Zemanův ministr váhá: Jsou VV zločinecká organizace nebo mafie?

08.04.2012 15:58

Bývalý ministr vlády Miloše Zemana a dnes člen Strany práv občanů Petr Lachnit okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz současnou situaci kolem vládní koalice či kandidaturu Miloše Zemana na post hlavy státu a zmínil se i o energetických přednostech Stirlingova motoru, jehož je v současnosti popularizátorem.

Zemanův ministr váhá: Jsou VV zločinecká organizace nebo mafie?
Foto: Archiv
Popisek: Petr Lachnit s hejtmanem Jaroslavem Palasem při rezentaci Stirlingova motoru
reklama

Co soudíte jako bývalý vrcholový politik o vztazích, které jsou teď ve vládě?
V době, kdy jsem ještě ve vládě působil, se sice možná ne všechno povedlo, ale vztahy tohoto typu tam opravdu nebyly. Jako by se politika posunula do zcela absurdních poloh. Občané už to přestávají vnímat jako něco racionálního a jsou ochotni šmahem všechno odsoudit, jako by nefungovalo vůbec nic. Je to špatně a může to mít pro stát vážné důsledky.

Jaká je ta konkrétní příčina?
Kapka ke kapce. Především je zde špatný leadership neboli vedení. Měl jsem tu čest pracovat vedle premiéra Zemana a stále si myslím, že on je to, čemu se říká politik a státník. Měl jsem tu možnost vidět, jak s ním jednají premiéři jiných států a viděl jsem, že Zeman měl velkou úctu u těchto lidí. Naopak u lidí, kteří přišli po něm, šlo o jistý ústup do ztracena. Je tedy velmi důležité, kdo v čele státu stojí.

Druhá věc, a ta je podle mého zásadní, jsou poměry v jednotlivých stranách. Převládly tam určité skupiny, které mezi sebe nikoho nepustí a jsou tam prakticky neomezenými vládci. Neexistuje tam absolutně žádná etika a morálka a jeden podraz střídá druhý. Navíc se to propojuje ještě s podnikateli jistého typu, jak teď i média odhalují. Protože se s tím nic nedělalo, problém neustále narůstal a teď už je tak velký, že se nedá udržet pod pokličkou.

Myslíte si, že Miloš Zeman má ještě co dát české veřejné scéně?
Jak už jsem řekl, má obrovské zkušenosti i patřičný formát politika. Třetí věc, která pro něj svědčí, je ta, že Miloš Zeman nikdy nekradl. To je nesmírná devíza. Neznamená to ale, že by neudělal chyby. Na postu, o který se nyní uchází, bych ho viděl docela rád.  

Co si myslíte o Kristýně Kočí?
Pokud se s někým sejdu a budu s ním probírat nějaký problém, který a priori neobsahuje něco, co by mělo být nahráváno, tak jeho předčasné zveřejnění může všemu jen uškodit. Je to asi tak, jako když se jí nezralé ovoce. Dokud to jablko neuzraje, tak si na něm nepochutnáte, maximálně dostanete bolení břicha. Pokud někdo přijde na schůzku, kde mě nedovoleně a tajně nahrává, musím se ptát jaký je účel takové schůzky. Někde jsem četl jedno americké pojednání, kde autor píše, že politické strany v USA se více než čemu jinému podobají zločineckým organizacím. Aby jste ospravedlnil to, jak se chová slečna Kočí, musel byste připustit, že daná politická strana není politickou stranou, ale podobá se buď právě nějakému zločineckému spolku nebo mafii.

Co soudíte o nových volbách. Máte pocit, že by mohly být řešením současné situace?
Nemyslím si, že když tam přijdou ti druzí, něco zásadního se změní. Pokud se nevytvoří mechanismus, jak dohlédnout na fungování politických stran, nic se nestane. Jak se říká, lepší je konec hrůz než hrůzy bez konce. A současná koalice se bohužel dostává do pozice, že to jsou ty hrůzy bez konce. Nic jiného se neřeší než nové a nové kauzy. Silná témata z politiky mizí a zůstává jen plácání se od ničeho k ničemu a nikdo nenavrhuje jasná řešení.

Na aktuální reformy tedy nevěříte?
Co se týče reforem, je třeba na jedné straně nevyhazovat a na straně druhé vybrat daně a zalepit, co je potřeba. Musí se tam neustále odhalovat politický souboj, je třeba vždycky odhalit, proč a v jaký prospěch někdo něco říká. Samozřejmě teď mluvím o lobbistech. Erik Best měl v Otázkách Václava Moravce pravdu, když říkal, že pan Janoušek je jenom kmotřík a opravdoví kmotři jsou ty největší finanční skupiny.

Víte, Adam Smith definuje stát jako veřejnoprávní korporaci určenou k tomu, aby konala veřejné dobro. To je přece to, co občan i dnes opravdu chce. Proti tomu Václav Klaus používal vždy definici, že stát je soubor lobbistických skupin, kde pravidla určují ti nejsilnější. A podívejte se, kde jsme teď. Přesně tam...

Čím se, pane Lachnite, zabýváte teď?
Dělám ředitele menší firmy na Letišti Mošnov. Zabýváme se službami obchodu, celními deklaracemi. Původním povoláním jsem ale energetik a začal jsem zároveň sledovat svůj původní obor. Fosilní paliva teď začínají být drahá a dává se zároveň čím dál větší důraz na ochranu životního prostředí. Přicházejí zajímavé nové technologie, přičemž mě zajímají spíše ty menší projekty jako například Stirlingův motor, mikroturbíny, produkce bioplynu atd

Co z toho konkrétně děláte vy?
Založili jsme sdružení Energie pro každého a chceme podporovat nasazení těchto technologií pro malé a střední podnikatele i pro rodiny. Přivezli jsme teď právě do ČR Stirlingův motor vyvinutý společností Microgen, což je úplná novinka, která by měla nyní zažít boom jak u nás, tak i v západní Evropě.

O co konkrétně jde?
Principielně je Stirlingův motor znám od roku 1816 a na scéně už několikrát byl, nyní právě zažívá renesanci. Liší se od normálních motorů tím, že má vnější spalování, což znamená, že využívá tepla, přetváří ho na mechanickou práci a tu potom na elektrický výkon. Když máte naftový motor, musíte topit jen naftou. Když máte Stirlingův motor, musíte mít teplo, ale je úplně jedno odkud to teplo máte, může klidně pocházet se sluneční energie. 

Vy máte tedy u vás na severní Moravě tento Stirlingův motor a vyrábíte energii zadarmo?
Nevyrábíme zadarmo, nikdy není nic zadarmo. Výhody jsou zde jiné. Vezmeme-li si výkon jeden kilowatt, mohl by někdo říct, že je to málo, jenže ono to takto zvolené není bez logiky. Jeden kilowatt je tak akorát, aby se velcí dodavatelé energie nečílili. Navíc, pokud si vezmete spotřebiče, které máte doma, vlezete se do toho tak akorát. Stirlingův motor vám zkrátka vyrobí asi 65 procent spotřeby elektrické energie.

Vy tedy ty motory prodáváte?
Ne, neprodáváme je, ale šíříme o nich informace, že existují. Jeden Stirlingův motor jsme věnovali Vysoké škole báňské v Ostravě do laboratoře, aby se s tím studenti seznámili, protože český výrobce není, což je další věc. Jsme si jisti, že v našich podmínkách bychom byli schopni vyrobit tento motor o polovinu levněji, než jak se nyní jeho cena pohybuje.

Kde vaše podnikání lidi najdou?
Jsme občanské sdružení a podnikáme neziskově. Pořádáme semináře, na nichž probíhají diskuze i s odbornou veřejností. Sídlo máme při hotelu Zlatý orel na Ostravici, tam lze vidět i zapojený Stirlingův motor a spouštíme webové stránky stirlingenergie.cz.  Chtěli bychom zkrátka co nejvíc těchto znalostí dostat mezi veřejnost.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Luboš Xaver Veselý
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i pravicový profesor: Česko, spolehni se na sebe. I v zemědělství. Stop penězům do ciziny, hlavně tyto firmy. Jinak...

9:35 Už i pravicový profesor: Česko, spolehni se na sebe. I v zemědělství. Stop penězům do ciziny, hlavně tyto firmy. Jinak...

ROZHOVOR „Pandemie nám ukazuje rizikovost využívání hlavní výhody globalizace v podobě levné pracovn…