Polčák (TOP 09): Odpovědnost komunálních politiků se musí zpřesnit

19.05.2014 12:29 | Zprávy
autor: TOP 09

Člen ústavněprávního výboru a poslanec Stanislav Polčák zvažuje změnu trestního zákona. Důvodem je nejen stoupající počet trestních kauz, ve kterých figurují komunální politici, ale především situace, kdy se přístup a názory na jednotlivé případy u různých policejních orgánů zásadně liší.

 Polčák (TOP 09): Odpovědnost komunálních politiků se musí zpřesnit
Foto: Daniela Černá
Popisek: Stanislav Polčák

„Trestní kauzy komunálních politiků rostou geometrickou řadou. Přitom z výsledků, ke kterým vyšetřovatelé dospějí, je jasné, že právní jistota trpí,“ řekl poslanec Stanislav Polčák (klub TOP 09 a Starostové). Právě tématu trestní odpovědnosti zastupitelů a radních se věnuje dnešní seminář, kde o problému diskutují experti ze soudů, státních zastupitelství a právníci a účastní se ho více než stovka komunálních politiků.

Fakt, že je policie aktivní ve vyšetřování trestních kauz i v nejvyšší politice, je pozitivní. A dokazuje, že minulá vláda justici uvolnila ruce, a ta tak má nyní možnost pracovat skutečně bez jakýchkoli omezení. „Bohužel se stává, že orgány činné v trestním řízení vykládají i v naprosto obdobných případech ustanovení trestního zákona odlišně. A to diametrálně,“ uvedl Stanislav Polčák.

Absence právní jistoty je v těchto případech velmi ošemetná. Důsledkem je obava lidí, kteří se rozhodli vstoupit do politiky a kandidovat třeba už v letošních komunálních volbách, z možných následků budoucích rozhodnutí. Výkon funkcí v obcích a městech je dnes čím dál častěji postihován, i když se jedná o kolektivní rozhodnutí rady či zastupitelstva. „Současná společenská atmosféra a právní nejistota pro tyto lidi, kteří chtějí vykonat něco dobrého pro své okolí, není motivační. Uvažuji nad novelou trestního zákona, případně dalších předpisů, které by mohly být předloženy k další odborné diskusi v co nejkratší době,“ dodal poslanec Polčák.

Martina Týblová, tisková mluvčí TOP 09

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Omezujete nás v kontrole vlády

22:34 Richterová (Piráti): Omezujete nás v kontrole vlády

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k procesům v Poslanecké sněmovně.