Zaprodanci. EU jde do háje. Zelený-Atapana o Ukrajině: Velmi vážné

28.04.2022 10:40 | Rozhovor

Evropská unie i NATO fungují jenom v době, když je pohoda a klid. „Jo, to se dobře žije, to se dobře organizuje, to se dobře žvástá v parlamentech, když o nic nejde. Jsou to organizace na baterky,“ říká pro ParlamentníListy.cz Mnislav Zelený Atapana, etnolog, spisovatel a bývalý velvyslanec České republiky v Kolumbii a Ekvádoru. Žasne nad tím, že se teprve teď, pět minut po dvanácté, dozvídáme, že některé zásobníky plynu nám nepatří. Podle něj to za prachy Rusů zařídili naši zaprodanci. A ti vědí, jak na to, aby nás oklamali. Je to trestuhodné a zavánějící zradou. Jenže jak vidno, to nikomu nevadí.

Zaprodanci. EU jde do háje. Zelený-Atapana o Ukrajině: Velmi vážné
Foto: Archiv MZA
Popisek: Mnislav Zelený Atapana

Jak byste charakterizoval náladu v české společnosti po dvou pandemických letech, po dvou měsících války zuřících zas ne až tak daleko od nás a v čase, kdy prudce rostou ceny především energií a pohonných hmot?

Myslím si, že to je normální doba. Je zákonité, že musí být někdy lépe a někdy hůř. Připomenu své oblíbené Indiány. Pro ně je období nedostatku stejně pohodové jako období dostatku. A jenom čekají, až to lepší období zase přijde. Jsou to cykly, jako je den a noc. Také bychom se mohli zlobit, proč nesvítí pořád sluníčko. Ale existují přírodní zákony, přírodní cykly a podle toho se všechno točí.

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 46377 lidí

Nyní jsme však spíše v té horší fázi cyklu. Co na atmosféru ve společnosti doléhá více: Zničující dva roky s covidem a nejrůznějšími omezeními či zákazy, případně válka na Ukrajině spojená s příchodem statisíců uprchlíků k nám na straně jedné, nebo ekonomické hrozby s inflací, prudkým zdražováním energií, pohonných hmot a potravin na straně druhé?

Doba nás zkouší. To jsou zkoušky, které procházejí celým naším životem. Jde o to, jak kdo těmi zkouškami projde. Někdo s čistým štítem, někdo podlehne a začne se paktovat s někým, s kým by se paktovat neměl. Zvykli jsme si na to své bohatství. I na to, že bude pořád dobře, že se pořád můžeme vyvalovat a budeme se pyšnit, jak se máme dobře. Ale to není normální. Nemůžeme se mít pořád lépe a lépe a radostněji. Vždy nakonec přijde zlom. Říkají nám to dějiny, ale my jsme nepoučitelní a zapomínáme, co bývalo. Tohle všechno už tu bylo a měli bychom si to uvědomit, že se musíme každý nějak zachovat podle své cti a samozřejmě to přežít. A zase bude lépe.

Když hovoříte o nepřijatelném paktování, jaké máte na mysli?

V současné době vidíme, jak se někdo paktuje, s kým by se paktovat neměl. To můžeme vztáhnout na některé země, které něco proklamují v takzvané Evropské unii, jako třeba Teutoni. Ti se rádi chovají jako vůdci, lépe řečeno vládci Evropy, a na druhé straně se klidně paktují s potenciálním nepřítelem, o kterém by všichni měli vědět, co je zač. Přece každý, kdo vychodil základní školu, musí vědět, že na východ od nás existuje velmoc. Ta tu byla a vždy bude. A každá velmoc se snaží chovat velmocensky. Ať už to bylo carské Rusko, Sovětský svaz nebo Ruská federace, a i když to někdy byl tzv. kolos na hliněných nohou, tak je přece přirozené, že někdy bude chtít hrát velmocenskou politiku. To dá i rozum cvičené opice.

Ať už je to Amerika, Rusko, Čína, Indie nebo Brazílie, jsou to velmoci, a kdo zná trošku geografii, tak to musí pochopit. A musí pochopit, že někdy ten jeden bude chtít víc než ten druhý. A to by měl člověk, potažmo takzvané organizace, které tu vznikly, vědět. A neměl by se divit. Ovšem my se vždycky divíme. My se divíme, když prší, a jsme vzteklí, že prší. My se divíme, že padá sníh, a nejsme na to připraveni. My se divíme, když přijde tornádo, protože jsme zvyklí, že tornádo je vždy někde jinde. My se divíme, že přijdou záplavy, přitom bychom to měli vědět. My se divíme, když přijde válka, i když tu jsou země, které se na ni chystají. A když to ty naše organizace nevědí, ať už NATO nebo Evropská unie, tak jsou to organizace na baterky.

Podle vás Severoatlantická aliance a Evropská unie v souvislosti s válkou na Ukrajině selhaly?

Obě organizace fungují jenom v době, když je pohoda a klid. Jo, to se dobře žije, to se dobře organizuje, to se dobře žvástá v parlamentech, když o nic nejde. A jak začnou problémy, tak se najednou začne každý starat sám o sebe. Evropská unie jde do háje a každý stát, ať už to jsou Frankové nebo Teutoni se starají o svou košili, a ne o kabát. Jsem proti takovéto unii na baterky, která je teď plná Chamberlainů. Samozřejmě jsem pro silnou Evropu, ale na základech původní Montánní unie, a ne na úřednické mase šimlů, kteří se dostali k lizu. Úředníci to v každé civilizaci potopí. Jak to, že zaprodali spousty strategických firem ruským podnikatelům? Jak to, že se to dovídáme až nyní, pět minut po dvanácté, že třeba některé zásobníky plynu nám nepatří? Nám nebo třeba i v Holandsku? Zařídili to naši zaprodanci za prachy Rusů. A ti vědí, jak na to, jak nás oklamat. To je trestuhodné a zavánějící zradou. Jenže jak vidno, to nikomu nevadí. Prostě se stalo. A to samé NATO. Nejsem ekonom, nešermuji nějakými procenty a čísly, nejsem ani politolog, abych opentloval své komentáře tak, aby byli všichni spokojení, ani neříkám bonmoty. Ani nepoužívám módní slova, která se ve veřejném prostoru zjevují jako Deus ex machina a všichni je musí používat, aby byli „in“, aby obyčejní lidi viděli, že to jsou ti správní rozumbradové na voleném místě, a tak se to u nich hemží segmenty, narativy, robustností, bizarností, diskurzy... Dívám se na všechno obyčejným selským rozumem. A proto nechápu, že v NATO, kde by měli být nějací stratégové, nějací vizionáři, kdy každý druhý tam má Harvard nebo Oxford, nevěděli už dávno, že se Rusko bude chtít zvednout. Vždyť je to úplně logické, nabíledni!

Anketa

Zaslouží si ředitel BIS Michal Koudelka státní vyznamenání?

2%
95%
hlasovalo: 41733 lidí

Jak si měli ti stratégové ještě před útokem Ruska na Ukrajinu počínat?

Měli už dávno posílit Evropu. Měli ji spojit, aby byla opravdu silná, když přijde průšvih. Už dávno měli být severní Vikingové součástí NATO. Už dávno měli řešit, jak to udělají s Moldavskem, jestli ho třeba nepřičlení k Rumunsku jako nějaký autonomní stát. Už dávno tady všude měly být ochranné štíty proti raketám, a ne něco takového honit na poslední chvíli. Propánakrále, tady je určitá světová šachovnice. Rusové, jak víme, jsou vynikající šachisté, málo platné. Američani, no dobře, měli Bobbyho Fischera, ale Rusové vždy měli dobré šachisty a vždy měli dobrou zahraniční politiku. A my jsme pořád dva tři tahy pozadu! Ano, Amíky obdivuji za to, co udělali za druhé světové války, třeba v Tichomoří a podobně, všechna čest. Mohli se na Evropu úplně vykašlat, do Ameriky by Hitler sotva došel, ale oni do toho šli. Ale za posledních padesát let se chovají jako děti. Jako slon v porcelánu. Libyi si dovolili bombardovat, protože to bylo jednoduché. A nesmyslné. Balkánská válka, v té také protivník nic moc. A Kuvajt, nemlich to samý. A ty jejich vývozy demokracie do klanové či kmenové společnosti je historická hloupost a dost pitomá zástěrka, jak se někam dostat. Ti stratégové s Harvardy měli tušit, že tady je někdo silný v pozadí. To samé Evropská unie, všechno je to na baterky. Funguje to, jen když je klid. Stydím se za ně, za EU a NATO, jak chytře lavírují a vykrucují se a vůbec bych se nedivil, kdyby, nedejbože, Rusko vpadlo do Pobaltí, že by se z toho, aby nemuseli zasáhnout, zase vykroutili: Vždyť je tam přece třetina Rusů, a tak jim dejme tu možnost se zase spojit se s máťuškou Rusí.

Dobrá, NATO je vojenský pakt. Ale jak mohla pomoci předejít válce na Ukrajině Evropská unie?

Jde o to, že Teutoni se paktují s těmi východními Vikingy, ostatně Rusové mají původ u východních Vikingů. Počínaje Willy Brandtem, který dělal prosovětskou Ostpolitiku. Po něm to převzal Gerhard Schröder a dohnal to k dokonalosti. Stal se šéfem dozorčí rady ruského státního energetického gigantu Rosněfť. Nikomu z Evropské unie to nevadilo? V té samé dozorčí radě je i bývalá rakouská ministryně zahraničí Kneisslová a možná na obdobných postech desítky dalších, o kterých ani nevíme. Co to je? To je národní zrada. To je podraz. Na jedné straně honíme střety zájmů a nějaké miliony a tohle není politický střet zájmů, kdy jde v součtu o miliardy? To je vlastizrada. Tamhle se bojuje a Schröder se usmívá. Peníze způsobují, že jsou lidé horší než zvěř. Takhle by se zvěř ale ani nechovala. Ti Teutoni se historicky paktují s Ruskem. Je to snaha to mít dobré na obě strany. Sichr je sichr. Úsměvy, paní Angela, hrála to na jednu stranu a s Putinem taky. Mít se někdo dobře, to je nějaká Evropská unie?

Ale Gerhard Schröder v době, kdy se stal šéfem dozorčí rady Rosněftu a předsedou výboru akcionářů ropovodu Nord Stream, už nebyl v politice. Neměl už volné ruce k tomu, aby šel tam, kde to pro něj bude po všech stránkách nejvýhodnější?

Ale odchod z politiky neznamená, že odhodím svoje dějiny a jdu na druhou stranu řeky. To je, jako kdybych hrál celý život za Slavii, ale na vejminek bych šel do Sparty, ale ještě daleko horší. Nebo dovedete si představit třeba Pláničku, že by na důchod dělal šéfa představenstva Sparty? To je zrada vlastní duše, zrada svých názorů. Protože je zaplacený. A jsme zase u těch prachů, díky nimž si mohou Rusové koupit, jak se zdá, kohokoli. Prostě si ho koupili. A všichni byli v pohodě. A Angele Merkelové to také nevadilo, nezavolala mu a neřekla: „Hele, nechceš se na to vykašlat? Děláš špatnou reklamu Evropské unii.“ Ne, byla ráda, že tam Schröder je. To je to spojení. I když byli ze zdánlivě konkurenčních stran, tak Teutoni se vždycky nějak dohodli.

Když v Německu čelí kritice Gerhard Schröder, měla by se tedy týkat i dlouholeté kancléřky?

Merkelová za to může jakbysmet. Ta by měla zalézt do poslední díry za to, co všechno způsobila. Na jedné straně otevírá dveře musulmanům, kteří žádají samé podpory, když utíkají z války, místo aby se do ní vrátili a bojovali. Vždyť Ukrajinci se vracejí, nebo ve své zemi zůstávají. Jsou patrioti. A utíkají jen ženy a děti. Naopak u těch musulmanů utíkají chlapi. Silní kluci, ti by měli bojovat. Místo toho tu žadoní o podpory. Takže Merkelová na jedné straně dopustila tohle a na druhé se pořád paktovala s Rusy. A to jsou výsledky. Rusko se samozřejmě chce zvednout, nechce být odstrkované. My je odstrkujeme a oni jsou samozřejmě naštvaní, a tak si řekli, že vypustí balonek. Vypustili Krym, pohoda, nikdo nic neudělal. Evropská unie nic, NATO nic, pohodička, tak vypustili další balonek. A i když je to zpackaný balonek, tak je to balonek. A co jsme udělali my? Všichni zalezli. Němci jenom přešlapují a žvástají, samé diskuse a debaty. Na Ukrajině umírají lidé a tady jsou jenom žvásty a jenom chamberlainské žvásty. Bojí se o své bohatství, o pohodlí svých voličů, protože mají v merku další volby.

To ale neplatí pro země jako Polsko nebo Česko, které místo slov nabízejí konkrétní pomoc. Jde nám o víc než třeba Německu?

Zcela logicky východní části té tzv. západní Evropy, jako jsme my a naši sousedé, mají své zkušenosti. A ty zkušenosti v nás vybudily zájem pomáhat, ať už humanitárně nebo zbraněmi. Na tomto místě si dovolím jeden šťouchanec. Před mnoha lety jsme zlikvidovali svůj zbrojní průmysl, Ružomberok a podobně, tanky, a tak dále. Po roce 1989 jsme vše viděli sluncem zalité, i ty naše obzory. A tak jsme leccos, i strategického, obětovali na oltář jiným obchodníkům a byznysmenům, kteří na slunce zalité obzory nevěří, jen na své kšefty. To jen tak na okraj. Vnímáme tu válku jinak než Západ, protože Západ toho pohodlí a zpohodlnělého života má za sebou mnohem víc a nechce se ho vzdát. Politici nekonají s perspektivou, nemají do budoucna připravené dvě tři tajné varianty, ale jednají ad hoc podle toho, co jim přinese volební hlasy. Nechtějí poškodit blahobyt, protože by už nebyli zvoleni na další období. To je lesk a bída demokracie. Chtěl bych spíš říct lesk a bída kurtizán.

Obrovská vlna solidarity českých občanů a nezměrná ochota pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny vás tedy nepřekvapily?

Ne, nepřekvapily! Avšak ještě k těm musulmanům. Z těch jsme nepřijali ani jednoho. Správně, i když i mezi nimi se najde třeba půl procenta těch, kteří se začlení a makají a platí daně jako my ostatní. Jako jsme makali my v roce 1968 v Anglii, když nám Home office přednostně udělil pracovní povolení, a my byli šťastní a ani nás nenapadlo žádat podpory. Ti ostatní lenoši hlavně šířící šáriu patří do své země a ke své kultuře. To je zase ta úředníky a politiky proklamovaná globalizace a proklamovaná multikultura. Je z toho jen zmatek a vzniká tu Babylonská věž. Jde o výplody politiků a hlavně úředníků, kteří se dostali k lizu a teď vymýšlejí globalizaci, aby něco vymysleli. To je to samé, jako kdyby chtěli, aby lední medvěd žil v poušti v Africe a slon chodil po severním pólu. Platí přírodní zákony, a ty určují existenci této planety. A ne naše lidské zákony, kdy si vymyslíme jakoukoli hovadinu, uzákoníme ji a potom tím chceme řídit svět. Jenže my jsme Slované a samozřejmě máme vztah ke slovanství, i když se to zdá vyčpělé, národovské, ale máme to v krvi. A když je jeden z těchto národů ohrožen, tak zcela přirozeně, protože jsme si blízcí kulturně i po duchovní stránce, se u nás zvedla taková vlna solidarity. Nehledě na to, že je v nás ještě čerstvá zkušenost z roku 1968, a bereme to i tak, že se jim snažíme pomoci, aby pobili ty, kteří nás tenkrát okupovali a my nebojovali jako oni. To jsou strašně důležité pocity, které hrají velkou roli.

Měl jste příležitost poznat některé z těch, co k nám z Ukrajiny museli utéci?

Ve svých letech jsem dokonce chtěl sednout do auta a jet do Přemyšle. Jenže doma mi řekli, starý bláznivý dědku, seď doma. Tak jsem alespoň koupil hromadu čokolád a šel jsem do té fronty u Kongresového paláce. A setkal jsem se právě s jinou kulturou než u těch musulmanů. Já mám musulmany také rád, v Íránu jsem mezi nimi žil, tak to chápu, že se doma chovají tak, v čem vyrostli, nic proti tomu. Ať si tam mají šáriu a usekávají zlodějům paže. Ale já jsem stál vedle té fronty s čokoládami a oplatkami u těch dětí, a ony se na mě vůbec nevrhaly, nervaly mi to z rukou. Způsobně, vychovaně tam stály, unavené z cesty, málo jedly i pily, a já jim tam rozdával sladkosti a doslova jsem jim je musel vnucovat. Úplně vidím ten jiný přístup, což je právě ta kultura, která se dá těžko zamontovat do nějakých evropsko-unijních předpisů. Proto k nim máme blíž, a proto se k nim takto chováme. Jiná věc je, jak dlouho to vydrží. To je vždycky tak, ale to je přirozené. S tím musíme počítat, že mezi nimi také přijdou nějací hajzlové, také nějací lumpové, kteří to všechno podělají.

Narážíte na to, že se může společenská nálada vůči uprchlíkům postupem času otočit?

Právě, pak budeme vykřikovat, že se staráme o cizí, a ne o naše. Musí se počítat i s tím, že se u stále zvyšujícího procenta našich spoluobčanů začne projevovat nespokojenost s tím, že uprchlíkům tolik pomáháme. Ale tyhle věci se nedají naprogramovat. Je to na každém člověku. S tím musejí počítat i Ukrajinci. Proto se mi od nich líbí, že říkají, jakmile budou moci, že se chtějí vrátit. Nechtějí se tu usadit, nechtějí tu mít nějaké ekonomické výhody, i když u nás je životní úroveň zřejmě vyšší než na Ukrajině. Oceňuji u nich to, že mají rádi svoje město, svoji zemi a chtějí se do ní vrátit. To je důležité. U musulmanů to takhle není, nechovají se jako vlastenci! Ti nás vlastně chtějí kulturně okupovat. Mají to v genech, když tenkrát nevyhráli u Vídně, tak to zkoušejí teď. Rozmnožují se tu a chtějí nás okupovat. Mají úplně jiný vztah ke své vlastní, ale i k cizí zemi.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Nemohou vstřícnost vůči uprchlíkům narušit i politici zakrýváním skutečnosti a lakováním věcí na růžovo? Proč nepřiznají, že se pomáhá uprchlíkům z peněz daňových poplatníků a že o to méně vyjde na místní, ale jako ministr pro místní rozvoj a pirátský předseda Ivan Bartoš nás balamutí, že pomoc Ukrajincům není na úkor našich lidí?

Je to politikářské pletichaření. Je to opentlování, jak jsem o tom v souvislosti s politiky už mluvil.

Z podobného soudku je iniciativa úřadu vlády „Braňme Ukrajinu, braňme Česko“, která míří proti dezinformacím v souvislosti s válkou na Ukrajině. Na webové stránce doporučuje lidem nahlašovat dezinformace na dané sociální síti, trestné činy Policii ČR. Jsou tyto výzvy k udavačství dobrým nápadem, jak zaktivizovat veřejnost?

To je samozřejmě špatně. Někdo si to vymyslel, aby se nějakým způsobem profiloval. To je úplná hovadina. Musíme počítat s tím, že vždy existovaly lži a pravdy. To je základ rovnováhy na světě. Zlo a dobro, lež a pravda, to tu vždy bylo, s tím se musí každý popasovat. Lži se nedají zlikvidovat nějakým prohlášením nebo zákonem, bohužel, tak to je. Taková je lidská společnost, která je nedokonalá, protože my jsme nedokonalí. Pouze zvířata jsou dokonalá. Myslíme si, že jsme pánové všeho tvorstva, a ten, co tuhle akci vymyslel, chce, aby se udávaly lži. Nesmysl.

Den, dva, po útoku Ruska došlo u nás z požehnání Fialovy vlády k vypnutí webů, které údajně šířily dezinformace. Teď zase ministr spravedlnosti Pavel Blažek ohlásil přípravu právní normy, která pro příště už umožní vypnutí „lživých“ serverů podle zákona. Je třeba tímto způsobem trestat ty, kteří vybočují z oficiálně přijatelných postojů?

Také mi chodí spousta článků z různých stran, které si přečtu a mažu. Je to na každém z nás, jací jsme, čemu věříme a čemu nevěříme. Jen je tu nebezpečí svodu, který staví hlavně na ekonomice, na tom, že se lidé nechají koupit, a potom dojde ke vzpourám na základě lži. Ale tohle musíme risknout. Nemůžeme se tím, že vydáme nějaký zákon a budeme stíhat nějaké dezinformační projevy, posunout úplně někam jinam.

K cenzuře?

Samozřejmě, k cenzuře. To jsou zkoušky, jak jsem říkal, jimiž lidstvo prochází. Vždy tu zkoušky byly. A buď dopadneme dobře, nebo dopadneme špatně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu

13:58 Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu

V druhé hodině nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali hejtman Ústeckého kraje…