Zvítězí stranická disciplína, nebo nezávislost? ptá se Václav Chaloupek

13.10.2016 13:06

ROZHOVOR „Jen se bojím, že řada otrávených, a přitom poctivých živnostníků ‚zavře krám‘, lidově řečeno. A nakonec se na daních vybere míň,“ říká na EET Václav Chaloupek, kandidát na senátora v obvodu Plzeň-město.

Zvítězí stranická disciplína, nebo nezávislost? ptá se Václav Chaloupek
Foto: red
Popisek: "Naslouchá, ale mlčí", Václav Chaloupek s nadsázkou sobě vlastní
Do druhého kola senátních voleb zbývají v podstatě hodiny, jste nervózní?
 
Ne. Mám štěstí, znám čakrářku, která mě nabije energií a v ní zůstává ta negativní. Navíc jsem naplněn štěstím. Bez zázemí velkých stran jako outsider voleb, např. Fortuna mi dávala jeden z nejnižších kurzů, jsem v prvním kole uspěl. Neudělal jsem ostudu. A snad přesvědčil lidi, že volbou Chaloupka volí normálního chlapa, který je dost starý na to, aby ve velké politice nezblbnul. A pokud jsem chvilkama nervózní, tak proto, že tohle je velký závazek. Snad lidi přijdou, snad to druhé kolo nebude jen o disciplinovaných sociálně demokratických voličích.   
 
V prvním kole jste zvítězil s 18,41 procenta hlasů, měl jste zhruba o 200 hlasů více než senátorka Terelmešová, se kterou se tedy utkáte v boji o senátní křeslo. Jaký je váš osobní názor na paní senátorku?
 
Paní Terelmešovou neznám. Poprvé jsem ji viděl na plakátech a setkal se v televizním studiu po prvním kole. Působila velice sympatickým dojmem. 
 
Co byste dělal jinak než vaši předchůdci? Proč jste se vlastně rozhodl kandidovat?
 
Kandidovat jsem se rozhodl, protože nechci jen přihlížet. Slyším, jak lidi nadávají na politiky, nevěří jim, myslí si, že nic nejde změnit. Před dvěma lety jsem kandidoval do městského zastupitelstva za nově vzniklé malé  hnutí Občané patrioti. Do té doby mě nikdy nenapadlo míchat se do politiky. Tam jsem poznal, jak je to občas těžké bourat staré zvyky. Prosadit často normální věci. Jako senátor snad můžu pomoci víc než občan Chaloupek.  
 
Co podle vás Plzeň a Plzeňský kraj potřebuje? V čem vidíte největší problémy?
 
Řešení problémů města i kraje je na jejich vedení. A hlavní potíž vidím stejně jako většina lidí. V politikaření, papírování, byrokracii; a tím, jak jsou volby často, tak se přijímají rozhodnutí kvůli politickým bodům. A co hůř, občas nepřijímají, protože by to nebylo populární. Senát je k něčemu jinému. Stručně, je to pojistka proti blbosti. 
 
Čeho si naopak v Plzni nejvíce vážíte?
 
Plzeňáků.
 
Krajské volby v Plzni vyhrálo ANO, hejtmana a vedení kraje ale nezískalo. Myslíte, že je to takto v pořádku? Že voliči nebudou zklamáni?
 
Voliči Ano určitě. To vítězství ale nebylo drtivé a politika, i když se mi to často nelíbí, je o jednání. My jsme malé hnutí, já vždycky říkám skupinka odvážných; a pokud máme do věcí mluvit nezbývá mi než věřit, že příště už nás budou lidi víc volit. Abychom do toho mohli mluvit víc. Je to jako s tím Senátem. Nejsem členem žádné velké politické strany a nemusím se řídit nařízeními aparátů, ani dodržovat stranickou disciplínu. Pokud uspěji, mohu se rozhodovat podle svého rozumu a svědomí a hlasovat pro jakýkoliv dobrý zákon, ať ho navrhne kdokoliv, nebo zamítnout ten špatný. Nezávislí senátoři mají šanci stát se důležitým jazýčkem na vahách a opravdovými zástupci většiny občanů. Lepší systém než zastupitelskou demokracii nikdo zatím nevymyslel, ale nezávislé hlasy jsou důležité.  
 
Krajských a prvního kola senátních voleb se zúčastnilo necelých 35 procent voličů. Co podle vás takto nízká účast znamená?
 
Že lidi nemají zájem. Rezignovali na to, že mohou něco ovlivnit. Nakonec se nelze divit po všech politických aférách. Někteří jsou zklamaní, ale v zásadě se máme relativně dobře. Jde o to přesvědčit je, že vlastně bychom se mohli mít líp. Často stačí jen, aby zvítězil normální rozum. 
 
Jaký je váš názor na EET? Myslíte si, že opravdu dojde ke zvýšení a zefektivnění výběru daní, jak říká ministr financí Babiš? 
 
Možná ano. Jen se bojím, že řada otrávených, a přitom poctivých živnostníků „zavře krám“, lidově řečeno. A nakonec se na daních vybere míň.  
 
Do senátních voleb vás podpořila koalice stran Starostů, Svobodných, Soukromníků a Patriotů, která v rámci krajských voleb získala přes 8 procent hlasů, přičemž konkrétně vy jste získal nejvyšší počet preferenčních hlasů, budete tedy také zastupitelem na kraji?
 
Chci se Senátu věnovat naplno. Nejsem žádný sběratel funkcí a samozřejmě zvážím, pokud uspěji, zda zůstanu ve městském nebo krajském zastupitelstvu. A nechci říkat obvyklé klišé, že to je kvůli udržení kontaktů. Je to kvůli tomu, abych věděl, co se kde rozhoduje a čemu mohu v Senátu pomoci. O udržení kontaktů s krajem a milovanou Plzní jsou obyčejní lidé. Na ty jsem vždycky sázel a oni snad vsadí na mě.  
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

7:44 Spisovatel: Greta? Posírají se hrůzou a tleskají. Nanynky dělají propagandu. Milion chvilek se povyšuje

ROZHOVOR Když budu chtít ideologii, zapnu ČT24. Když chci informace, rozhlédnu se jinde. Estráda Mil…