Zdechovský nastavuje zrcadlo: Přístup naivních liberálů k migraci nefunguje. Mafie nesmí diktovat

03.02.2023 10:54 | Rozhovor

„Státy Schengenu nehlídají vnější hranice. Kašlou na to!“ Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) připravuje zásadní summit, kde bude požadovat zátarasy na hranicích. „Všichni kritizovali ploty. Ale bez těch plotů nejsme schopní zabránit nelegální migraci. Chci, aby si státy diktovaly, kdo bude na jejich území. Nechci, aby nám mafie diktovala, kdo bude uprchlík a kdo nebude. To je obrovský rozdíl mezi námi a levicovými socialisty,“ říká Zdechovský v době, kdy nelegální migrace dosahuje daleko horších čísel než v krizových letech 2015 a 2016.

Zdechovský nastavuje zrcadlo: Přístup naivních liberálů k migraci nefunguje. Mafie nesmí diktovat
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30151 lidí

Na sociální síti jste psal o přípravě na zvláštní summit o migraci, který má odblokovat zásadní reformu. Evropa jde totiž do další migrační krize, která je daleko horší než v roce 2015 nebo 2016. Jak je to možné? 

Je to možné hlavně kvůli tomu, že pět let nebyla migrace žádné téma. Teď se ukazuje, že zase proudí do Evropy množství lidí, a s tím je potřeba pracovat. Není možné, abychom nechali stovky tisíc lidí chodit přes Evropu, aby si vybírali zemi, kde zakotví jako v supermarketu. Řada státu je v Schengenu a nehlídají vnější hranice. Prostě na to kašlou a dělají, že migranty nevidí. Proto jsme jako Česká republika zavedli kontroly na hranicích a proto jsme tam poslali aktivní zálohy.

Jen v loňském roce přišlo do Evropy nejméně 330 000 nelegálních migrantů, což je o 60 % více než v roce 2021. V tom nejsou započítáni uprchlíci z Ukrajiny, že? Já jen aby to někdo nespojoval…

Ne ne, to jsou nelegální migranti. Uprchlíci z Ukrajiny jsou uprchlíci. Z Ukrajiny přišlo do Evropy kolem 4,5 milionu uprchlíků z Ukrajiny.

Bavíme se tedy pouze o nelegálních migrantech. Německo a Francie Itálii slíbily, že v rámci mechanismu dobrovolné solidarity přijmou více než 7 000 migrantů. A prý to nesplnily. Je to pravda? 

Ano, ty státy to nesplnily, ale je otázka, jestli to lze nějakým způsobem vymáhat. Jde spíš o to, že Německo má velmi promigrační politiku, na druhou stranu německý trh práce opakovaně ukazuje, že potřebuje stovky tisíc vzdělaných uprchlíků. I němečtí politici upozorňují na to, že takto se na trh práce nedostávají žádní vzdělaní a specializovaní lidé.

V podstatě pomáháte zvyšovat počty klientů pro různé kriminální skupiny. Je potřeba začít problém řešit komplexně. Je potřeba na summitu přestat říkat nesmysly, řešit kvóty, ale hlavně se zaměřit na to, jakým způsobem ucpat vnější hranici. Ti lidé se k nám nesmějí dostávat. To je alfa a omega.

Jak zatarasit nebo, chcete-li, „ucpat“ vnější hranice?

Jde především o to, že by státy, které mají hranici se třetími zeměmi, měly zvýšit kontrolu. Pokud ji nejsou schopné z nějakého důvodu provádět, mají požádat o pomoc. A měly by se tam soustředit kapacity Frontexu. Nebo, a vím, že je to nepopulární, vytvořit fyzické zábrany, aby lidi nemohli pronikat do Evropské unie. Všichni kritizovali ploty. Ale bez těch plotů nejsme schopní zabránit nelegální migraci. Chci, aby si státy diktovaly, kdo bude na jejich území. Nechci, aby nám mafie diktovala, kdo bude uprchlík a kdo nebude. To je obrovský rozdíl mezi námi a levicovými socialisty.

Z událostí posledních let vlastně můžeme zmínit Pakt OSN o bezpečné a řízené migraci, ze kterého mimo jiné vyplývá, že každý obyvatel třetího světa má právo být vpuštěn na území jakékoli evropské země a žít tam tak dlouho, dokud bude mít chuť. ČR se k paktu nepřipojila, ale její představitelé podepsali související Pakt OSN o uprchlictví, z něhož fakticky vyplývá totéž. Připomeňme postoje soudů, stačí zmínit rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle něj nemá Maďarsko právo bránit migrantům ve vstupu na území. Co s tím?

Je potřeba rozlišovat mezi deklarativními texty a závaznými. Můžete se připojit k čemukoli, ale pokud je text pouze deklarativní, nemusíte splnit závazky, které z textu plynou. Znovu. Opravdu sem nemusíme pustit vůbec nikoho. Státy by měly začít systematicky přemýšlet o tom, jakým způsobem budou rychleji prověřovat. Každému, kdo přišel nelegálním způsobem, bychom měli dát stopku minimálně na deset let, jeho otisky zavést do databází. A ten člověk by se sem deset let nepodíval, a pokud ano, patří do vězení, protože porušuje zákon.

Myslíte si, že na summitu 9. a 10. února najdete politickou podporu?

Určitě. Je potřeba ukazovat socialistům, Zeleným a všem naivním liberálům z levicového spektra, že tento jejich přístup, který aplikují řadu let, nefunguje a je nutné ho změnit, jinak je převálcují strany, které mají pragmatický přístup k migraci. Když vidím, jak padají různé levicové strany v západní Evropě, jak mizí z vlád.

Je velký předpoklad, že i v Německu po příštích volbách nebudou vládnout Zelení a socialisti a i v ostatních zemích budou na ústupu. Vystřídají je vlády, které budou buď konzervativní, nebo konzervativně pravicové, jak vidíme ve Švédsku nebo České republice a Polsku. Podívejte se na preference socialistické strany ve Španělsku.

Je potřeba nastavovat socialistům zrcadlo, protože o co se snaží, navyšovat počet obyvatel prostřednictvím migrantů, ale neříct to B, čili jak začlenit lidi do života? To je nesmyslné a vrátí se nám to jako bumerang. Obrovským způsobem.

Kdo se vlastně zúčastní summitu? Koná se pouze v rámci EU?

Jo. To jsou ministři vnitra, předsedové vlád, kteří rozhodnou o dalším postupu. Ale je opravdu potřeba tlačit a pojmenovat, že Bulharsko, Řecko, Španělsko, Itálie mají problém. Francie dlouhodobě není ochotná ani schopná vyhošťovat lidi, kteří jsou spojení s kriminální činností. Jednoho radikálního imáma vyhošťovali do Maroka několik let. Vyhostili ho, až když utekl do Belgie. Je nutné s tím jednoznačně razantně něco dělat.

Hlavní událost posledních dnů v Česku. Máme nového prezidenta. Co na něj říkáte?

Já jsem pana prezidenta dlouhodobě podporoval. Rozhodl jsem se už před několika měsíci. I jeho první kroky a jeho způsob vyjadřování a komunikace ukazují, že jsem se rozhodl správně. Bude velmi státotvorný diplomat a bude kvalitní, i co se týká morální integrity. Já jsem velmi spokojen.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haag a zatykač na Putina. Je v tom záměr. Jaký? Konečná má jasno

17:17 Haag a zatykač na Putina. Je v tom záměr. Jaký? Konečná má jasno

„Vláda vidí, že jí prezident nebude v ničem překážet a bude si hledat další způsoby, jak zalepit dír…