Zásadní problém a vážný přestupek. Karel Hvížďala se zhrozil nad tím, co pronesla v ČT Jermanová

15.02.2016 20:56

ROZHOVOR Miloš Zeman prý pochopil, že v mediálním věku je takzvaná ekonomie pozornosti důležitější než obsah sdělení, tvrdí o českém prezidentovi novinář, dramatik a spisovatel Karel Hvížďala. Podle něj jsou ale v politice důležitější a nepostradatelnější jiné osoby, které se nemusí přetvařovat, lhát a ani krást...

Zásadní problém a vážný přestupek. Karel Hvížďala se zhrozil nad tím, co pronesla v ČT Jermanová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

Prezident Miloš Zeman je v poslední době hojně sledován, veřejnost se co chvíli pozastavuje nad jeho výroky – nedávno to byl onen známý kalašnikov, o pár dní později zase byl kritizován za to, že „vyzradil“ do médií částku výkupného, které bylo zaplaceno za děvčata Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou. V nedělním Pressklubu na Frekvenci 1 Zeman na otázku posluchače, zda je prezident Ruska Vladimir Putin gentleman, řekl: „Pokud vím, pan prezident Putin se slušně obléká, je uhlazený a hovoří slušně.“ Jak hodnotíte Zemanova vyjádření? Proč podle vás Miloš Zeman tak lidi dráždí?

Protože pochopil, že v mediálním věku je takzvaná ekonomie pozornosti důležitější než obsah sdělení.

Nedávno jste v komentáři pro ČRo Plus ke kauze pěti unesených Čechů a Alího Fajáda poznamenal, že je to zároveň happy end i katastrofa. „Za zmíněná selhání ale nejsou zodpovědné jen tajné služby, ale i naše vlády, které již dlouho neslyšely na stížnosti odborníků z řad tajných služeb, že v naší zemi chybí propracovaná a účinná kontrola a koordinace těchto služeb,“ řekl jste. Jenže ten příběh s Fajádem měl další pokračování; někteří politici třeba žádali odstoupení ministra obrany Martina Stropnického, další zase požadovali ke kauze mimořádnou schůzi poslanců. Jednání o tom se pak vedlo ve Sněmovně v uzavřeném režimu. Jakou příchuť má tato kauza?

To, co zmiňujete, jen potvrzuje to, co jsem napsal v komentáři: hledá se viník, který způsobil, že naše tajné služby nejsou řádně kontrolované a nespolupracují spolu. Může za to ale i fakt, že tyto služby – jak ukázala kauza paní Nagyové a vojenské rozvědky – využívají i politici a politické strany a kvůli tomu se jedna služba bojí druhé, aby nedošlo k vyzrazení jejich činnosti.

Sledoval jste ve Sněmovně bitvu o elektronickou evidenci tržeb (EET)? Opoziční strany se kvůli tomu chtějí obrátit na Ústavní soud a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek hovořil o „ucpání huby“ jeho kolegům... Co si vy osobně myslíte o Andreji Babišovi? Je to podle vás schopný politik, schopný ministr financí už s ohledem na to, že se mu i přes odpor opozice podařilo EET Sněmovnou protlačit?

Na kauze EET je nejnebezpečnější způsob, jakým byla v parlamentu schválena. V okamžiku, kdy místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO 2011 řekne v televizi, že byl porušen jednací řád a nevidí v tom zásadní problém, protože údajně přežil svou dobu, je to vážný přestupek a poukazuje na nedostatečnou sebereflexi: pokud se něco přežije, je třeba nejprve změnit jednací řád, který je zákonem, a teprve potom hlasovat. Nelze v demokratickém státě se chovat opačně a porušovat zákony. A pokud to dělají poslanci, nemohou chtít od občanů, aby dodržovali zákony.

Jak hodnotíte osobnost Miroslava Kalouska? Domníváte se, že TOP 09 pod jeho vedením zvýší své preference a stane se jednou z nejsilnějších pravicových stran? Někteří komentátoři totiž tvrdí, že TOP 09 již zvoní umíráček. To se ostatně již delší dobu také tvrdí i o ODS...

Miroslav Kalousek je jistě jeden z nejbystřejších a nejinteligentnějších českých politiků, bohužel nad jeho minulostí je tolik černých stínů, kterých se každý člověk zbavuje velmi těžko. To by mohl učinit snad jedině soud, a k němu se jeho kauzy nikdy nedostaly.

V čem je podle vás Miroslav Kalousek jiný nežli Karel Schwarzenberg? Osobu knížete jste ostatně popisoval ve svých knihách – jaký je dopad osoby Karla Schwarzenberga na dnešní politickou scénu a jaký naopak u Miroslava Kalouska? Který z nich, jakou brázdu za sebou ponechá příštím generacím?

Karel Schwarzenberg vyšel z úplně zásadně jiného prostředí: je to muž, který myslí v širším kontextu, zná historii, protože v ní na hradech a zámcích vyrostl a nemusel se nikdy kvůli své kariéře dopouštět nějakých prohřešků, protože se už jako kníže narodil. Takoví lidé jsou v politice důležití: nemusí se přetvařovat, lhát ani krást a ve světě mají automaticky velký respekt.

Zlobí vás, jakým směrem a kam se Evropa dostává pod tíhou uprchlické krize?

Nezlobí, ale moc dobře vím, že je to pro Evropu po sedmdesáti letech velká zkouška, před kterou se nelze schovat do žádné pevnosti. Staré časy se nikdy nevrátí, budeme se muset naučit žít s větší mírou rizika, které vždy patřilo k závazně žitému životu. Něco budeme muset obětovat a teď jde o to co: jestli obětujeme bezpečnost i před eventuálními teroristy před úctou k životu jednoho každého člověka, budeme jiná civilizace a těžko si nás někdo bude vážit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomio Okamura spustil kanonádu: Hamáček odstoupit. Novináři Kundra a Kroupa nedůvěryhodní. A ČT? Smlouvy odtajnit, platy redaktorů zveřejnit

13:38 Tomio Okamura spustil kanonádu: Hamáček odstoupit. Novináři Kundra a Kroupa nedůvěryhodní. A ČT? Smlouvy odtajnit, platy redaktorů zveřejnit

Kauza Vrbětice, nákup předraženého zdravotnického materiálu, zneužívání ministerstva vnitra k politi…