Zrada. Vím, kdo vydělá. Čarnogurský a temno kolem Ukrajiny

13.04.2022 11:02 | Analýza

Smlouva o vojenské spolupráci, kterou Slovensko uzavřelo s USA, je vlastizrádná, tvrdí někdejší disident, exministr a nynější pedagog Ján Čarnogurský. Jedno z letišť, které Američané budou používat, postavil wehrmacht, přisadil si. Čarnogurský ParlamentnímListům.cz ozřejmil, kdo vydělá na současné situaci na Ukrajině a připomněl některé finanční toky minulosti. Válka se dle něj nebude táhnout jako ta v Iráku.

Zrada. Vím, kdo vydělá. Čarnogurský a temno kolem Ukrajiny
Foto: David Hora
Popisek: Ján Čárnogurský, bývalý místopředseda federální vlády

Experti se shodují, že žijeme v době nové studené války, nejsou za jedno pouze v tom, kdy přesně začala – zda už anexí Krymu a povstáním na Donbasu v roce 2014, nebo ruským vpádem na Ukrajinu. Co o tom soudíte vy?

Termín studená válka bych možná nepoužil, protože ta situace je značně rozdílná. Západ byl v té době silnější než východní blok, zatímco nyní bude takzvaná „zlatá miliarda“ (Euroatlantická civilizace) stát proti nejenom početnějšímu, ale také silnějšímu protivníkovi.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 84633 lidí

Momentálně se hraje především o Donbas. Jaká je reálná situace v této oblasti – nejenom teď, ale především v letech před anexí Krymu? Slyšel jsem mnoho názorů – docházelo tam skutečně k šikanování a dehonestování ruských občanů, jak tvrdí Vladimir Putin?

Tak jednoznačně tam docházelo minimálně k diskriminaci jazykové, protože úředním jazykem byla zavedena pouze ukrajinština, přestože většina obyvatel byla ruské národnosti – a ti se pak neměli šanci domluvit například na úřadech apod. Ale to samo o sobě samozřejmě ještě není důvod k válce.

Čeká nás dlouhodobá a opotřebovávací válka?

Domnívám se, že nikoliv. Putin dle všech zdrojů připravuje ofenzivu, která může být pro další vývoj rozhodující. Rozhodně válka nebude trvat několik let – jako například v Iráku.

Souhlasíte, že Rusko Ukrajinu neopustí, dokud nedosáhne určitého úspěchu, který by mohl Vladimir Putin prohlásit za splněný cíl své zvláštní operace?

Jistěže, je jasné, že musí předložit určité výsledky, dosáhnout minimálně na metu zabrání větší části či celého Donbasu. Také může chtít totálně znemožnit Ukrajincům přístup k Černému moři, což by znamenalo, že Ukrajina se stane vnitrozemským státem. Neřekl bych, že si teď klade vyšší cíle, ale těchto se jen tak nevzdá. Vždyť Ukrajina byla budována jako protiruská základna Západu!

Pane Čarnogurský, nemůžete nicméně popřít, že ruská armáda a její výsledky zůstaly daleko za očekáváním…

To tak úplně říct nechci. Jistěže se čekalo zejména na začátku, že vše proběhne rychleji a jednodušeji, také selhávala logistika, ale dle mého soudu si Rusové dobité pozice dokážou postupně upevnit, a ještě to území rozšířit, protože Rusko má druhou nejsilnější armádu na světě, silnější než kupříkladu Čína. Takže nepodceňujme Rusy.

Anketa

Který z jmenovaných šéfů vlád je nejlepší?

1%
0%
3%
95%
hlasovalo: 57070 lidí

Jaká je podle vás interní pozice ruského prezidenta?

Zdá se, že pevná, jeho podpora ze strany Rusů dokonce stoupá. A tím pádem je pravděpodobné, že bude zájem i v těch mocenských kruzích, aby i nadále setrval ve funkci šéfa Kremlu.

Do jaké míry jsou západní Evropa a USA odpovědní za situaci na Ukrajině – mám na mysli rok 2008 a neuvážený příslib vstupu do NATO právě Ukrajině a Gruzii na summitu v Bukurešti?

Ta zodpovědnost je velká a zračí se v ní neznalost Západu, který nebyl schopen se vcítit do mentality lidí v těchto oblastech, jejich problémů, priorit, a hlavně historie a složitosti vzájemných vztahů. Protože historicky tvoří Ukrajina už 100 let klíčové předpolí Ruska, je to tedy pevná část ruského perimetru, území ruského vlivu. A USA potom deklarují, že vynaložily 5 miliard dolarů na to, aby si ukrajinský lid mohl zvolit své politiky. Na co ta částka byla přesně použita, to nechci raději domýšlet.

USA i Velká Británie či Japonsko znovu zpřísňují sankce proti Rusku, na které přistoupilo zhruba 50 zemí, ale dalších 150 nikoliv, takže se dá říct, že většina světa s Putinovým Ruskem obchodovat stále chce.

To je pravda, navíc i mezi těmi 50 zeměmi jsou značné rozdíly. Například Indie zavedla minimální sankce, za což také nyní dostává ruskou ropu za výhodné ceny. Ale ať už Západ zvolí jakkoliv tvrdé sankce, jsem přesvědčený, že Rusko tím potrápí, ale na kolena nedostane.

Rusko se tedy bude čím dál tím více ekonomicky přiklánět k Číně a Indii...

Tak to nepochybně bude, protože Rusko žije ze svého nerostného bohatství a jeho exportu, a jestliže Evropa přestane být jeho zákazníkem, tak se musí logicky přeorientovat na jiné trhy.

Evropa prožívá energetickou krizi. Například na ruském plynu je závislá až ze 44 procent, Německo dokonce z 55 procent. Zatím se ovšem země EU neshodly na společné politice, jak se energeticky osvobodit od Ruska během 3 let. Považujete za pravděpodobné, že k tomu brzy dospějí?

Já nejsem ekonom, shoda může nastat, ale přesto se pozastavuji nad tím, že evropské země dnes kupují až čtyřikrát dražší zkapalněný plyn z USA. Tak pokud půjde Evropa touto cestou, tak se může stát na Rusku energeticky nezávislou, otázka je, kdo to zaplatí.
Ale ten hlavní problém je jiný – jak se EU dokáže osvobodit od USA, jichž je momentálně vazalem!

Kdo bude z konfliktu na Ukrajině nejvíce profitovat – souhlasíte, že to budou především USA a Čína? Amerika je na rozdíl od Evropy hospodářsky soběstačná, nemůže být nikým vydírána kvůli ropě či plynu.

Evropa bude tratit nejvíc, to je už jasné, zatímco Američané si skutečně polepší a stejně tak si polepší jejich největší konkurent Čína, která šikovně vyčkávala a de facto se pořádně nepřiklonila ani na jednu stranu. Ale jsou to pro mě zatím pouze účetní kalkulace.

Jaké šance dáváte mírovým rozhovorům?

Určitě by se žádný způsob a žádné rokování, schůzka, setkání neměly vynechat, existuje-li byť jen malá pravděpodobnost úspěchu v podobě dohody, zastavení války a podepsání mírové smlouvy. A ani Putin si nemůže dovolit Západ úplně ignorovat. Ale že se to nedaří, vidíme, když Rusko prakticky neomezuje svou operaci na Ukrajině a Západ tam pro změnu dodává co nejvíce zbraní.

Dodávky zbraní – leckdo říká, neposílejte na Ukrajinu zbraně, čím více zbraní, tím déle válka potrvá, a tím více lidí zemře?

To platí, souhlasím, že se tím vše jen zbytečně prodlužuje. Samotná Ukrajina nemá šanci, aby jen pomocí zbraní (bez přímé účasti NATO) tuto válku vyhrála.

Co říkáte na obsazení dvou klíčových letišť na Slovensku Američany, kteří do nich ovšem, pravda, investují finanční prostředky?

Je to hloupost a vlastizrada současného politického vedení státu! Tím se Slovensko podřizuje potřebám USA, protože ta smlouva je podobně nevýhodná jako ta, kterou uzavřel Slovenský štát s hitlerovským Německem. Mimochodem, jedno z těch letišť u Malacek postavil za druhé světové války wehrmacht.

Jaký je to pocit, mít válku, kde se střílí a umírají lidé v podstatě pár desítek kilometrů od sebe?

V každém případě jde o úplně jiný, dramatičtější pocit, než když se válčilo v Iráku, Afghánistánu nebo Sýrii.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dělají z lidí hlupáky. Jak je to s Jurečkovým „přidáním“ na péči. Nelidské, ale pro vládu typické, říká Šafránková

20:26 Dělají z lidí hlupáky. Jak je to s Jurečkovým „přidáním“ na péči. Nelidské, ale pro vládu typické, říká Šafránková

Je to hanebnost, je to nelidské – a je to vlastně pro tuto vládu typické. Hojí se vždy na těch nejzr…