Zastihli jsme Andreje Babiše v upřímné a ne zrovna veselé náladě. Předáváme v plné šíři

10.03.2016 14:03

„Superkampaň. To, co se děje, je neuvěřitelné,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz vicepremiér Andrej Babiš (ANO 2011) na aktuální kauzu Čapí hnízdo. Zároveň vysvětlil, jak je to se spory v koalici i s jeho údajnou pozicí „proti všem“. „Byl jsem vždycky v izolaci. Jsem chyba systému a samozřejmě vadím tady plno lidem,“ uvedl vicepremiér. Objasnil také, proč chtěl posunout termín parlamentních voleb: „Jen jsem konstatoval z praktického hlediska, že je lepší, když si vláda, která je zvolená, udělá rozpočet sama. Uvažoval jsem selským rozumem.“

Zastihli jsme Andreje Babiše v upřímné a ne zrovna veselé náladě. Předáváme v plné šíři
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš
reklama

Anketa

Vadí vám, že americký velvyslanec Andrew Schapiro vyjádřil solidaritu muslimské komunitě u nás?

98%
1%
hlasovalo: 16151 lidí

ČSSD s ANO si během uplynulých týdnů vyměnily několik úderů. Ať už jde o zahájení volební kampaně ČSSD jasným útokem na vicepremiéra, nebo náhlý zájem o zákon o střetu zájmů. Babiš naopak mimo jiné už koncem února obvinil zbytek koalice z „neuvěřitelných podrazů“ a také připomněl, že nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch uzavřel lidovec Milan Šimonovský v době, kdy byl ministrem financí Sobotka. Oba čelní politici se neshodli ani v otázce migrační krize. I když se zdálo, že vicepremiér naznačoval, že nemá daleko od odchodu z vlády, zřejmě nic nebude tak horké.

Volby už v červnu 2017? Babiš: Zvolená vláda by mohla sestavit rozpočet

Když přišel Andrej Babiš s nápadem dřívějšího termínu voleb, komentátoři začali spekulovat o tom, že si není jistý v kramflecích. Tedy, že jeho zářivá popularita může s přibývajícími měsíci pohasínat. Podle Babiše je to jinak: „My nemáme žádný spor v koalici. Byla to jen úvaha, kdy jsem konstatoval, že šestkrát byly volby v květnu a v červnu a jednou byly jen předčasné v říjnu. V říjnu byly volby a na rok 2014 jsme měli rozpočet, který dělala Rusnokova vláda,“ popsal Babiš pro ParlamentníListy.cz. „Jen jsem konstatoval z praktického hlediska, že je lepší, když si vláda, která je zvolená, udělá rozpočet sama,“ vysvětlil s tím, že stejně předpokládá, že tento návrh neprojde, protože údajně funkční období musí doběhnout do konce. „Jen jsem uvažoval selským rozumem,“ dodal.

Anketa

Vadí vám případ možného dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo?

56%
44%
hlasovalo: 6373 lidí

Babiš: Je to superkampaň. Nikdy jsem nebyl majitel Čapího hnízda.

Aktuální kauzu Čapí hnízdo onačil vicepremiér za „superkampaň.“ „Jeli tři roky StB, pak jeli Agrotec, pak konflikt zájmů, teď jedou Čapí hnízdo. Dostávám se do izolace, protože jsem byl vždycky v izolaci. Jsem chyba systému a samozřejmě vadím tady plno lidem. To, co se teď děje, je neuvěřitelné, protože to vyšetřuje Brusel, policie, je to živý spis, do toho novináři,“ uvedl Babiš. Pak upozornil: "Žádná moje firma při podání žádosti nebyla vlastníkem. Je to kauza stará osm let, takže je to všechno kampaň.“

Později také upřesnil, že v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo. Důkazem toho je, že Čapí hnízdo od roku 2008 do roku 2013 nefigurovalo v konsolidované účetní závěrce Agrofertu ověřené renomovaným auditorem. Jedna z Babišových firem se stala majitelem až v roce 2014.

Neoprávněné čerpání dotací? Nesmysl. Jen snaha médií udělat skandál

Například server Neovlivní.cz dnes informoval o dvou auditech, které měly údajně zjistit neoprávněné čerpání evropských dotací na budování konferenčního centra Čapí hnízdo. Vše mělo spočívat v tom, že společnost dostala peníze dříve, než uhradila faktury na stavební práce. Agrofert tyto informace odmítl: „Některá média dnes uvedla nepravdivou zprávu, že společnost Agrofert, a.s., měla platit pokutu ve výši 6 mil. Kč za pochybení v čerpání dotací společností Farma Čapí hnízdo, a.s.,“ říká jejich tisková zpráva. Agrofert prý neměl s farmou nic společného a jedná se o zavádějící interpretaci, která má jediný účel, a to přilákat čtenáře. Společnost připouští, že ví o jediném auditu, kdy došlo k administrativní chybě, kterou ovšem ROP z 99 % prominul a tato situace realizaci projektu nijak neovlivnila. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme zaraženi tak hluboko v americké prd*li, že ani nožky nečouhají. Ivan Vyskočil zchladil senátní „ratlíky“

7:39 Jsme zaraženi tak hluboko v americké prd*li, že ani nožky nečouhají. Ivan Vyskočil zchladil senátní „ratlíky“

„Podcast, cool, free, šopovat…? Kam se ztratila čeština?“ chytá se za hlavu Ivan Vyskočil a rázně ří…