Zkušená lékařka: Covid? Toto vás může zachránit. Tohle nezkoušejte, nebo hned přestaňte

23.10.2020 7:37

ROZHOVOR „Velké pracovní zatížení po omezený časový úsek jsem zažila opakovaně. Zde je nejisté, jak dlouho bude potřeba tuto zátěž vydržet. Navíc pracujeme ve vysoce infekčním prostředí, které vyžaduje používání velice nepohodlných ochranných pomůcek. Je složitá organizace práce při improvizovaném rozdělení pracoviště na infekční a neinfekční část. Pracovní kolektivy jsou proměnlivé, což také práci neusnadňuje,“ popisuje lékařka Eva Hanková, specialistka v oboru infekční lékařství, která vedle provozování infekční ambulance v náchodské nemocnici se aktuálně také přímo stará o pacienty s onemocněním covid-19. Vysvětluje, jak se nejlépe chránit či jak by se doma měli nakažení lidé o sebe starat.

Zkušená lékařka: Covid? Toto vás může zachránit. Tohle nezkoušejte, nebo hned přestaňte
Foto: archiv E. Hanková
Popisek: MUDr. Eva Hanková
reklama

Je možné covid-19 nazývat „rýmičkou“?

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24292 lidí
Není to rýmička. Většina z občanů, kteří se nakazí, prodělá lehké onemocnění, které někdy ani nezaznamenají. Ale u části lidí, a nejsou to jen výjimky, může dojít k velmi těžkému onemocnění, které jim ukrátí život. Jak řekl pan primář Chrdle z infekčního oddělení českobudějovické nemocnice, bojujeme o životy lidí, kteří tady mohli 10, 20 let žít při dobré kvalitě života.

Je možné covid-19 porovnat s chřipkou?

Zásadní rozdíl je v tom, že chřipka má sezónní charakter. Dovoluje nám oddechnout si a po jaru nabrat síly – jak těm, kdo stonali, tak těm, kteří se o ně starají. Covid nás nešetří. Ten sezónnost nezachovává. Další rozdíl je v tom, že proti chřipce se lze očkovat, ale na covid-19 zatím vakcínu nemáme. A další věc, proti chřipce máme léky i v tabletách, které jsou daleko dostupnější, než proti covidu. Tyhle tři faktory jsou u chřipky příznivější, přestože i na chřipku lidé mohou zemřít. A jestli vám zemře člen rodiny na chřipku či na covid-19, budete úplně stejně smutní.

Dá se předem odhadnout, jaký budu mít průběh nemoci?

Když se podíváme prostým okem na pacienty, kteří leží na našich odděleních, vidíme, že většina z nich jsou starší, obézní muži s cukrovkou. Nejsou to ale jediné rizikové faktory; mohou onemocnět i mladší lidé, kteří jsou zdánlivě zdraví, protože nikdo nevíme, jestli u nás neklíčí nějaká nemoc.

Jak vnímáte mediální kampaň, která kolem koronaviru běží již od jara?

Těch kampaní běží několik. V médiích vidíme a slyšíme naprosto protichůdné informace, a člověk, který má jinou odbornost a nevyzná se v tom, musí být často zmatený, vystrašený, nebo naopak znechucený a může si myslet, že jde o jeho svobodu, že tato nemoc je pouhým nástrojem k utužení moci vlády. Tak to ale není.

Tento dojem možná nabyli Češi na jaře, kdy tu byly velmi přísné restrikce, ale nemocných v té době nebylo mnoho…

Je to možné. Ale právě díky těmto opatřením nedošlo k většímu rozšíření infekce, a ti, kteří přežili s vypětím sil všech kolem nich, anebo kterým nepřežili příbuzní, by rozhodně neřekli, že se v té době nic nedělo. Podařilo se infekci utlumit, zabránit jejímu většímu šíření, ale následná euforie a uvolnění opatření, které bylo rozhodně výraznější než v okolních zemích, vedlo k tomu, že jsme tam, kde dnes jsme. A dnes rozhodně už nelze říct, že o nic nejde. Zdravotnické kapacity jsou na hranici, a není to jen otázka počtu lůžek, ventilátorů a dalších přístrojů, ale také toho, kdo se o nemocné bude starat.

Máte z toho obavy?

Mám, jako každý. Ale snažíme se dělat vše pro to, abychom to zvládli.

Zopakujte prosím zásady, jak se nejlépe chránit...

Je třeba si uvědomit, že způsob léčby a léky typu remdesivir, isoprinosine či prednison, o kterých lidé slýchají v médiích, nepatří do rukou laika, mají přesně vymezené důvody a čas pro podání, a při nesprávném použití mohou i ublížit.

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 23395 lidí

Do rukou laika patří mýdlo, protože virus je obalený tukem a mýdlo mu nedělá dobře, dezinfekce, čistá rouška nasazená správně na nose a ústech – kterou si nesmíme osahávat. Dále je důležitá pestrá strava s dostatkem vitamínů, bez jakýchkoliv extrémních diet.

Jedním z rizikových faktorů je obezita. Je vhodné nyní zhubnout?

Rozhodně bych nikomu nedoporučovala nyní držet extrémní dietu, kvůli snížení rizik spojených s covidem. Tak si může člověk spíše uškodit. Na hubnutí je teď pozdě. Extrémní dieta tělo rozhodně neposílí. Naopak vyvážená strava s omezením tuků, cukrů a alkoholických nápojů udělá dobře každému.

Jak by se o sebe měli doma starat nakažení pacienti?

Každý člověk, který má nějaké onemocnění dýchacího ústrojí, by měl zůstat v klidu, fyzicky se nezatěžovat, nekouřit, jíst dostatek vitamínů, a to nejen v ovoci a v zelenině, ale také si koupit vitamín C, případně i B v tabletách. Naopak nedoporučuji vysoké dávky multivitaminových preparátů, protože tam jsou i jiné složky, kterých není vhodné užívat nadměrné množství. Dále je dobré si dvakrát denně měřit tělesnou teplotu, a pokud se tělesný stav zhoršuje, zejména pokud se člověk zadýchává i při běžných činnostech, pak je vhodné konzultovat lékaře. Nepleťte si ovšem zadýchávání s pocitem, kdy má člověk ve strachu či úzkosti pocit, že se dusí, to je něco jiného a není to nebezpečné.

Je důležité si nechat potvrdit diagnózu testem?

Z epidemiologického hlediska určitě ano. Neměl by o tom ale rozhodovat laik, je potřeba test správně načasovat a indikovat jej v odůvodněných případech. Pokud je například člověk v karanténě, tak první den po kontaktu s nakaženou osobou nemá smysl jít na vyšetření, test se většinou doporučuje pátý den. Pro pacienty, kteří přicházejí k hospitalizaci do nemocnice, máme k dispozici nové rychlotesty, které vyšetřují takzvaný antigen, což je součást viru. Toto vyšetření je velmi rychlé, výsledek máme přibližně za 15-30 minut, takže můžeme pacienty bez prodlení roztřídit a počkat na výsledek PCR testu, který je spolehlivější a pro potvrzení onemocnění potřebný.

Jaká je teď aktuální situace ve vaší nemocnici. Máte dost lůžek?

Náchodská nemocnice včetně Nemocnice Jaroměř a Nový Bydžov má vyčleněno 76 covidových lůžek. Obsazenost je tříčtvrtinová.

Co zdravotnický personál. Nechybí vám? Potřebujete posily?

V náchodské nemocnici nyní chybí přibližně 40 zdravotníků z důvodu nemoci nebo ošetřování člena rodiny. Využíváme pomocníky ze zdravotnického personálu, dobrovolníky i několik vojáků. Personální situace je zvládnutelná.

Je současná situace největší zápřah a nápor, jaký jste, co se týče vaší profese, zažila?

Velké pracovní zatížení po omezený časový úsek jsem zažila opakovaně. Zde je nejisté, jak dlouho bude potřeba tuto zátěž vydržet. Navíc pracujeme ve vysoce infekčním prostředí, které vyžaduje používání velice nepohodlných ochranných pomůcek. Je složitá organizace práce při improvizovaném rozdělení pracoviště na infekční a neinfekční část. Pracovní kolektivy jsou proměnlivé, což také práci neusnadňuje.

Jsme na vrcholu pandemie, nebo budou čísla ještě stoupat?

Čísla budou stoupat.

Co vzkážete těm, kteří covid stále ještě zpochybňují?

Pokud je dnes ještě někdo, kdo covid zpochybňuje, ať to dělá v tichosti doma. Na veřejnosti ať pečlivě dodržuje protiepidemická opatření tak, jak jsou vyhlašována.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Občané neznají pravdu.“ Levné potraviny od SPD: Ivan David po sprše od novinářů

12:32 „Občané neznají pravdu.“ Levné potraviny od SPD: Ivan David po sprše od novinářů

Kritika novinářů a zemědělců na adresu kampaně Český jarmark, v rámci níž bude SPD prodávat české po…