém ukončení války. Rychle ukončíte válku jenom tím, že ji prohrajete. Ale žádná z těchto dvou stran tu válku prohrát nechce. To znamená, že by tam mohla být válka věčná, protože by tam vznikaly nové a nové konflikty. Evropská unie včetně České republiky by měla předkládat Ukrajincům i Rusům návrhy, jak si představuje řešení, aby se všichni dostali k tahu. A postupně je vylepšovat, až by byla přijatelné pro všechny a nastal mír. Začít válku dokáže každý vůl, ale dojednat a udržet mír, to už dá pořádnou fušku.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Rusku vládne prezident Putin, jehož popularita v zemi dosahuje rekordní úrovně. Naopak pro Západ je symbol zla. Zaregistroval jsem dokonce výzvu bývalého agenta CIA z doby Ronalda Reagana, že Rusko by se ho mělo zbavit. A je jedno, jestli ho sesadí, nebo sestřelí, protože představuje hrozbu pro světový mír. Jak vnímáte prezidenta Putina očima politologa vy?

Putin je člověk, který Rusům dodává sebevědomí. Je velice mazaný, dalo by se říci geniální intrikán. Dodává jim ho takovým způsobem, který ruskému národu lichotí. Protože ruský národ utržil obrovskou porážku, když prohrál studenou válku, a s tím se dodnes nemůže smířit. Pro tak obrovský národ, který má tolik atomových zbraní, že by tuhletu zeměkouli zničil jedenáctkrát, to je strašná pohana, strašná rána. A tuhle depresi, politicko-ideologickou, oni mají. A najednou přišel někdo – to je Putin – a zvednul jim sebevědomí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radim Fiala, kandidát SPD: Musíme vystoupit z EU, jinak nás zničí. Islamizací, genderem a všemi dalšími sluníčkářskými šílenostmi

16:21 Radim Fiala, kandidát SPD: Musíme vystoupit z EU, jinak nás zničí. Islamizací, genderem a všemi dalšími sluníčkářskými šílenostmi

ROZHOVOR Radim Fiala, šéf poslanců Svobody a přímé demokracie, stále pociťuje intenzivní vazby ke sv…