Jablonec nad Nisou: Krylovy písničky připomenou 30 let od revoluce

14.03.2019 12:26 | Zprávy
autor: PV

Letos v březnu uplyne padesát let od doby, kdy poprvé vyšlo jedno z nejslavnějších českých hudebních alb – Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla. V Jablonci si ho připomenou v rámci kulturního cyklu 30 ro(c)ků bez opony. Hudbou i výstavou unikátních fotografií. Přijďte zavzpomínat 26. března do Klubu Na Rampě.

Jablonec nad Nisou: Krylovy písničky připomenou 30 let od revoluce
Foto: Stavbarokulibereckehokraje.cz
Popisek: Rekonstrukce budovy Muzea skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou

Kdybychom hledali v české populární hudbě album, z něhož zlidovělo nejvíce písniček, Bratříček by to nepochybně vyhrál na celé čáře. Titulní skladba, ale také Salome, Veličenstvo Kat, Anděl nebo Píseň neznámého vojína se staly hymnami tichého vzdoru, repertoárem všech se schopností je zazpívat, zahrát – a pochopit.

“Nestárnoucí Krylovy písničky v hudebním bloku zahraje 26. března v Klubu Na Rampě živě kytarista Jan Krajník se skupinou Nautica. Na hudebního barda pak zavzpomíná publicista a osobní přítel umělce Jiří Černý,” říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které akci pořádá. Právě Jiří Černý byl producentem desky Bratříčku, zavírej vrátka. „Vydat československému zpěvákovi album bylo i během politického kulturního tání v šedesátých letech naprosto výjimečné. Natož aby takhle zahájil svou gramodeskovou kariéru kdosi, komu předtím nevyšel ani singl. To by se musel stát zázrak,“ vzpomíná Jiří Černý. Onen zázrak se stal 24. března 1969. Krylovy písně se staly symboly pookupačního vzdoru. „Bylo to všechno o fous: do měsíce pak nahradil Alexandra Dubčeka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáv Husák, 9. září 1969 Kryl emigroval do Německé spolkové republiky a Bratříček zmizel na dvacet let z prodejen, případně byl rozšrotován,“ popisuje Jiří Černý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo pokračuje v opravách komunikací

7:42 Znojmo pokračuje v opravách komunikací

Město Znojmo pokračuje v opravách místních komunikací a chodníků. Další oprava se bude týkat ulice M…