Můžete nám přiblížit židovskou organizaci, jíž jste členem a vedoucím rabínem?
Jsem rabínem liberální židovské komunity zde v Praze, která se jmenuje Masorti. Setkáváme se každý pátek, sobotu, slavíme spolu svátky a rozumíme si na přátelské úrovni.
V diskusích hovoříte o mezináboženském dialogu mezi židy, křesťany a muslimy. Funguje to skutečně tak, jak se popisuje, nebo jsou jejich slova o dialogu spíše směřovaná veřejnosti a v praxi to vázne?
Nemohu vám bohužel říci, jak to chodí ve světě nebo v České republice, mohu vám pouze říct, jaká je moje osobní zkušenost v Praze. Tady je to skvělé! Nejlepší na Praze je to, že je tu tolik ateistů. Velké množství problémů ve světě je kvůli náboženství. Dokonce bych řekl, že největším problémem a zdrojem sporů je právě náboženství. Nevěřící lidé jsou mnohem méně konfliktní a nemají většinou tolik předsudků vůči druhým jako ti vychovaní ve víře.
V médiích se objevují nejen zprávy o islámských extremistech, ale také o židovských fundamentalistech a fundamentalistických rabínech, kteří šíří nenávist. Zažil jste tento fenomén někdy i ve své komunitě?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala