Zeman je žlučovitý stařec, po nás potopa. Babišovi se ta firma jménem stát nějak rozpadá. Historik Lang volá po aspoň trochu statečném státním zástupci, který by s tím něco udělal

26.12.2018 11:58

CO NÁM DAL ROK 2018 Mstivý, žlučovitý stařec. To je Miloš Zeman, obklopující se poradci, jejichž hlavní a vlastně jediné krédo je „po nás potopa“. Babiš poznává, že stát opravdu nejde řídit jako firmu a nějak se mu to rozpadá. Ódéeska si polepšila, topka naopak, neb zvolila kariéristu. A Piráti? Agresivní levice s čírem na hlavě i v hlavě. Tak hodnotí uplynulý rok regionální historik Martin Lang z Rokycanska. Za problémy se zahraničními pracovníky z montoven viní minulé vlády. A zvedá varovný prst ohledně nové technologické revoluce, která může být dobrodiním, ale i peklem…

Zeman je žlučovitý stařec, po nás potopa. Babišovi se ta firma jménem stát nějak rozpadá. Historik Lang volá po aspoň trochu statečném státním zástupci, který by s tím něco udělal
Foto: muzeumstrasice.eu
Popisek: Martin Lang při křtu výstavy Kámen svému městu na zámku Ctěnice
reklama

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18936 lidí

Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc „přikládala pod kotel“?

Nepřísluší mi hodnotit, zda voliči rozhodli moudře. Prostě rozhodli. Dnešní optikou vzato, těžko by se našel někdo, kdo svou funkci zneužívá tak bezostyšně jako Miloš Zeman. Podpora Zemana venkovem a Drahoše intelektuály je klišé. Nesmyslné. Zrovna jako konstatování, že venkov nemá rád město a naopak. To mám empiricky ověřené. Tenhle pohled na antagonismus venkova s městem podporovali komunisté před listopadem. Někdy dokonce až silným psycho nátlakem.

Rozdíl v životní úrovni venkova, rozdíl ve vzdělání, rozdíl v kulturním vyžití, to všechno již před léty zmizelo. Už tu nefunguje útěk z vesnice do města. Ono to jde i přesně naopak. Nu, a k tomu přikládání pod kotel? Srovnejte si, kde všude měl Zeman zaplacenou kampaň, kam Drahoš vůbec nedosáhl. Nemaje podporu u mediálního impéria.

Andrej Babiš získal důvěru Sněmovny, ale důvěru většiny národa nemá. Stojí za to, aby Česku vládl dál? Protestovaly proti němu různé skupiny lidí. Ubližují mu kauzy jeho minulosti, jeho rozdávačný a štědrý politický program, jeho vystupování, či je to něco jiného? Co Babiš dělá špatně?

Proti Andreji Babišovi se obrací všechno. Konečně mu dochází, že stát není firma, natož pak ta jeho. Je nervózní, ztrácí kontrolu. Vyplouvají na povrch až nechutné kauzy. Já se ptám, kdepak je dneska nějaký statečný či aspoň „statečný“ státní zástupce? Kdepak je policejní komando, co se kdysi tak nadšeně vrhlo do sídla vlády? Aby z toho nakonec vypadlo jen šmírování premiérovy manželky a nákup pár hodně drahých šmuků a kabelek? Babiš je oligarcha. Všechno vytváří jen silou peněz. Peněz, které jdou v současnosti z našich kapes. Protože kdopak zachází s našimi daněmi a pak jejich pomocí tvoří státní rozpočet?

I v minulých dnech jsme řešili téma Miloš Zeman. Koncem roku znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad „kauzy Skripal“ s tím, že Novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Pak nazve BIS čučkaři. A útoky na novináře netřeba připomínat... Je Miloš Zeman vlastizrádce? Může si náš prezident dovolit chovat se v rozporu se spojeneckými svazky?

Nenazval bych ho vlastizrádcem. Jenom mstivým starcem, kterému žluč přetéká přes rty. Čehož zjevně využívají jeho poradci a další lidé sepjatí s jeho kariérou. Má poslední volební období, tak jede podle hesla „po nás potopa“. Ne, že by byl první. Vzpomeňte třeba na závěrečnou širokou amnestii udělenou Václavem Klausem. Ovšem Zemanovo zjevné přimknutí se k Východu může našemu obrazu v zahraničí nadělat jen medvědí službu. Ale co jiného očekávat? Kromě vládní opozice se ho každý buď bojí, anebo si myslí, že ho může využít pro své cíle. Výroky na adresu BIS i novinářů nejsou stařeckým blábolem. Jsou zkonstruované tak, aby nahrávaly nevůli vůči NATO. To je vážně nebezpečné. Stejně nebezpečné je, že je s premiérem na jedné lodi. Ti dva se prostě potřebují a jejich spolupráce se táhne už od dob, kdy se privatizoval chemický a petrolejářský průmysl.

Ve výroční zprávě BIS jsme se dočetli, že „dezinformační weby“ jsou v drtivé většině provozovány českými provozovateli, kteří upřímně věří, že je nutné vystoupit z NATO a EU, a nejsou placeni Ruskem. Dle průzkumu Medianu si ohledně zahraniční politiky 23 procent  Čechů myslí, že agresivnější jsou Američané, 26 procent soudí, že agresivnější jsou Rusové a 51 procent  tvrdí, že obě velmoci jsou agresivní stejně. Odvrací se Češi od Západu? Zklamal je Západ v tom směru, že by raději „politiku všech azimutů“, „neutralitu“ apod.? Nebo je náš národ mediálně negramotný a ovlivnitelný nepřátelskou propagandou?

Vůbec si nemyslím, že by se Češi odvraceli od Západu. To dělá jenom menšina, která je ale dnes nejhlasitější. Sám uvádíte, že těsná většina hodnotí USA a Rusko jako stejně agresivní. Ono je to dané historickou zkušeností. Lidé to cítí tak, že žádné velmoci bychom neměli věřit. Lidé nejsou mediálně negramotní. To je jenom konstrukt.

Zlevněné jízdné pro důchodce a studenty, zvýšení důchodů, obědy zdarma pro školní děti. To vše prosazuje vláda Andreje Babiše. Rozhazuje a korumpuje voliče, nebo zjednává sociální spravedlnost? Obecně řečeno, je Babišova vláda úspěšná? V předtuše blížící se hospodářské krize prý rozhazuje, neinvestuje a premiér vše překrývá nákladnou až narcisistní propagandou?

Proč vám mám odpovídat, když jste to zodpověděl sám v otázce? Jednání premiéra je nezodpovědné, pořád je to ono rozdávání koblih. S propagandou podporovanou z jeho médií. Mimochodem, jejich materiály už ani nečtu. Taková smutná legrace je skutečnost, že z tištěných novin je nyní asi nejobjektivnější bulvární Blesk.

ODS, TOP 09, Piráti, STAN či KDU-ČSL jsou v opozici vůči vládě Andreje Babiše. Bojují tak mnohdy o stejného voliče, který Babiše nemá rád a hledá stranu, která ho dokáže odstavit. Která z dotyčných partají si v tomto směru letos polepšila? Proč právě ona by měla Babiše porazit?

Jednoznačně si polepšila ODS. Chová se konečně bez nabubřelosti a patentu na rozum, ale stále jí chybí jednak širší srozumitelnost, jednak soustavnost. Předsednictví Senátu je jednoznačné politické vítězství. Jen doufám, že to někdo z jejího vedení zase pořádně nezoře. TOP 09 i STAN hrají truchlohru. TOP udělala nesmírnou chybu, že si za předsedu zvolila člověka oddaného jen své osobní kariéře a výhodám. Skoro bych řekl, že je to opožděná a zřejmě nechtěná pomsta ODS topce. STAN nejsou vlastně žádnou politickou partají, stranou postavenou na nějakém ideálu. Dodnes nechápu, jak mohou starostové tvořit politickou stranu. To je vyslovená kontradikce. Piráti jsou jasná a hodně agresivní levice. Takoví komunisté s dredy, možná i s čírem na hlavě i v hlavě. Všimněte si, jak by nás pořád chtěli nějak „vychovávat“.  Ale myslím si, že hlavními, kdo kromě ODS odčerpá hlasy ANO, jsou a budou právě oni. Vzhledem k současné téměř absolutní impotenci ČSSD. I když, abych nekřivdil: rozumné hlasy v ní zaznívají od nás, z Plzeňska.

Zahraniční pracovníci z Ukrajiny i jiných zemí dále zaplňují pracovní místa, která Češi nechtějí. Na Plzeňsku i jinde je to doprovázeno kriminálními excesy. Je dobře, že na manuální pracovní místa do ČR přicházejí dělníci z Východu? Filozoficky řečeno, byli jsme my za chudé v roce 1990, a teď jsme za „pány“ nad Ukrajinci či Rumuny nebo Moldavany, kteří k nám jezdí pracovat? A jaké je naše soužití s nimi?

To, co se nyní děje s cizí pracovní silou, není nic jiného než důsledek jednání všech předchozích vlád, které u nás podporovaly vytváření montoven a skladů. Rovněž tak i podceněním ceny lidské práce v nejužším slova smyslu. Jinak nemám pocit, že bychom se k dělníkům z Ukrajiny či z Balkánu chovali nepřátelsky, nebo se dokonce cítili nad nimi pány. Ti lidé jsou oproti nám chudí, pravda. Na chudobu se ale váže zločin, neorganizovaný i organizovaný. A zase: Kdopak má na svědomí spuštění skvělých podmínek pro pracovní agentury? Kdopak umožnil amorální systém s bydlením zahraničních dělníků? Ten ohromný byznys s chudobou, který se ale bytostně týká i našich, českých nejnižších příjmových skupin? A kdopak je ten, kdo vládne a nic s tím nedělá? Koho přitom jen zdánlivě paradoxně podporují komunisté a s nímž jsou „zastánci“ pracujících, tj. ČSSD dokonce ve vládní koalici?

Rusko dle Západu dál provokovalo: Skripal, Sýrie, Kerčský průliv. Potvrdila se letos mezinárodně sdílená teze o agresivním Rusku?

Jednoznačně ano. Kdo to nevidí, je slepý, anebo nosí svářečské brýle.

Ukrajina se chystá na prezidentské volby. Západ podporuje Porošenka, leč ten je dle průzkumů zatím v poli poražených. Když je tak mezinárodně preferovaný lídr tolik vzadu, znamená to, že Majdan byl neúspěšný? Letos od jeho začátku uběhlo pět let. Bylo dobře, že jsme se angažovali?

Moc nechápu, v čem jsme se až tak angažovali. Slovní podporou? Majdan se dá vykládat mnoha způsoby. Takže neumím odpovědět, jestli byl úspěšný. A Porošenko není Bůh.

Donald Trump byl letos několikrát nařčen z toho, že je hloupý a neschopný prezident. V čem uspěl a v čem selhal, v politice vůči NATO, Rusku, Číně, KLDR či jiným entitám?

Já snad ani nepamatuji, že by prezident USA, který pochází z řad republikánů, nebyl u nás vydáván za hloupého. Co se mu jednoznačně povedlo, je například bránění divoké imigraci i to, jak zametl pomocí celní politiky s Čínou. A rozhodně si špatně nestojí doma. To jen dnešní neomarxistické vedení EU tvrdí opak. Za neúspěch, doufám, že dočasný, pokládám dosti vstřícné chování vůči Kimově diktatuře.

Žijí si Češi nad poměry? Doporučujete jim v nadcházejícím roce spíše šetřit, nebo odpovědně investovat? Třeba do vlastního bytu, nebo si raději hledat lepší práci? Jaký rok 2019 nás podle vás čeká?

Češi si jako jednotlivci a rodiny rozhodně nad poměry nežijí. Samozřejmě, že investují. Většinou velmi rozumně, do svého bydlení a zabezpečení rodin pro budoucnost. Proto hodně spoří. Vklady v posledních dvou letech velmi narůstají. Většina lidí se chová zodpovědně. Navzdory nekoncepčním příkladům vlády, která rozhazuje úplně zbytečně. S tím, že zaplatit to musí ti, kteří něco vydělají a které o to víc musí zlobit, že se s jejich daněmi takhle zachází. Tohle, myslím, bude už snad v nedaleké budoucnosti stát Babiše křeslo. Jen až si to část jeho voličů naplno uvědomí. Druhé části to bude jednou, protože ta nemyslí, ale věří.

Jak se vlastně má naše země postavit k věcem, jako je umělá inteligence, nahrazování lidských pracovníků roboty, průmysl 4.0 ? Jde o nevyhnutelný proces, nebo o mýtus?

Tohle je opravdu vážné. Nejen pro naši zemi, ale celé lidstvo. Není to rozhodně žádný mýtus. Vcelku potichu se tu rozjíždí další revoluce, na jejímž konci může být zrovna tak ráj, jako peklo. Už začíná fungovat skutečná umělá inteligence, odzkoušené jsou dálkové interakce nervové soustavy a stroje. Mílovými skoky se žene vpřed genetika. A jako vždy, lidstvo stojí na rozcestí. Byl bych rád prorokem. Ale od toho jsou tu jiní a dneska si říkají prognostici, včetně těch špatných. Někteří to dotáhli až na nejvyšší ústavní funkci. Dřív bylo povoleno špatné proroky kamenovat. Neměli bychom se k té tradici vrátit? Abych taky řekl nějaký ten bonmot.   
 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka Kovářová bouchla do stolu: Kdo bude stíhán za nedodržování opatření vlády, tomu nabízím své služby!

20:02 Advokátka Kovářová bouchla do stolu: Kdo bude stíhán za nedodržování opatření vlády, tomu nabízím své služby!

ROZHOVOR „Vláda zjevně postrádá strategii, kterou by komunikovala, a které by se držela. Důsledkem j…