Zaplať pánbůh za Zemana, říká herec Kuželka. Kolegům doporučuje vyjet dvacet kilometrů za Prahu a poslouchat

01.01.2019 16:41

CO NÁM DAL ROK 2018 „Říkám neustále – zaplať pánbůh za Zemana. Jednou na to všichni přijdou. Macronovi a Merkelové bych dal oběma za pět,“ vystavuje vysvědčení za rok 2018 herec Jan Kuželka. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmínil i další politiky včetně Andreje Babiše, promluvil o Západu a nezvládnutí migrační krize i o názorových rozdílech mezi Prahou a „venkovem“. České republice popřál nový rok bez „škodičů“.

Zaplať pánbůh za Zemana, říká herec Kuželka. Kolegům doporučuje vyjet dvacet kilometrů za Prahu a poslouchat
Foto: archiv Jana Kuželky
Popisek: Herec Jan Kuželka.

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18868 lidí

Prezidentské a komunální volby a také nová vláda. To jsou jedny z nejdůležitějších událostí, které se na české politické scéně za rok 2018 odehrály. Jste spokojený s výsledkem prezidentských voleb i s tím, jak se nakonec podařilo složit vládu?

S výsledkem prezidentských voleb jsem samozřejmě spokojený. Říkám neustále každému, i těm, kteří ho třeba nevolili – zaplať pánbůh za Zemana. Jednou na to všichni přijdou. Hlavně, že nebyl zvolený pan Drahoš, který mi připadá takový sebestředný. Nechci o něm říkat nic špatného, ale na prezidenta by mi v žádném případě neseděl.

Co se týká komunálních voleb, tam jsem spokojený tak napůl. Trošičku mě zaskočili Piráti, ze kterých se vyklubala neuvěřitelná společnost lidí, kteří jdou po penězích, po funkcích. A teď ten poslední rozpočet, který jejich primátor Hřib udělal pro Prahu, tak to je teda běs. To je neuvěřitelné, to tady snad v životě nebylo, aby hospodařili v obrovském mínusu několik miliard. Takže z toho jsem smutný. Jinak Topka a podobní, to už je takový folklor. Ti budou nespokojení vždycky, tedy pokud se ještě někdy dostanou do Sněmovny, už teď je to na hraně.

Sociální demokracie, ta si za to může vlastně sama, jak dopadla. Ale myslím si, že by se z nich mohlo ještě něco vykřesat. Jinak zaplaťpánbůh, že posilují i jiné strany. Někteří o nich sice říkají že jsou populistické, ale co je populistického na tom, když vám někdo říká, to, co si myslí, a nakonec, co si často myslí i většina národa.

Vy jste zmínil, že jste s Milošem Zemanem coby prezidentem spokojený. Jeho kritici ovšem poukazují například na prezidentovy výroky ohledně novičoku, teď nově také jeho slova v souvislosti s BIS... Velký humbuk byl i kolem udílení státních vyznamenání…

Ale to už je také folklor. Kritizovali by všechno, i kdyby Zeman dostal třeba Nobelovu cenu.  A určitě by za to mohl Putin, že by ji dostal. Stejně, jako jsem se dočetl, že vlastně asi Putin může za „žluté vesty“ ve Francii. To už je opravdu přes čáru. Co se týká novičoku, vždyť doteď není jediný jasný důkaz, jak to tehdy vlastně bylo, všechno jsou to jen dohady. A ohledně vyznamenání, je to věc pana prezidenta, koho ocení. Nemluvilo se vůbec o tom, že mezi vyznamenanými byli hrdinové, vynikající vědci... to asi nikoho nezajímá.

Trefovali se zase jen do umělců, protože na ty je vidět. A když mi Ivan Vyskočil řekl, že mu jeho kamarád nabídl milion za to, když si to vyznamenání nepřevezme... no tak, kde to jsme? To by byl přece blázen, kdyby tam nešel. Stejně tak, když obvinili Nohavicu, že si byl pro metál od Putina. To jim také leželo v žaludku. Ale vždyť v předešlých letech dostala toto vyznamenání řada zahraničních umělců, a to nikomu nevadilo. Ovšem na Nohavicu, to se zase sesypali.

A co právě toto tedy vypovídá o náladě v naší společnosti? Je pravda, že je národ rozdělený? A kdo ho vlastně tedy rozděluje? Mnozí ukazují prstem právě na Miloše Zemana a Andreje Babiše. Jak to ale podle vás je?

Já si myslím, že společnost je rozdělená opravdu hodně. Takhle to snad nikdy nebylo. Vždycky se lidi špičkovali, každý měl jiný názor, ale nikdy to nešlo do nějakých podpásovek a různých extrémů jako teď. Ale dnes je to tak, až je mi kolikrát z toho špatně. Když někdo nemá stejný názor jako ti, kteří křičí, tak je prostě ten nejhorší na světě. A jestli za to může Zeman? To si myslím, že v žádném případě. Zeman je pragmatik, který říká, co si myslí. Ale on nikdy ty své názory nikomu nevnucuje s tím, že jsou jediné správné. Prostě řekne jen, co on sám si o dané věci myslí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Když jsme u toho, vy jezdíte hodně po celé České republice. Dost často se mluví o takzvané „sociální bublině“ v Praze, která má úplně jiné názory než lidé v řadě jiných měst. Máte s tím nějakou zkušenost?

Ano, to je velká pravda. Když vyjedete za Prahu, stačí třeba dvacet kilometrů, tak jsou už ty názory na prezidenta i na premiéra často diametrálně odlišné než v Praze. A když dojedete třeba na sever Čech nebo na severní Moravu, tak to už je úplně o něčem jiném. Tam si myslím, že by někteří z těch politiků, kteří kritizuji prezidenta a premiéra, raději asi ani neměli jezdit.

A co říkáte na to, co se tento rok, hlavně v posledních měsících, dělo kolem Andreje Babiše?

Tak to je věc Babiše. Ten se s tím musí srovnat s tím, co na něj vytáhli, žalobníci. My jsme totiž neuvěřitelní práskači. Už za války tady prý bylo nejvíc donašečů a práskačů gestapu. V padesátých letech tady byly davy lidí, kteří udávali sousedy a známé. A to samé tady vlastně začíná být dnes. Nezlobte se, ale jak někdo může žalovat v Bruselu na tuto republiku, na svého vlastního premiéra? Tak ať si to vyřídí tady doma. Pokud se prokáže, že něco udělal špatně, tak samozřejmě, ať za to pyká. Ale aby někdo chodil žalovat do Bruselu, aby to vyřešil za nás, tak z toho je mi hodně špatně.

Pokud si tedy odmyslíme různé aféry kolem Babiše, jak si podle vás vedl v tomto roce jako předseda vlády?

Kdy opomenu všechny ty kauzy, které se kolem něj ze všech stran vytahují, zatím ale se žádným konkrétním důkazem, tak si myslím, že on udělal zatím pro tuto zem opravdu dost. Už třeba co se týká zahraniční politiky. Ví se o něm ve světě, a nejen kvůli těm zmíněným kauzám, že je to premiér, který opravdu stojí za tím, co říká. A i to, co udělal na domácí scéně – přidaly se platy, přidaly se důchody... A někde na to ty peníze musel vzít. Tak asi je dobrý hospodář, když se mu to podařilo.

Kdo další z české politické scény byl tento rok podle vás úspěšný, a kdo naopak by měl třeba raději odejít?

No úspěšný... to je hodně složitá otázka. Teď asi zase kdekoho nazvednu, když zmíním Okamuru, o kterém někteří říkají, že je populista. Ale on často říká to, co si myslí velká část národa. Jinak mi z toho vycházejí někteří ministři za ANO, v žádném případě to ale není ministr zahraničních věcí. Ten se ukázal tak, že by se na to opravdu měl vykašlat. A z těch ostatních... no tak nebudu doporučovat, aby se na to vykašlal pan Kalousek nebo paní Němcová. To jsou jejich věci, vnitrostranicky, a myslím si, že už oni sami o tom vědí své. A pan ten pan Feri, to je taky takový rozumbrada. Naopak se mi třeba líbí pan Bartoš, předseda Pirátů. I když je tedy někdy obklopen lidmi, kteří občas nevědí co mluví.

Zmínil jste, že lidem u nás se nyní nežije špatně, i podle statistik životní úroveň v České republice stoupá. Jak jste sám říkal, máme tady zvyšování důchodů, zvyšování minimální mzdy, na druhou stranu také ale zdražování řady věcí...

Myslím si, že naší společnosti se opravdu nežije špatně. Na druhou stranu, pokud je pravda, jak se občas píše, co se teď bude všechno a jak moc zdražovat, tak to bude tragédie. Hlavně energie. Já vím, že se tvrdí, že za to mohou solární baroni a podobně, ale zase to byla vláda, která to s nimi dojednávala. Za to by měl někdo nést zodpovědnost. Protože je sice pravda, že se přidá důchodcům, ale co jim je to platné, když nebudou třeba moct svítit.

Když trošku odbočíme, Česká republika čelí už nějakou dobu kritice z EU, že se „nestaví dobře“ k migrační krizi. Ale podíváme-li se na Západ, dá se říci, že ten se k tomuto problému postavil dobře? Dokázal se s ním vypořádat?

Co se týká migrační krize, myslím si, že Západ absolutně selhal, a to ve všech směrech. Sami v Bruselu přiznali, že do těch no-go zón v některých zemích už místní lidé ani nemohou. Je tam obrovská zločinnost, islamizace... A nám chtějí kázat, jak se máme chovat v naší vlastní zemi? Tak to si snad dělají legraci. V tomhle má ten Babiš absolutní pravdu – ano, pomožme jim, ale u nich doma. A ne je tahat sem. To přece nikam nevede. To, kam se to dostalo, je hlavně zásluhou Macrona, Merkelové a dalších politiků EU.

Ano, jaké byste dal Macronovi a Merkelové tedy za tento rok vysvědčení?

Já bych jim dal oběma za pět. Ale mám pocit, že oni si to ještě slíznou. Merkelová dobrovolně končí a myslím si, že Macron bude končit taky. Podívejte se, co se teď dělo v té Paříži. A moc by mě zajímalo, co by se tady dělo, kdyby proti těm, kteří demonstrují, zasáhli tak, jako proti demonstrantům v Paříži. Tam se s nimi tedy nemazlí, vodní děla, slzný plyn... To by si u nás nikdo nedovolil. A tohle udělat Putin, to by bylo teprve řevu!

Když se vrátíme zase k nám, co byste přál České republice v novém roce?

Já bych hlavně všem přál hodně zdraví, štěstí. A republice bych přál, aby se zbavila těch škodičů, kterých je opravdu spousta. Aby to tady vzali do rukou lidé, kteří tomu rozumí a jsou skutečně zapáleni pro tuto zemi. Protože pokud tady budou nastrčené figurky, z jakékoliv strany, které budou kopat za někoho jiného než za naši republiku, tak to bude hodně špatné.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Jsme okrádáni o miliardy. Lži občanům. Rada ČT má úkol oklamat veřejnost. Poslanec Volný zjistil zajímavé věci

17:36 ČT? Jsme okrádáni o miliardy. Lži občanům. Rada ČT má úkol oklamat veřejnost. Poslanec Volný zjistil zajímavé věci

ROZHOVOR „Rada je volena politicky Sněmovnou podle výsledku voleb, dohodnuté koalice a výsledků záku…