Zeman odmítá diktát ze zahraničí. EU představuje jen zájmy vedoucí kasty. Pojďme udělat vlastní unii. Tak hovoří bývalý major maďarské armády

30.08.2015 19:32 | Zprávy

ROZHOVOR Neotřelý pohled na „novou“ Evropu, budoucnost Visegrádu a rovněž hodnocení českého prezidenta Miloše Zemana přináší rozhovor ParlamentníchListů.cz s bývalým majorem maďarské armády Vladimírem Tóthem, který se angažuje ve zdejším mírovém hnutí a rázně protestoval proti vstupu Maďarska do NATO. Bývalý major vysvětluje, proč jsou Maďaři hrdí na to, že obhajují vlastní ekonomickou a především energetickou nezávislost.

Zeman odmítá diktát ze zahraničí. EU představuje jen zájmy vedoucí kasty. Pojďme udělat vlastní unii. Tak hovoří bývalý major maďarské armády
Foto: Václav Fiala
Popisek: Major ve výslužbě Vladimír Tóth před památníkem "druhého maďarského holokaustu" v Budapešti

Co říkáte na našeho prezidenta Miloše Zemana, který je po předchozím Václavu Klausovi rovněž vůči Evropské unii takový „kverulant“?

Podle mě je Miloš Zeman jeden z nejsympatičtějších a nejosobitějších prezidentů Evropy. Zaprvé on představuje nezávislou linii, a to nejen v Čechách. Nechce, aby mu diktoval kdokoliv ze zahraničí. Prezident národa, státu, musí stát výš než politické strany, musí být nadstranický, a to on je. Situace v Evropě se zostřuje, a to i kvůli vojenskému konfliktu na Ukrajině, ale také kvůli obrovským masám utečenců, kteří sem přicházejí z jihovýchodu, a proto musíme být ve střehu. Mně se velmi líbilo samostatné řešení krize, kterou váš prezident zmiňuje. Oceňuji také to, že jel do Moskvy a zúčastnil se oslav osvobození vítězství nad hitlerovským Německem. Česká republika, respektive Československo, byla jedna z prvních, která se postavila okupaci. Byli jste v koalici proti hitlerovskému Německu, a tak je logické, že Miloš Zeman jel na oslavy do Moskvy proti nacismu.

My jsme naopak kritizovali našeho prezidenta Jánose Ádera, který tam nejel, a na oslavě osvobození 9. května tak nefiguroval zástupce Maďarska. Navíc Vladimir Putin v době své oficiální návštěvy v Budapešti mu osobně předal pozvání na oslavy osvobození do Moskvy. Neakceptovat takové pozvání je v diplomatických vztazích rovno skandálu.

Mnozí čeští novináři vytýkají Miloši Zemanovi orientaci na Východ…

Já mohu třeba uvést, že na 500 000 Maďarů bylo proti vstupu své země do NATO a aktivně protestovalo. To samé lze uvést i k Evropské unii, která podle nás nereprezentuje stejnou měrou všechny členské státy a představuje finančně-politické zájmy určité vedoucí kasty. Velmi často se řešení hledá v zákulisí a veřejnost se neinformuje. Kromě toho si myslím, že EU není schopná čelit emigrantské vlně, představuje zájmy USA, především ohledně Transatlantické smlouvy. V Maďarsku vzrůstá odpor proti těmto organizacím a občané to tlumočí své vládě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný v čele ČT? Od Petrova zaznělo proč ano

8:08 Železný v čele ČT? Od Petrova zaznělo proč ano

„Co chcete řídit? To se řídí samo. Žádného ředitele redakce zpravodajství a publicistiky do svých vn…