Zeman odmítá diktát ze zahraničí. EU představuje jen zájmy vedoucí kasty. Pojďme udělat vlastní unii. Tak hovoří bývalý major maďarské armády

30.08.2015 19:32

ROZHOVOR Neotřelý pohled na „novou“ Evropu, budoucnost Visegrádu a rovněž hodnocení českého prezidenta Miloše Zemana přináší rozhovor ParlamentníchListů.cz s bývalým majorem maďarské armády Vladimírem Tóthem, který se angažuje ve zdejším mírovém hnutí a rázně protestoval proti vstupu Maďarska do NATO. Bývalý major vysvětluje, proč jsou Maďaři hrdí na to, že obhajují vlastní ekonomickou a především energetickou nezávislost.

Zeman odmítá diktát ze zahraničí. EU představuje jen zájmy vedoucí kasty. Pojďme udělat vlastní unii. Tak hovoří bývalý major maďarské armády
Foto: Václav Fiala
Popisek: Major ve výslužbě Vladimír Tóth před památníkem "druhého maďarského holokaustu" v Budapešti

Co říkáte na našeho prezidenta Miloše Zemana, který je po předchozím Václavu Klausovi rovněž vůči Evropské unii takový „kverulant“?

Podle mě je Miloš Zeman jeden z nejsympatičtějších a nejosobitějších prezidentů Evropy. Zaprvé on představuje nezávislou linii, a to nejen v Čechách. Nechce, aby mu diktoval kdokoliv ze zahraničí. Prezident národa, státu, musí stát výš než politické strany, musí být nadstranický, a to on je. Situace v Evropě se zostřuje, a to i kvůli vojenskému konfliktu na Ukrajině, ale také kvůli obrovským masám utečenců, kteří sem přicházejí z jihovýchodu, a proto musíme být ve střehu. Mně se velmi líbilo samostatné řešení krize, kterou váš prezident zmiňuje. Oceňuji také to, že jel do Moskvy a zúčastnil se oslav osvobození vítězství nad hitlerovským Německem. Česká republika, respektive Československo, byla jedna z prvních, která se postavila okupaci. Byli jste v koalici proti hitlerovskému Německu, a tak je logické, že Miloš Zeman jel na oslavy do Moskvy proti nacismu.

My jsme naopak kritizovali našeho prezidenta Jánose Ádera, který tam nejel, a na oslavě osvobození 9. května tak nefiguroval zástupce Maďarska. Navíc Vladimir Putin v době své oficiální návštěvy v Budapešti mu osobně předal pozvání na oslavy osvobození do Moskvy. Neakceptovat takové pozvání je v diplomatických vztazích rovno skandálu.

Mnozí čeští novináři vytýkají Miloši Zemanovi orientaci na Východ…

Já mohu třeba uvést, že na 500 000 Maďarů bylo proti vstupu své země do NATO a aktivně protestovalo. To samé lze uvést i k Evropské unii, která podle nás nereprezentuje stejnou měrou všechny členské státy a představuje finančně-politické zájmy určité vedoucí kasty. Velmi často se řešení hledá v zákulisí a veřejnost se neinformuje. Kromě toho si myslím, že EU není schopná čelit emigrantské vlně, představuje zájmy USA, především ohledně Transatlantické smlouvy. V Maďarsku vzrůstá odpor proti těmto organizacím a občané to tlumočí své vládě.

U nás se říká, že Maďarsko má nyní nadstandardní vztahy s Ruskem i s Putinem. Například ohledně energetické samostatnosti a vybudování nové jaderné elektrárny ruskou společností ROSSATOM. Co na to říkáte?

Problémem je, že na základě Trianonské mírové smlouvy po první světové válce bylo připojeno velké území Maďarska k nově vzniklým státům. Byly to celé dvě třetiny země! Část území dostalo také Československo, východní a jižní Maďarsko obsadilo Rumunsko, které dostalo přes 130 000 kilometrů čtverečních. Přitom současná rozloha našeho státu je něco přes 93 000 kilometrů čtverečních. Další část obdržela Jugoslávie. A tam všude je dosud samozřejmě maďarské obyvatelstvo. Jestli Spojené státy podporují politiku embarga Evropské unie vůči Rusku, je jim zcela lhostejná situace Maďarů v ostatních zemích. Proto se vždy snažíme, abychom byli pokud možno soběstační. První atomovou elektrárnu jsme postavili v Pakse. To bylo zařízení s reaktory VVR 440. Zajímavé na tom je, že tato elektrárna byla mezi deseti nejbezpečnějšími jadernými elektrárnami a že to bylo jediné zařízení s ruskou technologií v tomto seznamu. Když se začaly rozhovory o rozšíření elektrárny v kooperaci s Ruskem, Evropská komise zablokovala dohodu. Přitom se naši přední vědci shodli na nejvyšší výhodnosti této nabídky. Tady bych ještě zmínil hlavního konstruktéra Istvana Olodára, který se podílel na zabezpečení atomové elektrárny v Pakse. Protože zde i přes malý únik radioaktivity nedošlo k takové havárii jako v Černobylu. A to právě proto, že bezpečnostní systém byl výsledkem práce maďarských jaderných fyziků. Řada vědců říká, že se není třeba bát atomové energie. Jen je třeba ji kontrolovat.

Nyní k situaci na Ukrajině. Maďarsko rozdalo na 150 000 pasů pro Ukrajince maďarského původu, především ze Zakarpatí. To je bezprecedentní vstřícný krok, který ale nebyl příliš medializován, že?

Anketa

Kdo je podle Vás skutečným vládcem Prahy?

hlasovalo: 1297 lidí
Na základě paktu Molotov – Ribbentrop se stala v roce 1939 východní část Polska součástí Sovětského svazu. Šest původně polských oblastí se nyní nachází na území Ukrajiny. Zakarpatí po druhé světové válce obsadilo Maďarsko, dokonce tam s Československem probíhaly určité boje. Chruščov v roce 1954, když se oslavovalo výročí spojení Ukrajiny se Sovětským svazem, daroval Ukrajině Krym – a pak ještě, o čemž se mnoho nehovoří – dvě východní doněcké oblasti, které patřily Sovětské federaci. Řeči o tom, že Putin anektoval Krym, jsou nesmyslné, protože Krym vždy patřil k Rusku. Je to podobné jako v roce 1921 se západním Maďarskem, kdy jej předali Rakousku za to, že jižní Tyroly spadly pod Itálii. Maďarští patrioti tehdy vzali zbraně a vyhnali okupanty ze západu země. Pak tu bylo národní hlasování, zda chtějí zůstat v Rakousku či se vrátit k Maďarsku. A naprostá většina chtěla patřit ke své rodné zemi. To je podobné jako na Krymu, když všelidové hlasování potvrdilo zájem a chuť místních lidí přejít zpět pod Ruskou federaci. Kromě toho jsou tu samozřejmě strategické zájmy, protože Sevastopol jakožto hlavní základna ruského černomořského námořnictva byl a je strategickým místem. A to se nelíbí USA, které si na něj prostřednictvím Ukrajiny brousily zuby.

Ukrajina má nefunkční vládu tak jako v rozpadající se Jugoslávii. Jenže všichni by chtěli nějaké „status quo“. Něco jiného je Jugoslávie, která měla historické souvislosti, a Ukrajina, jež je vlastně umělým státem. Ukrajina nebyla nikdy samostatná. To byla prostě země ruského zájmu. Kyjevská Rus nebyla žádná Ukrajina. Prostě – to, co bylo dříve polské, je třeba vrátit Polsku, další co patřilo Maďarsku, tak nám, pak Rusku, co zbývalo. Tak vidím nové rozdělení této části světa.

A co říkáte takovým soukromým batalionům, jako je třeba Azov?

Já nemám rád slovo fašista. Fašismus byl v Itálii, za Mussoliniho. V Německu byl národní socialismus. V Rumunsku byla Železná garda, v Chorvatsku Ustašovci. Na Ukrajině jsou ukrajinští šovinisté. Nacionalismus není to, co šovinismus. Když začínají říkat, že je nějaký národ nižší rasy, že oni jsou nadřazení, to je šovinismus. Na Ukrajině je tím pádem nekontrolovatelná situace, protože je tam mnoho takovýchto soukromých útvarů, protože každý z těch ukrajinských oligarchů má svoji privátní armádu.

Myslíte, že může být v blízké budoucnosti problém na ukrajinsko-maďarské hranici?

Opět odkazuji na Trianonskou smlouvu. Naše území bylo odňato, a to by bylo dobré vyrovnat. Proto já Slovensku nemohu zapomenout separatistické tendence, protože ani v Trianonu, ani ve Versailleské mírové smlouvě není nic o nezávislém slovenském národě. Zakarpatí patří Maďarsku a Rumunsko by mělo vrátit anektované území. Jestliže Rumunsko se chce nyní vyrovnat s Moldávií, proč ne s námi.

Polsko, Česká republika, Maďarsko a Chorvatsko by se měly obnovit a udělat vlastní unii. To by byl velký region sahající až k Baltu. Historicky jsme si blízko, Česko je velmi průmyslové, my zase zemědělská země, Poláci jsou velký, chrabrý, vojensky zdatný národ. A k tomu tedy ještě Slovensko.

To jsou ale vize nové Evropy, jakési malé unie?

Proč ne? Vždyť nic netrvá věčně. Svět se mění. Už není Sovětský svaz nebo Jugoslávie. Tak bude takové uskupení, jako je Visegrád.

Co říkáte dnešní vypjaté situaci směrem k Rusku?

Američané a NATO si musejí uvědomit, že Rusko nepodrobil ani Hitler, ani Napoleon. Jestli Američané chtějí do války s Ruskem, oni ji prohrají. To by nebyla třetí světová válka. To by byl omezený válečný konflikt. Amerika nemusí být obchodním partnerem Ruska. Jsou tu Indie, Čína, jižní Afrika, Korea či Singapur. Amerika nechce, aby Německo a Rusko spolupracovalo, a to bylo i v minulosti. Německo má technologie, Rusko suroviny. To je přece ideální pro spolupráci! Vždyť Kateřina II. byla německého původu, takže tu jsou historické souvislosti. Prostě Americe vadí prohlubování německo-ruské spolupráce.

V Rumunsku je tedy americká základna. Proč?

Oni si je pozvali, protože se obávají, že je napadne Rusko. Také se bojí, že Transylvánští Maďaři budou chtít zpět k Maďarsku a může dojít k občanské válce. To je pikantní, protože pokud by byl vojenský konflikt mezi Maďarskem a Rumunskem, bude to konflikt dvou zemí NATO. To máte jako v případě konfliktu mezi Řeckem a Tureckem. Opět mezi členy Severoatlantické aliance. Proto se hodně diskutovalo o tom, že by nebylo tak dobré, když je Rumunsko v NATO, abychom my v NATO nebyli.

V září přes nás opět pojedou američtí vojáci právě na cvičení do Maďarska. A bude to zase určitá demonstrace síly. Co tomu říkáte?

Jsme v tom podobní, vy i my protestujeme, protože těch cvičení bude více. Z historie víme, že s Ruskem jsme měli velmi mnoho konfliktů. Zajímavé je, že Petr I. a maďarský vůdce Ferenc II. našli společnou řeč, že carská armáda pomohla maďarské revoluci, to bylo v roce 1849. A pak v roce 1914 Rusko napadlo Maďarsko a mělo své zájmy v Srbsku. Pak byl bolševický převrat, vyvraždění carské rodiny. Zajímavé také je, že ministerský předseda Ruska po japonsko-ruské válce pochopil, že Rusko se nemá vměšovat do vnitřních záležitostí jiných států, ale potřebuje se ekonomicky a kulturně rozvíjet. Bohužel právě jeho pak maďarský student zavraždil. První světová válka nikomu nepomohla – kromě Ameriky. Musím vzpomenout i sovětský zásah v Maďarsku v roce 1956.

Ale je třeba si uvědomit, že „putinovské Rusko“, to není Rusko Nikolaje I., Stalina nebo Sovětským svazem roku 1956, a proto je špatné, že Poláci a pobaltské státy jsou tak protirusky zaměřeny. Rusko nechce anektovat Pobaltí, nechce kopírovat svoji historii. Jistě by bylo dobré, kdyby se Polsku vrátilo území, které mu jak Hitler, tak Stalin vzali, a to se týká právě části ukrajinského území.

Vy sám jste volil koho a komu dáte hlas příště?

Musím říci, že mě velmi zklamala vládní strana Fidesz, která je plná korupčních skandálů, a i když něco prohlašuje o suverenitě a svéprávnosti Maďarů, nakonec v mnohém sklopí hlavu. Můj „idol“ je tedy Jobbik…

Ale to je přece ultranacionální strana, nebo ne?

Možná jste chtěl říci přímo fašistická. Není a není ani šovinistická. Její členové se zajímají o lidi naší země. Není jim lhostejný vývoj a také pro to něco dělají a ne jen povídají. Já jim předpovídám velkou budoucnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naši svobodu neohrožuje Putin, ani Čína. To takový Milion chvilek... Ivo Strejček ťal do živého

13:08 Naši svobodu neohrožuje Putin, ani Čína. To takový Milion chvilek... Ivo Strejček ťal do živého

30 LET OD LISTOPADU 89 „Naši svobodu neohrožují komunisté, ruský prezident Putin nebo Čína. Ničí ji …