Bradáčová může být pozlacená, nic se nezmění. Vysvědčení zloducha Kubíčka

1. 8. 2012 16:30

Advokátská esa se ohledně jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze drží zpátky. Kolářová ji zná, Lžičař a Kubíček ne, přesto se oba trochu bojí. První má strach z práva jako z amerických seriálů, kde se přikládá mnoho významu odposlechům a mimosoudním dohodám. Druhý napřímo říká, že se nic nezmění, protože člověk v této funkci má stejně charakterovou vadu.

Bradáčová může být pozlacená, nic se nezmění. Vysvědčení zloducha Kubíčka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Vrchní státní zástupkyní v Praze se stala i přes mnoho obstrukcí Lenka Bradáčová. ParlamentnListy.cz  zjišťovaly, co si o ní myslí chvalně či nechvalně proslavená právnická esa.

Je cílevědomou odbornicí

„Doktorku Bradáčovou znám několik let. Z doby, kdy nebyla zatahována do všech mediálních her. Proto vím, že je cílevědomou odbornicí, s níž jsem v mnoha tématech našla společnou řeč,“ řekla bývalá ministryně spravedlnosti úřednické vlády Daniela Kovářová, která má dnes s partnery advokátní kancelář specializovanou převážně na rodinné právo.

„Nevím s jakými úmysly a představami tam jde, protože jsem s ní v poslední době nemluvila. Média podle mě zveličují celou problematiku. Tlak, co v poslední době byl a ministr jej komentoval, této problematice nepřispěl. Myslím

si, že se přeceňuje vliv a význam vrchního státního zástupce pokud jde o jednotlivé projednávané kauzy. Ten na jejich vývoj a osud nemá prakticky žádný vliv. Uvidíme, co se bude dít dál,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Kovářová.

Nic se nezmění

 „I kdyby byla Bradáčová pozlacená, v novém úřadě se nic moc nezmění. I kdyby se snažila projevit své pozitivní já, tak státní zástupce nemůže dělat nic samostatně. Je totiž závislý na státní moci a exekutivě, tedy na ministerstvu, vládě a tak. Není samostatný a za jeho rozhodnutí, pokud jsou příliš samostatná, jej vyhodí. Nemůže nic prosadit. Sama Bradáčová řekla, že nepřináší změnu v systému, jen v osobách. Takže se bude snažit vyměnit pár osob či doplnit pár náměstků, ale vůbec nic se nestane. Ani negativního nebo pozitivního,“ podotkl rezignovaně advokát Kolja Kubíček, jenž má kancelář s Klárou Slámovou. Prý jde jen o kosmetickou změnu.

Fotogalerie: - Bradáčová jmenována

Lenka Bradáčová
Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrc...
Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrc...
Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrc...
Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrc...
Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrc...

Podle něj má člověk, co se vyškrábe do takové funkce, charakterové vady. „Osobně jí neznám. Spíš bych se o ní vyjádřil pozitivně. Někdo, kdo se vyškrábe do takové funkce, ale musí mít vždy nějaký problém. Něco charakterového, jinak by se tam vůbec nedostal. Zcela určitě, za ní někdo stojí, ale je mi to úplně jedno. Když tam totiž dají někoho jiného, nic se nestane a bude to totéž. Něco se mohlo dít za bývalého ministra Pospíšila, jenž měl určité tendence a prosazoval vůli nějaké skupiny v rámci ODS, která se snažila potřít ostatní skupiny. Nechat je pozavírat a tak dále,“ doplnil.

„Půjde o to nepostupovat tak razantně jako dosud a nenechat pozavírat všechny soukmenovce, protože jsou spolu svázaní. Jinak bychom museli pozavírat celou vládu a všechny náměstky. To by nebylo v zájmu současné vlády. Právě ona však rozhoduje o tom, kdo bude ministrem spravedlnosti či vrchním státním zástupcem. Tedy, kdo povede ty vlčáky, co se soustředí na zavírání či zametání pod koberec. Její jmenování je produkt toho, že se skupiny domluvily a že už se nebude zavírat, protože to vypadá, že je přísná a půjde za kauzami, ale je to jen vějička a za ničím nepůjde a vše bude v klidu,“ dodal Kubíček s tím, že je zloduchem pro všechny, takže si může říkat, co chce.

Americké právo ne

„S ní jsem se sám nesetkal a žádnou věc mi ani nedozorovala. Medializovala se případem Rath, i když jsem měl pochyby o příslušnosti soudu. Začalo se to v Ústí nad Labem a ukázalo se, že mělo jít o Středočeský kraj. Jak se státní zástupkyně vypořádá se svými úkoly, to je její věc. Je sympatické, že tam chce něco udělat. Myslím si, že média problém na zastupitelství zveličila. Není mi známo, že by zastupitelství bylo v takovém rozkladu. Včera jsem slyšel pana Bendu, že ústecký kraj nemá dobrou pověst z hlediska projednávání trestních věcí. Je to pravda. Ústecký kraj s tím problém měl a mohla na tom mít podíl doktorka Bradáčová. Obávám se toho, že v ústeckém kraji bylo moc používáno operativně taktických prostředků, jako jsou odposlechy a tak. Jinak musíme vyčkat času,“ poznamenal pro ParlamentníListy.cz právník Josef Lžičař ze stejnojmenné kanceláře.

„V roce 1994 napsal jeden právník o právní praxi ve spojených státech. Po chodbách soudu se pohybují ošuntělí advokáti, aby udělali dohodu pro svého klienta. Já jsem příznivcem evropského práva, protože, co je dáno, to je dáno. Obchody nepřipouštím, protože se z toho stane půda pro korupci. Doufám, že nebude zastánkyní té americké cesty. Z béčkových amerických filmů to čiší. To se k nám nehodí. Prostě doufám, že u nás nebude nad míru únosnou zneužíváno odposlechů, provokatérů a tak dále. Bohužel se toho dnes zneužívá dost neúnosně,“ vysvětlil Lžičař. Z toho vyplývá, že na Lenku Bradáčovu v roli vrchní státní zástupkyně v Praze nejsou kladena až tak velká očekávání, jak by se dle mediální masírky předpokládalo, ale na druhou stranu se z ní stává ostře sledovaná persona.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…