Západ vydrancoval kolonie, podporoval nejkrvavější diktátory a teď dává ruce pryč, nechápe italský novinář. Právě se vrátil z domoviny a popsal nám, jak to tam vypadá

11.08.2015 17:58

ROZHOVOR Desetimilionová společnost, jež se tolik bojí patnácti set uprchlíků za dva roky, je velmi zženštilá. Pokud ale Evropa proti mužství středověkého rázu, jaké šíří Rusko a arabský svět, nenajde své nové, vyspělejší a k jednadvacátému století vhodné mužství, bude její civilizace odsouzena k zániku. To si myslí Andreas Pieralli, italský novinář žijící trvale v Česku. Nedávno se vrátil z návštěvy příbuzných a pro ParlamentníListy.cz hovoří i o svých dojmech z domova.

Západ vydrancoval kolonie, podporoval nejkrvavější diktátory a teď dává ruce pryč, nechápe italský novinář. Právě se vrátil z domoviny a popsal nám, jak to tam vypadá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andreas Pieralli

Byl jste nyní doma. Jak to tam vypadá s uprchlíky?

V místech, kde jsem byl, v Milánu a Florencii, jsem nic zvláštního nezaznamenal. Možná větší ruch na nádražích. Například v průmyslovém městečku nedaleko Pisy, kam jezdím za příbuznými, už léta žijí imigranti hlavně ze střední Afriky. Dnes už tam problémy nejsou, ale vyžádalo si to velké úsilí o integraci. Nic nespadne z nebe. Většina z nich normálně pracuje, má děti, které chodí do školy. Proto není nic zvláštního v Itálii narazit na krásnou mladou černošku, která mluví milánským nebo florentským dialektem a chová se přesně tak jako každá jiná holka stejného věku. Škola je v tom velice důležitá, protože nabízí budoucím generacím společný prostor, kde být spolu, což se u dospělých neděje, protože většinová společnost má tendenci je segregovat do ghett. Z druhé strany je nutno mít na zřeteli, že v Itálii, zejména ve větších městech, žije hodně imigrantů již delší dobu. Jde o osm procent z celkové populace. To ale není žádná novinka. Italové jsou na lidi kulturně odlišné více zvyklí. Pravda však je, že v některých oblastech, kde se koncentruje imigrantů více, tlak začíná růst. Zejména pak tam, kde infrastruktura k jejich přijetí není nebo je nedostatečná.

Dozvěděl jste se nějaké informace, třeba ze Sicílie, které v Česku či střední Evropě vůbec netušíme?

Nic nového, každý den přicházejí další imigranti. Lidské tragédie pokračují. Nedávno jich irské vojenské plavidlo zachránilo 373. Zůstali ve vodě přes dvě hodiny. Dalších dvě stě se utopilo, protože neměli dost peněz, aby si koupili záchrannou vestu za pětadvacet eur. A prý že jsou bohatí. Ti, kteří neměli dost peněz, byli zavřeni v kleci. Když z neznámých důvodů začala loď nabírat vodu, pašeráci je odmítli pustit nahoru, na palubu. Když někdo vzdoroval, bili ho, a to podle národnosti. Afričany řezali nožem po hlavě, Araby bičovali páskem od kalhot, ženaté muže bili pěstmi a kopy. Tohle mají být ti „boháči“, kteří si jedou do Evropy přilepšit sociálními dávkami? Jak byste se cítil vy, kdyby se vám utíkajíc před totalitou podařilo přejít železnou oponu, a pak byste slyšel, že vás do svobodného světa „nikdo nezval“. Nebo že jste měl zůstat doma bojovat proti komunismu. Anebo že není pravda, že vám v ČSSR bylo tak špatně. Asi byste se na ten Západ díval jinak. Možná byste ho začal dokonce i nenávidět. Z nenávisti by se z vás mohl stát i radikální bolševik. A tohle je přesně to, co chce Islámský stát (IS). Abychom v Evropě nenáviděli muslimy. Jedině tak se mu podaří získat nové síly do svých řad. Země, ze kterých tito lidé utíkají, jsou v mnoha ohledech stejně totalitní jako bývalá ČSSR.

Chová se Evropská unie k zemím, kam přichází první přílivová vlna uprchlíků, dobře?

Jsem Ital, takže se můj názor někomu nemusí jevit jako zcela objektivní. Podle mě by toho EU měla dělat mnohem více. Co to jsou tři miliony eur měsíčně na program Triton pro nejbohatší ekonomickou oblast světa? Sama Itálie platila za předchozí program Mare Nostrum devět milionů euro! Není možné očekávat, že se jižní státy samy postarají o takový velký nápor. Pro Itálii, Španělsko a Řecko je to obrovský tlak, ale pro celou Evropu by to byla mnohem zvládnutelnější záležitost. Každý si střeží jen to svoje malé políčko. Pokud EU znamená dotace a ekonomický obchod, tak skvěle. Pokud EU znamená podílet se i na problémech a výzvách, tak najednou špatně. Takhle uvažují jen pokrytci a zbabělci. Je-li v Evropě opravdu většina takových pokrytců a zbabělců, tak si možná rozpad i zaslouží.

Jak by měla EU těmto zemím pomoci?

Nejdříve je nutné zodpovědně přistoupit k aktuální situaci a nabízet imigrantům okamžitou pomoc, ovšem za podmínky přísných kontrol jejich původu a důvodů cesty do Evropy. Musíme být obezřetní, ale to neznamená, že se můžeme schovat za opatrnost a odmítnout pomoci lidem v nouzi. Je směšné a smutné, jak tu lidé vymýšlejí stále nové argumenty, aby dokázali, že si imigranti nezaslouží pomoc. Třeba když nosí padělané tričko se značkou Armani, tak někdo hned hlásí, že to nejsou chudí lidé. Lidé, kteří imigranty odmítají, protože se jich bojí, zdůrazňují, že chtějí chránit evropské hodnoty a křesťanské kořeny. Ale Evropa má právě mezi svými základními hodnotami i otevřenost a ochranu lidských práv. Je smutné vidět, jak i ze strany církve přicházejí zprávy o tom, že je ochotná pomoci křesťanským rodinám. Copak muslimské dítě trpí méně než křesťanské? Nezdá se mi, že Ježíš kázal, že máme pomoci jen svým spoluvěřícím!

Dále je třeba nabízet možnost těm, kteří chtějí zůstat – a není pravda, že všichni chtějí zůstat – se integrovat do společnosti. Za svého ministrování cpal Chládek do učňáků kluky a holky, kteří tam nechtěli. Proč dnes nepřijmeme nějaké migranty pro české firmy? Naučit se obsluhovat nějaký stroj nemusí trvat roky. Vždyť je to přece sen každého průmyslníka mít levnou pracovní sílu. V delším časovém měřítku je nutné, aby Evropa začala opravdu pomáhat zemím původu v jejich demokratickém vývoji, což je přesný opak toho, co Evropa dělala a dělá. Jedině tak budou tyto země schopné se ekonomicky a politicky rozvíjet.

Jaký máte názor na současnou imigraci, na to, jak ji EU řeší a proč se tak děje?

Celou problematiku vidím ve třech úrovních. V historické, geopolitické a demografické. Zaprvé není žádným tajemstvím, že evropské mocnosti vydrancovaly tyto země, spáchaly genocidy na jejich obyvatelstvu a hlavně si rozdělily tyto oblasti tak, že tam nechaly naprosto nepřirozené hranice, které znemožňují vznik národních států, což byl v Evropě mezistupeň směrem k masovým demokraciím dvacátého století. Není to žádná rétorika, ale holý fakt. Ještě dnes z Afriky nadnárodní západní společnosti odvádějí každý rok padesát miliard dolarů nezaplacených daní. Kolonialismus pokračuje, akorát v jiné podobě. Proč se pak divit uprchlíkům? Zadruhé. Západ – a tímto pojmem mám na mysli opravdu všechny, kdo z toho těžili, včetně menších států jako Česko – dlouhodobě těžil a těží ze spolupráce s těmi nejhoršími diktátory, jako Husní Mubarak, Saddám Husajn, Muammar Kaddáfí, Bašár Asad, klan Saúdů a tak dále, kteří bezpečně dusili jakýkoliv náznak demokratického vývoje. To všechno výměnou za nízké a stabilní ceny surovin pro západní molochy. Jenže těmito diktátory nabízená stabilita je jen zdánlivá, je to spíše poklička na přeplněném kotlíku. Evropa pomáhala tu pokličku držet zavřenou, tak proč by si teď měla stěžovat, že kotlík vybuchl?

A zatřetí je podle mého názoru hlavním problémem Evropy a obecněji západního světa neustále rostoucí nerovnost. Produktivita práce roste stabilně posledních třiecet let, ale reálné mzdy stagnují nebo dokonce klesají. A kam se poděl zbytek? Do rukou chamtivých finančních elit, které se na státy dívají jako na dobytá území k vykořisťování. Jsou to výsledky takzvaného Washington Consensu, které zničily evropskou střední třídu, tedy hlavní pilíř demokratického uspořádání. Nestabilita a strach o budoucnost, které jsou výsledkem plíživého omezení občanských práv, vedou k nízké porodnosti a ke koncentraci bohatství v rukou malého počtu stárnoucích jedinců. V Evropě se moc koncentruje v klepajících se rukou lidí plných vrásek a jaterních skvrn. Je to katastrofa pro evropskou civilizaci, ale zase je to příležitost pro jiné civilizace. Když v lese nějaký druh začne vymírat, jeho prostor a jeho zdroje přirozeně převezme jiný druh. Nejinak je to u lidí. V Itálii spousta imigrantů normálně pracuje, platí daně, většinou dělají spíše manuální a druhořadé práce. Proč by ty samé práce nemohli dělat Evropané? Je přece jasné, že když nechám volný nějaký prostor, k tomu ještě plný zdrojů, tak dříve nebo později ho zabere někdo jiný. Buď začnou Evropanky znovu rodit více dětí, a pak se nebude třeba nějakých dalších hostů bát, nebo ať to klidně zaberou ti, kteří se budoucnosti a smrti tolik nebojí. Nebude to napoprvé, ani naposledy.

Nemyslíte si, že se EU počínaje Řeckem rozpadne?

Osobně si to nepřeji, ale to riziko ve středně dlouhém období vidím taky. Ekonomická unie to bez politického sjednocení a harmonizace daleko nedotáhne. Na případu Řecka je to dobře vidět. Severské státy s Německem v čele hodně těží z toho, že jsou jejich výrobky konkurenceschopnější díky tomu, že euro znemožní valorizace měn těch slabších. Naopak jižní státy s nižší produktivitou jsou nuceny učinit bolestivou vnitřní devalvaci, čímž se v podstatě dotují severské podniky. Není náhodou, že Německu se vede tak dobře, když se téměř celé Evropě vede špatně. Nerad to říkám, ale v této podobě, tedy jednotná měna bez vnitřního přerozdělování, je euro hlavním prostředkem ekonomické války Německa proti slabší části Evropy. To přerozdělování se standardně děje na národní úrovni nebo v USA, kde federální vláda zachránila krachující Kalifornii, aniž mrkla okem. Mimochodem, asi i v Kalifornii je plno líných Američanů podle českého narativu! Sám Helmut Kohl jednou řekl, že Itálie nemůže zůstat s lirou, protože by jinak konkurovala německým podnikům. Jako každá organizace i Evropa potřebuje hlavu a Německo by tou hlavou mohlo být. Kulturně a politicky na to má. Ale stále se na něj musíme dívat jako na ekonomického obra, který na sebe odmítá vzít odpovědnost hodnou své velikosti a významu, a místo toho se uskromňuje ve svém omezeném národním „weltanschaung“ a stará se jen o své koryto. Není divu, že Německo vede žena. To se týče poslední otázky.

Nezanikne Evropa a její civilizace proto, že kvůli dvěma válkám ztratila své mužství, které dnes má naopak islám?

Zajímavá otázka, která by si ovšem vyžádala hlubší zamyšlení. Nevím, zda ztrátu mužství lze přičítat pouze dvěma válkám. Já si spíše myslím, že ve snaze získat více občanských práv se ženám boj za rovnoprávnost vymkl z ruky a nyní je rovnováha zase pryč, ale v jejich prospěch, což je špatné. Kluci jsou vychováváni téměř výhradně ženami a, co je horší, jako ženy. Jejich mužství je potlačováno, omezováno, zpochybňováno. Samozřejmě pak chybí přirozená autorita, což vede k poženštění celé společnosti. Nadměrně se zvýší strach a potřeba jistoty, což umějí zneužívat jistí psychicky narušení politici a další představitelé české elitní lůzy, kteří vesele sbírají politické body šířením poplachu, aby lidem pak nabízeli snadnou útěchu. Opravdové mužství je o zmírnění strachu skrze racionální a konstruktivní úvahy, jak to říkal Andrej Kiska. Na hysterii tu přece máme ženy, abychom je my, muži, mohli utěšit. Ale když hysterii šíří nejvyšší patra, tak jsme na tom hodně blbě. Mám za to, že desetimilionová společnost, jež se tolik bojí patnácti set uprchlíků za dva roky, je velmi zženštilá. Pokud Evropa proti mužství středověkého rázu, jaké šíří Rusko a arabský svět, nenajde své nové, vyspělejší a k jednadvacátému století vhodné mužství, tak bude její civilizace odsouzená k zániku. Je to přírodní zákon zrodů, vývoje a zániků civilizací. Nenažrané, ničím spoutané a nikomu zodpovědné finanční nadnárodní elity udusily vnitřní mechanismy obnovy společnosti a koncentrovaly bohatství v několika málo rukou. Výsledek je zbídačená střední třída, která se teď bude prát o drobky bohatství s imigranty, místo aby se konečně zaměřila na skutečné viníky. Například na ty zloděje, kteří každý rok na daních zpronevěří biliony eur. Tohle je opravdový problém. Stará taktika „divide et impera“, nic nového pod sluncem. Evropa dopadne jako Řím, ale to nemusí být nutně špatné, možná to bude začátek něčeho nového. Třeba i lepšího. Kdo ví. Tak daleko nevidím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

19:01 Ivan Bartoš pro PL: Babiš vítězem? Nepředbíhal bych. Tři roky se mi vyhýbá, lidé čekají na debaty

„Možná ukazujeme, že politici mohou být normální,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda Pirátů Ivan…