Život jim ublížil a vláda na ně prý kašle. Stát nefunguje, říkají postižení

03.08.2012 6:21

Život jim ublížil a stát jim nepomůže. Zdravotně postižení, kteří se nemohou o sebe postarat sami, na škrty ve státním rozpočtu doplácejí nejvíc. „Ale nejhorší je, že stát přestává fungovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Národní rady zdravotně postižených České republiky (NRZP) Václav Krása.

Život jim ublížil a vláda na ně prý kašle. Stát nefunguje, říkají postižení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Krása

Lidé třeba po těžkém úrazu musejí čekat na peníze šest až osm měsíců. A někteří se nedočkají. „Máme případy, že mezitím zemřou,“ konstatuje.

Lidé tak dlouho čekají při vyřizování žádostí o průkazky ZTP, o příspěvek na péči, na mobilitu i další dávky. „To jsou lhůty naprosto nepřiměřené, svědčí o tom, že stát prakticky nefunguje. Přitom správní řád stanoví, že nejdelší lhůta pro správní řízení je tři měsíce,“ dodává. Podle Krásy máme sice zákony, ale stát je nedodržuje, ale když pravidla poruší občané, sankce je nemine. „Vidím to jako velkou diskriminaci občanů ze strany státu, protože stát vyžaduje plnění zákonů, ale sám tak nečiní,“ upozorňuje.

Posudkové služby odebírají plné invalidní důchody

Stát šetří na těch nejbezmocnějších, jak dokazují někdy až otřesné případy lidí, kteří přijdou o plný invalidní důchod. Krása kritizuje nový způsob posuzování nároku na invalidní důchod a příspěvek na péči. „Posudková služba nedodržuje zákon, nepřihlíží k funkční schopnosti, ale rozhoduje podle diagnózy, potom dochází k restrikci. Přibylo rozhodnutí o odebrání invalidních důchodů nebo o snížení stupně příspěvku na péči,“ kritizuje předseda Národní rady. Jako příklad uvádí ženu, která byla kvůli řadě nemocí – velmi těžkému diabetu, ledvinovým chorobám a problémům s páteří – v plném invalidním důchodu. Pak přišla o nohu pod kolenem a znovu se posuzoval její zdravotní stav. „Byl jí odebrán invalidní důchod 3. stupně a přiznán jen 2. stupeň, což je polovina, s odůvodněním, že na podkolenní amputaci je přiznán jen poloviční důchod. Jako hlavní diagnózu brali amputaci, vůbec nevzali v úvahu její původní nemoci. To je na pár kulek. Takový postup je pro nás naprosto nepřijatelný,“ rozčiluje se oprávněně představitel zdravotně postižených.

Kdo má méně, nedostane nic

Zástupci zdravotně postižených bojovali proti jedné z nejhorších změn, která od 1. ledna letošního roku způsobila podle Krásy doslova katastrofální situaci rodin s postiženými dětmi. „Jejich situace se výrazně zhoršila, protože byl zrušen souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči,“ vysvětlil. Ministr jejich argumenty uznal a zákon doznal v Senátu nutnou změnu, Krása doufá,, že s ním bude souhlasit i Poslanecká sněmovna, až se jí zákon z horní komory vrátí. Další věc už se podařilo prosadit jen částečně. „Příspěvek na péči o postižené dítě bude zvýšen, ale jen ve třetím a čtvrtém stupni, což se týká maximálně devíti stovek dětí, ale nepodařilo se nám prosadit zvýšení u dětí, kterým byl přiznán první a druhý stupeň postižení,“ lituje Krása. Jejich rodiny by potřebovaly nutně finanční pomoc, protože na nižší stupně postižení dětí dostanou kolem tří tisíc korun, ale jeden z rodičů s nimi stejně musí zůstat doma. Ale rodiče na dítě s vyšším stupněm postižení obdrží od státu až 13 000 korun. Proč Národní rada příspěvek rodinám s méně postiženými dětmi ve věku od 4 do 7 let neprosadila, když jsou jejich rodiny v těžší finanční situaci? „Týkal by se až tří tisíc dětí, a to už je podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka příliš velký výdaj ze státního rozpočtu,“ posteskl si Krása.

Nový systém nefungoval, vrátí se starý

Složitou anabázi také podstoupili u systémů schodišťových plošin a stropních závěsných zařízení, které se instalují do bytů imobilních lidí. Dříve dostávali invalidé finanční příspěvek na pořízení tohoto nákladného, ale životně nutného zařízení přímo, ale pak se ministerstvo rozhodlo, že nákladné zařízení budou půjčovat Úřady práce. A systém, který dříve fungoval, fungovat přestal. „Dřív se jich montovalo ročně asi tisíc, teď, když to přešlo do gesce Úřadů práce, nebylo do poloviny roku instalováno ani jedno zařízení. Prostě úřady neuměly zařízení zapůjčovat, situace byla neúnosná,“ uvedl Krása. Připomněl prý ministrovi jeho slib, že když se do konce května systém nezprovozní, bude souhlasit se změnou. V budoucnu by měli invalidé dostávat peníze opět přímo.

Chtějí znemožnit, aby byl spuštěn systém Karet sociálních systémů

Ale mnohem víc je problémů, kdy se ministra Drábka ani politiky nepodařilo přesvědčit. Zásadní rozpory mezi Národní radou a Ministerstvem práce a sociálních věcí existují v případě Karty sociálních systémů, kterou zavedla tzv. sociální reforma. Má sloužit jako platební prostředek pro všechny dávky sociální podpory, zaměstnanosti, sociálních služeb, dávek pro osoby se zdravotním postižením a pomoci v hmotné nouzi. „Ministr tvrdil, že má přispět k vyššímu komfortu lidí, ale je to jen komplikace, protože řada lidí bude mít problém dostat se k penězům. Ne všude jsou bankomaty nebo pobočky České spořitelny,“ kritizuje. Zrušením možnosti doručování dávek prostřednictvím poštovních poukázek vzniká podle něj obrovský problém pro čtyřicet procent příjemců dávek, kteří nebudou mít dávky dostupné, budou nuceni k zakládání bankovních účtů apod. Jedná se asi o 200 000 převážně seniorů a osob se zdravotním postižením, kteří budou nuceni využívat různých opatrovníků, zmocněnců apod., a fakticky ztratí možnost vlastního rozhodování o svých finančních prostředcích.

Národní rada se obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se žádostí o prošetření, zda uzavření smlouvy o Kartě mezi Českou spořitelnou a ministerstvem bez výběrového řízení není v rozporu se zákonem. „Smlouva neodpovídá zadání, my chceme znemožnit, aby systém byl spuštěn,“ vysvětlil Krása.

Stát musí být bohatý

Předseda Národní rady odmítá výmluvy politiků, že stát musí omezovat výdaje, protože má málo peněz. „Náš stát musí být bohatý, když unese tu velkou rozkrádačku. Zdá se mi, že se nám politici vysmívají,“ říká. Proto se – podobně jako na jaře – chtějí i zdravotně postižení na podzim zapojit do protestních akcí spolu s odbory a dalšími nespokojenými občany. „Politici nesou odpovědnost za to, aby stát fungoval, ale oni si toho vůbec nevšímají,“ zlobí se předseda Národní rady zdravotně postižených.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše FrantováTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…