Pravda o zdražení jídla: Vyrazili jsme do obchodů i za výrobci. Kdo má odvahu, ať čte

24.01.2014 13:14

REPORTÁŽ Ceny základních potravin výrazně rostou. Potravináři si v tomto ohledu stěžují na devalvaci koruny Českou národní bankou. Na pekařinu dopadla umělá devalvace velmi negativně, postěžoval si třeba výkonný ředitel United Bakeries Ivan Flek. Hlavně důchodci a rodiče dětí naříkají, že to takhle už dál nejde.

Pravda o zdražení jídla: Vyrazili jsme do obchodů i za výrobci. Kdo má odvahu, ať čte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chléb

Anketa

Věříte nyní, na začátku roku 2014, že David Rath je vinen?

50%
50%
hlasovalo: 8151 lidí

„Takhle to už nejde dál. Možná by bylo lepší vyjmenovat, co nepodražilo. K tomu by mi asi stačily jen prsty jedné ruky,“ povzdechla si matka dvou dětí po rodinném nákupu u jednoho ze supermarketů na západním konci Prahy. Jméno neprozradila. Přestože se v tomto roce ceny plošně zvyšovat neměly, u některých potravin vylétly až o deset procent. Lidé si stěžují na prodejce a potravináře, ti zase na devalvaci koruny Českou národní bankou (ČNB).

Spotřebitelé, beránci na porážce

ParlamentníListy.cz se proto vydaly do obchodů s potravinami a supermarketů v hlavním městě. Naštvanost z drahoty a nových cenovek je všudypřítomná, hlavně u seniorů a rodin. „Důchod nám zvýšili o pár korun, ale ceny všeho rostou katastrofálně. Loni jsem nakoupil od zemědělců brambory a na zahrádce, na níž teď hospodaří hlavně syn, protože už mi na to síly nestačí, také něco vyrostlo. Když si jdu nakoupit, většinou vybírám to nejlevnější, ale stejně se bojím, že do příštího důchodu nevyjdu. Za komunistů tolik zboží nebylo, ale to, co v regálech leželo, si mohl koupit skoro každý. Teď je to naopak,“ řekl důchodce P. K., co s poloprázdnou taškou čekal na autobus v nákupní zóně ve Zličíně.

Fotogalerie: - Singer na právech

Guvernér ČNB Miroslav Singer
Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnick...
Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnick...
Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnick...
Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnick...
Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnick...

„To víte, že je to problém. To, co jsem dřív za 1500 korun nakoupil pro tříčlennou rodinu, dnes neseženu ani za 3000 korun. Dělám nákupy na měsíc a v týdnu dokupuju při cestě z práce jen to nejnutnější, čerstvé. Při hlavním nákupu jde o to základní. Mouka, cukr, mléko, salámy, luštěniny, rýže, kuře a tak dále. Hovězí, lepší sýry nebo klobásy už jsme z jídelníčku skoro vyškrtli,“ podotkl V. S., jenž s manželkou vychovává syna, u nákupního centra nedaleko stanice metra Hůrka a s černým humorem dodal: „Jsme jako beránci, co dobrovolně chodí na porážku své peněženky.“ Zaměstnanci v prodejnách potravin to vidí podobně. „Slyším tady spoustu nářků, jak je co drahé. Chápu to. Hlavně u důchodců. Ať se ale lidé zkusí vžít i do naší situace. Platy se blíží důchodovým dávkám a také musíme živit rodiny,“ podotkla žena sedící za pokladnou v supermarketu na Smíchově. Také chtěla zůstat v anonymitě.

Fotogalerie: - Miloš Zeman ve Žluticích

Miloš Zeman navštívil Žlutice na Karlovarsku, kde ...
Prezident vystupuje z vozu
Miloš Zeman během diskuse s občany
Lidé se ptali na korupci i amnestii
Miloš Zeman s hejtmanem Karlovarského kraje Josefe...
Prezident rozdával autogramy

Zpráva z pekáren

A co na to někteří potravináři? „Na pekařinu, jako na obor s velmi nízkým exportním potenciálem, dopadla umělá devalvace koruny velmi negativně. Její vliv se snaží promítnout do svých cen především importující dodavatelé, a to jak u surovin, například u droždí, které se už v Česku nevyrábí, tak i u přípravků a náplní, ale i u obalů, jako jsou různé kartony či fólie. Bohužel i tuzemští výrobci poměrně úspěšně usilují o zdražení, protože v opačném případě mohou své zboží výhodněji vyvézt. To platí například pro dodavatele hlavní suroviny pro mlynáře, obilí, a samozřejmě i mouk pro nás,“ sdělil ParlamentnímListům.cz výkonný ředitel akciové spolčenosti United Bakeries, která vznikla spojením dvou největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek, Ivan Flek.

Podle něj lze obecně říci, že snaha o zvýšení cen se pohybuje v řádu pět až deset procent prakticky u všech významných dodavatelů. „Snažíme se těmto tlakům odolávat nebo je alespoň minimalizovat, protože naše síla zvýšit ceny u našich významných obchodních partnerů – řetězců – je poměrně malá, rohlík a chleba zůstávají jako image maker a symbol sociálního smíru a jejich ceny mnoho let stagnují, nebo dokonce klesají, přestože náklady na jejich výrobu rostou,“ dodal Flek.

Uzeniny pro Zemana nezdražují

Při nedávné návštěvě prezidenta Miloše Zemana mu adept na ministra financí Andrej Babiš přinesl dárek. „K prezidentovi samozřejmě nejedu s prázdnou, ale vezu mu koš Kosteleckých uzenin. Musím si také dělat reklamu,“ zavtipkoval před cestou na Hrad. Právě tento výrobce, jenž patří pod skupinu Agrofert, prý zatím nezdražuje. „Kostelecké uzeniny, s výjimkou některých importních položek uzenin, své výrobky po intervenci ČNB nezdražují,“ podotkl pro ParlamentnímListy.cz ředitel stejnojmenného podniku Jan Hanuš s tím, že intervence ČNB ovlivnila veškeré maso, které dokupujeme ze zahraničí, importní položky uzenin, ale i ceny prasat v Česku, které se řídí převážně aktuální německou vyhlášenou cenou v eurech.

Nejvíce ale vzrostly ceny mléčných výrobků. Oslovení výrobci těchto pochutin, přesněji vedení Povltavských mlékáren a Polabských mlékáren, na dotazy ohledně devalvace koruny a zdražování neodpověděli. Nicméně kvalitnější sýry už se vlastně staly luxusní potravinou. Rok 2014 měl být v růstu cen spíše tím oddychovým. Nezvyšovaly se sazby daně z přidané hodnoty a kromě cigaret ani spotřební daně. Přesto je jasné, že celoročně ceny potravin neporostou o pět až osm procent, jak předpovídala Potravinářská komora ČR, ale některé výrobky už nyní podražily o deset i více procent.

Průměrné spotřebitelské ceny vybraných potravinářských výrobků v korunách

Zdroj: Potravinářská komora

 

15. ledna 2013

14. ledna 2014

Hovězí maso zadní bez kosti (kg)

207,35

208,89

Vepřová pečeně s kostí (kg)

114,54

115,85

Šunkový salám (kg)

126,10

129,69

Kuřata kuchaná celá (kg)

69,48

71,21

Mléko polotučné pasterované (l)

19,34

19,81

Eidamská cihla (kg)

130,34

164,65

Jogurt bílý netučný (150 ml)

7,20

8,58

Vejce slepičí čerstvá (10 ks)

35,69

30,35

Máslo čerstvé (kg)

146,89

165,26

Rostlinné máslo (kg)

93,16

95,50

Pšeničná mouka hladká (kg)

13,24

13,27

Rýže loupaná dlouhozrnná (kg)

34,26

34,99

Těstoviny vaječné (kg)

37,84

42,56

Chléb konzumní kmínový (kg)

22,95

23,04

Pečivo pšeničné bílé (kg)

45,53

40,82

Cukr krystalový (kg)

24,34

24,27

Přírodní minerální voda uhličitá (l)

8,70

8,60

Jakostní víno bílé (l)

63,97

69,53

Pivo výčepní, světlé, lahvové (500 ml)

10,71

10,84

Konzumní brambory

12,45

17,51

Pomeranče (kg)

24,49

26,13

Banány žluté (kg)

34,20

32,16

Jablka konzumní (kg)

31,94

31,05

Rajská jablka červená (kg)

43,22

50,41

Papriky (kg)

59,05

71,10

Mrkev (kg)

15,11

16,42

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…