Rušení nemocničních lůžek. Pro pacienty Olejára prý jasná topácká loupež

31. 7. 2012 23:03

Za politiku cukru a biče se dá označit to, co se nyní odehrává v resortu zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny uzavírají smlouvy na rok 2013 jen s těmi nemocnicemi, s nimiž se dohodnou na snížení počtu nemocničních lůžek. Postup pojišťoven vychází z memoranda, které podepsaly s ministerstvem zdravotnictví. Tvrdě ho však kritizuje Svaz pacientů.

Rušení nemocničních lůžek. Pro pacienty Olejára prý jasná topácká loupež
Foto: Archiv
Popisek: Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, pohled na průčelí budovy
reklama

Už jen polovinu funkčního období má ministr zdravotnictví Leoš Heger na to, aby dosáhl snížení počtu nemocničních lůžek, tedy jednoho ze záměrů, s nímž do čela resortu usedal. K jeho splnění má napomoci memorandum o restrukturalizaci lůžkového fondu, které ministerstvo zdravotnictví podepsalo se všemi zdravotními pojišťovnami. Jeho uplatnění v praxi spočívá v tom, že pojišťovny uzavírají smlouvy na rok 2013 pouze s těmi nemocnicemi, s nimiž se dohodnou na snížení počtu lůžek.

Zastánci snižování počtu lůžek argumentují pokrokem v medicíně, díky němuž už není pro pacienty po operacích nutné trávit v nemocnicích dlouhé dny a často jsou po zákroku propouštěni týž den domů. Nemocniční síť a z ní plynoucí počet lůžek jako by nové metody léčení a nová poznání nijak neodrážela, protože prý máme tolik nemocnic, jako tu bylo v dobách Marie Terezie.

Měnit nemocnice a rušit lůžka je složitá práce

Uznávaný kardiochirurg z pražského kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk o tom mluví tak, že není možno žít v době, kdy člověk létá pravidelně do kosmu, a nemocniční síť odpovídá době, kdy se jezdilo koňským povozem. Zároveň si ale uvědomuje, že postup ministerstva zdravotnictví při chystaných změnách se nebude setkávat jen s příznivým ohlasem.

„Chápu, že je velmi složitá práce měnit nemocnice, rušit lůžka a převádět některá zdravotnická zařízení z urgentní péče na péči následnou, která v současné době zdravotnictví nejvíc chybí,“ oceňuje profesor Jan Pirk pro ParlamentníListy.cz kroky ministra Leoše Hegera. Podle předního kardiochirurga mnohdy lidé po operacích zabírají místa v nemocnicích lidem, kteří potřebují akutní péči, protože chybějí lůžka v zařízeních s následnou péčí.

Lidem je třeba vysvětlovat, že hospitalizace už mnohdy potřebná není

„Je třeba ještě více vysvětlovat lidem, že mnohé lékařské zákroky je dnes už možné vykonávat ambulantně, není nutná hospitalizace v nemocnici,“ říká Jan Pirk, podle něhož budoucnost zdravotnictví bude spočívat v koncentraci vysoce odborné péče do špičkových ústavů, které budou využívat drahé přístroje a zaměstnávat nejlepší lékaře.

Snižování počtu lůžek v nemocnicích naopak odmítá prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár, který má o tom v polovině srpna jednat s ombudsmanem a začátkem září i s premiérem Petrem Nečasem. „Z jaké pozice mluví profesor Pirk? On mluví z pozice podporovatele politiky TOP 09, to je třeba takto vnímat,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Luboš Olejár.

Z majetku občanů se vytrhnou další nemocniční zařízení

Podle šéfa Svazu pacientů je cílem aktuálních opatření to, aby dopadla na městské nemocnice, kterým stát nechce dávat peníze, a proto s nimi pojišťovny neuzavřou smlouvy. „Důsledkem bude, že to nabídnou na prodej soukromníkům a bude vymalováno. Čili vytrhnou z českého zdravotnictví touto sofistikovanou cestou další nemocniční zařízení z majetku občanů. To je loupež za bílého dne,“ zlobí se Luboš Olejár.

„Pana premiéra se zeptáme, jestli ví o tomhle záměru, že tady probíhá loupež pod taktovkou TOP 09. Jestli řekne, že to tak musí být, tak tím pádem o tom ví a bude se na tom podílet. Pak budeme muset konstatovat, že ODS spolu s TOP 09 a tou pidistranou, nebo co to tam je, se podílejí na té loupeži. Tak musíme jasně a bez skrupulí označit, o co se tady jedná. Pokud řekne, že to netušil, co TOP 09 chystá, tak to bude muset všechno zastavit,“ myslí si prezident Svazu pacientů.

Ministr Heger se při podpisu memoranda nechal zastoupit náměstky

Zároveň se pozastavuje nad tím, kdo za resort podepsal klíčové memorandum mezi ministerstvem a zdravotními pojišťovnami. „Plán snižovat desetitisíce lůžek nepodepsal ministr Heger jako politická figura, ale dva náměstci. To udělali za jeho zády? Nebo jim to poručil, aby potom nebyl on trestně stíhán? To jsem zvědav, co bude dělat s tímhle vším nová vrchní státní zástupkyně Bradáčová,“ konstatuje Luboš Olejár s tím, že je třeba se vrátit i ke kauzám prodeje středočeských nemocnic.

Na posledním jednání platformy Stop vládě přiměl Svaz pacientů jako členská organizace ostatní účastníky k tomu, aby se prioritou v boji proti vládě stalo od září zdravotnictví. „Aby nedošlo k tragickému konci, rozbití a rozpuštění struktury, která tady je, a znedostupnění péče pro mnoho nemocných lidí,“ zdůvodňuje pro ParlamentníListy.cz Luboš Olejár společné plány platformy i Svazu pacientů.

V září se kvůli rušení lůžek připraví protestní stávka

Rušení nemocničích lůžek a z toho plynoucí i hrozba oddělení či dokonce celých nemocnic je podle prezidenta Svazu pacientů už nyní problém zejména pro seniory, ale do těžké situace se dostávají i jiné rodiny. „Jsme proto připraveni v rámci této platformy nahlas říkat, co se ve zdravotnictví děje, a vyzývat politické strany, které nám budou rozumět, aby se pokusily hrozícímu stavu zabránit. A v září bude připravována protestní stávka,“ dodává Luboš Olejár.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…